Balandžio 27 d.

Verslui spręsti problemas Europoje padeda SOLVIT

2020-02-07 16:15 Dalintis:

Kiekvienais metais Lietuvos piliečiai ir įmonės vis aktyviau ir drąsiau gina savo teises Europos Sąjungoje (ES). SOLVIT centras, veikiantis Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, 2019 m. nagrinėjo 64 tarpvalstybines problemas – 9 proc. daugiau nei 2018 m.

2019 m. Lietuvos verslas susidūrė su problemomis dėl galimai netikslaus PVM apmokestinimo, kliūtimis perregistruojant automobilius, darbuotojų komandiravimo bei taikytinos teisės nustatymo jų atžvilgiu. Praėjusiais metais taip pat nagrinėtas skundas dėl Lenkijos tarnybos sprendimo uždrausti lietuviškos kiaulienos importą ir tokiu būdu sudariusį kliūtį laisvam prekių judėjimui ES.

Apie problemas, su kuriomis susiduria mūsų šalies verslininkai, pasakoja Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Lietuvos Solvit centro atstovė Lina Giedraitienė.

Kokių sunkumų dažniausiai kyla verslui kitose ES šalyse?

SOLVIT gaunami skundai yra tarsi ES bendrosios rinkos veikimo veidrodis, kuris atspindi kaip praktiškai yra taikomos ES direktyvos ir reglamentai bei kokios yra silpnosios bendrosios rinkos sritys, kurias dar reiktų tobulinti. Pastebime, kad pagrindinės problemų sritys, tokios kaip laisvas prekių judėjimas, paslaugų teikimas ar PVM apmokestinimas, kartojasi kasmet, tačiau kiekvienas kreipimasis yra unikalus.

SOLVIT gauna skundų dėl įvairių ES šalių institucijų sprendimų. Pavyzdžiui, praėjusiais metais buvo spręstos skirtingos problemos, kurios buvo susijusios net su 12 šalių institucijų sprendimais. Tačiau pastebima, kad jau antrus metus iš eilės daugiausia skundų (21 proc.) Lietuvos SOLVIT gauna dėl Vokietijos institucijų priimtų sprendimų.

2019 m. taip pat nemažai skundų nagrinėta dėl Danijos (15 proc.) ir Belgijos (12 proc.) institucijų. O pavyzdžiui 2018 m. antroje ir trečioje vietose buvo Norvegija ir Airija. Prieš 4 ar 5 metus daugiausia skundų buvo gauta dėl Jungtinės Karalystės institucijų sprendimų.

Kalbant apie verslo problemas, taip pat svarbu paminėti ir Lenkiją – šiuo metu kaip tik nagrinėjamas skundas, gautas iš Lietuvos transporto įmonės dėl Lenkijos institucijos sprendimo skirti baudas už įmonės krovininių automobilių viršytą leistiną masę Lenkijoje.

Kokia šiais metais išspręsta problema labiausiai įsiminė?
   
Vieną verslo problemą išspręsti prireikė net dviejų SOLVIT bylų. Į mus kreipėsi Lietuvos įmonė, importuojanti naudotas transporto priemones iš Jungtinių Amerikos Valstijų bei užsiimanti jų servisu ir prekyba. Įmonė moka mokesčius už atsivežtas transportas priemones, jas remontuoja, sertifikuoja, atlieka jų techninę apžiūrą ir užregistruoja Lietuvoje.

Iki tol šios įmonės klientams, įsigijusiems Lietuvoje legalizuotas transporto priemones, neiškildavo sunkumų jas registruoti savo vardu ir iš karto pradėti jomis važinėti. Tačiau keletą transporto priemonių iš šios įmonės įsigijusi Belgijos įmonė negalėjo jomis naudotis savo šalyje, nes Belgijos atsakinga institucija atsisakė jas registruoti.

Belgijos institucija, įvertinusi Lietuvoje išduotus dokumentus, nebuvo tikra, kad transporto priemonės yra saugios. Atsisakydama registruoti, ji nenurodė jokių pagal nacionalines taisykles nustatytų patikrinimų, kuriuos galėtų papildomai atlikti Lietuvos įmonė ir taip įrodyti, kad transporto priemonės nekelia pavojaus žmonių sveikatai ar saugumui kelyje.

Todėl Lietuvos įmonė kreipėsi pagalbos į SOLVIT. Išnagrinėję atvejį, nustatyta, kad toks Belgijos institucijos sprendimas neatitinka pagrindinių laisvo prekių judėjimo ES principų ir Europos Komisijos rekomendacijų dėl transporto priemonių, kurių kilmės šalis yra kita valstybė narė, registravimo tvarkos.

