Balandžio 26 d.

Užsienio partneriams pristatyta Lietuvos mokslinių tyrimų ir inovacijų infrastruktūra

2022-05-12 12:00 Dalintis:

Verslo ir mokslo bendradarbiavimas – viena temų, kurioms pastaruoju metu skiriama išties nemažai dėmesio. Tarp šių dviejų kertinių polių – verslo ir mokslo – atsirandantys, stiprėjantys ar  atvirkščiai – nunykstantys ryšiai daro didelę įtaką valstybių pažangai ir inovacijų atsiradimui. Todėl nenuostabu, kad ir valdžios institucijoms svarbu, kaip būtų galima efektyviai skatinti šios ekosistemos ryšių radimąsi bei intensyvesnę žinių cirkuliaciją. Šia tematika jau trejus metus intensyviai domisi tarptautinės iniciatyvos InnoHEIs partneriai, š.m. gegužės 9-11 dienomis apsilankę Lietuvoje.

Pristatyta mokslo ir inovacijų politika

Tris dienas Vilniuje praleidusi InnoHEIs komanda iš Nyderlandų, Ispanijos, Pranzūcijos, Suomijos, Švedijos ir Lenkijos turėjo galimybę ne tik susipažinti su mokslo ir inovacijų politika šalyje, bet ir praktiškai pamatyti įmonių, įgyvendinančių novatoriškus sprendimus, veiklą, bei susipažinti su mokslo įstaigų laimėjimais. Lietuvoje svečius priėmė iniciatyvą įgyvendinantys partneriai: VšĮ Lietuvos inovacijų centras ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. 

Siekiant išsamiau pristatyti ir padėti svečiams suprasti Lietuvos kontekstą reikšminga vizito dalis buvo skirta mokslo ir inovacijų politikos bei gerųjų praktikų pristatymui. Mokslinių tyrimų ir plėtros situaciją pristatė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovai, iniciatyvos partnerius svetingai priėmę istoriniame ministerijos pastate, o inovacijų politiką apžvelgė Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) atstovai. Vis tik gyvybingai žinių cirkuliacijai tarp verslo ir mokslo be valstybės institucijų pastangų reikia ir kitų ekosistemos aktorių įsitraukimo, todėl savo pozicijas pristatyti buvo pakviesti Kauno Santakos slėnio, Klaipėdos Universiteto Jūros tyrimų instituto, RTO Lietuva bei atviros prieigos centrų atstovai. Susipažinus su esminiais šalies tyrimų ir inovacijų politikos principais, iniciatyvą įgyvendinantiems partneriams buvo suplanuoti vizitai, skirti aplankyti dviejuose – verslo ir mokslo – poliuose veikiančius subjektus. 

Aplankyti tiek verslo, tiek mokslo lyderiai

Viena iš kertinių pastarojo meto Europos Sąjungos tematikų – tvarūs sprendimai ir atsinaujinantys energetiniai ištekliai, todėl InnoHEIs partneriai buvo pakviesti susipažinti su BOD Group veikla. Nors aukštųjų technologijų įmonių grupės istorija prasidėjo 1998 m., kai buvo pradėti gaminti kompaktiniai diskai, šiandien įmonių grupės vardas labiau siejamas su saulės energija. Šioje srityje pirmuosius žingsnius įmonė žengė gamindama saulės elementus, tačiau per kelerius metus jos gamybos bazė buvo išplėsta iki galutinio produkto - saulės modulių, o per 10 metų grupės įmonė SoliTek išaugo ir tapo saulės technologijų lydere Šiaurės Europoje.

Vis tik Lietuva gali pasigirti ne tik stipriais vardais tarp saulės energijos sprendimus diegiančių įmonių, bet ir tvirtais pasiekimais gyvybės mokslų srityje. Tuo iniciatyvą įgyvendinantys partneriai galėjo įsitikinti apsilankę Saulėtekio slėnyje įsikūrusiame VU Gyvybės mokslų centre. Gyvybės mokslų centre svečiai turėjo galimybę ne tik apžiūrėti modernią mokslinę infrastruktūrą, bet ir susipažinti su mokslininkais bei jų kuriamais inovatyviais produktais. Vienas tokių – lietuvių biotechnologijų startuolis „Droplet Genomics”, dar praėjusiais metais pritraukęs milijoną eurų investicijų. „Droplet Genomics” sukurta technologija dėka itin aukšto analizės našumo ir skiriamos gebos įgalina mokslininkus atlikti pavienių ląstelių ir pavienių molekulių tyrimus, kurie leidžia detaliau pažinti sudėtingas biologines sistemas bei atveria naujų atradimų galimybes tiriant žmogaus ligų mechanizmus. 

Iniciatyva InnoHEIs įgyvendinančių partnerių komanda Lietuvą paliko visapusiškai susipažinę su pastangomis, kurias Lietuva telkia siekiant mobilizuoti aukštojo mokslo institucijas ir jų mokslinių tyrimų bei inovacijų infrastruktūras regioninei inovacijų plėtrai bei skatinti jų tarpinstitucinį ir tarpsektorinį bendradarbiavimą.

Apie InnoHEIs iniciatyvą

Siekdami stiprinti aukštojo mokslo institucijų bei jų tyrimų infrastruktūrų vaidmenį regioninių inovacijų plėtros procese, Lietuvos inovacijų centras bei LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kartu su dar 9 Europos partneriais susibūrė į bendrą tarptautinę iniciatyvą InnoHEIs. Iniciatyvos veiklos vykdomos pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe ir kofinansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location