SOLVIT pateikus teisinius argumentus, Belgijos institucija atsižvelgė į juos ir nustatė papildomas patikrinimo procedūras. Lietuvos įmonei buvo suteikta galimybė įrodyti, kad transporto priemonės yra saugios – pavykus pasiekti šį sprendimą SOLVIT byla buvo uždaryta.

Tačiau po poros mėnesių buvo gautas dar vienas tos pačios įmonės skundas, mat Belgijos institucija nors ir gavusi papildomų patikrinimų išvadas ir toliau delsė – nenurodydama jokių priežasčių transporto priemonių neregistravo. Tik po antro SOLVIT įsikišimo, pagaliau transporto priemonės buvo registruotos Belgijoje, ir įsigijusi įmonė galėjo jas eksploatuoti Belgijos keliuose.

Kitas praėjusių metų atvejis, susijęs su laisvu asmenų judėjimu ES. Į SOLVIT kreipėsi lietuvė, gyvenanti ir dirbanti Danijoje, dėl savo sūnaus, gimusio Ispanijoje, teisių. Danijos atsakinga institucija neregistravo Lietuvos pilietybę turinčio vaiko Danijoje ir neteikė jam jokių socialinių paslaugų daugiau nei 5 metus. Visą šį laiką vaikas negalėjo lankyti valstybinio darželio bei gauti sveikatos apsaugos paslaugų, nežiūrint į tai, kad jo mama turėjo teisę gyventi ir dirbti Danijoje. Tik po ilgų diskusijų ir įrodinėjimų, kad toks sprendimas pažeidžia direktyvą dėl teisės laisvai judėti ir gyventi valstybių narių teritorijoje, SOLVIT pavyko įtikinti Danijos instituciją pakeisti sprendimą. SOLVIT pastangomis berniukas, Lietuvos pilietis, gali lankyti mokyklą bei gauti sveikatos priežiūros paslaugas Danijoje.       

Kiek laiko užtrunka išspręsti problemą?

Paprastai stengiamasi išspręsti per 10 savaičių. Vidutinė Lietuvos SOLVIT centre 2019 m. problemų sprendimo trukmė buvo 57 dienos. Taigi dažnai tai yra gerokai greitesnis kelias, nei sprendimo ieškant savarankiškai ar kreipiantis į teismą. Greitai spręsti ginčytinus klausimus padeda ir SOLVIT įdirbis bendradarbiaujant su valstybinėmis institucijomis. Dažniausiai institucijos pripažįsta SOLVIT argumentus ir problemas pavyksta išspręsti neformaliai, be oficialių raštų.

Apie SOLVIT centrą

Tai patogus, efektyvus ir nemokamas instrumentas verslui ar asmenims spręsti problemas, kylančias kitose ES šalyse.  Kai Lietuvos įmonė, plėtojanti verslą kitoje šalyje, pastebi, kad jai taikomi kur kas griežtesni reikalavimai nei vietos verslininkams – reikia papildomų leidimų, testų, be kurių prekės neįleidžiamos į vietinę rinką, ar neleidžiama teikti paslaugų, nepavyksta susigrąžinti PVM – kilusius iššūkius jai nebūtina spręsti tik savo jėgomis. ES turi specialų įrankį, padedantį tokias problemas spręsti neteisminiu būdu. Tai SOLVIT tinklas, kurį sudaro nacionaliniai SOLVIT centrai, veikiantys visose ES šalyse, o taip pat ir Norvegijoje, Lichtenšteine ir  Islandijoje. Lietuvos SOLVIT centras veikia Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje ir bendradarbiaudamas su kitų šalių centrais padeda Lietuvos piliečiams ir įmonėms apginti jų teises ES.

Norint kreiptis į SOLVIT, reikia užpildyti skundo formą internete. SOLVIT, nustačius netinkamą ES teisės taikymą, perima problemos sprendimą į savo rankas ir stengiasi ją išspręsti bendradarbiaujant su kitos šalies, kurioje kilo problema, SOLVIT centru. Įmonė nuolatos informuojama apie pasiektą pažangą sprendžiant jos problemą.

Daugiau apie SOLVIT https://eimin.lrv.lt/solvit
Kreiptis pagalbos į SOLVIT 
https://ec.europa.eu/solvit/index_lt.htm


Šaltinis: Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location