Birželio 25 d.

Tvarumo skatinimas Norvegijoje, Elverumo savivaldybėje

2022-05-25 11:10 Dalintis:

Po dvejus metus trukusio virtualaus bendravimo, tarptautinės iniciatyvos CircPro partneriai gyvai susitiko Norvegijoje, Elverumo savivaldybėje. Projektas skirtas žiedinei ekonomikai ir viešiesiems pirkimams nagrinėti, todėl dalyvaujančios šalys tokių susitikimų metu dalijasi šių sričių gerosiomis praktikomis, vykdomomis kiekviename regione. Šį kartą viešnagės centru tapo  Elverumo savivaldybė ir priėmė partnerius iš 6 Europos valstybių. Lietuvoje prie šios iniciatyvos vykdymo prisideda Lietuvos inovacijų centras, todėl partneriai Norvegijoje šiltai sutiko ir keletą lietuvių. 

Medienos panaudojimas naujojo rajono infrastruktūroje

Visų pirma, partneriai aplankė „Ydalir” mokyklą, kuri kartu su sporto įrenginiais ir vaikų darželiu yra projekto, skatinančio medinę statybą, dalis. Visos šios institucijos yra pastatytos iš sluoksniuotos medienos (CLT), taip siekiant sumažinti tiesioginį ir netiesioginį šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Medienos panaudojimas čia labai svarbus, nes aplink švietimo įstaigas kuriamas naujas gyvenamasis rajonas yra grįstas tvarumo principais.

Lietuvos statybos sektoriaus ateitis

Net 98% Lietuvoje pagaminamų organinių ir medienos statybos medžiagų yra eksportuojama būtent į Skandinavijos šalis, kuriose tvari statybų verslo veikla yra aktuali jau keletą metų. Nuo 2024 metų Lietuvoje siūloma sušvelninti teisinius reglamentus, ribojančius medienos panaudojimą statybų sektoriuje. Taip pat planuojama naujus viešosios paskirties pastatus statyti iš organinių medžiagų, kurios sudarytų net 50% viso statinio medžiagų. Taip siekiama prisidėti prie Europos žaliojo kurso įgyvendinimo ir skatinti tvarumą statybų sektoriuje.

Tvaraus naudojimo daiktų parduotuvės

Iniciatyvos partneriai susitikimo metu taip pat aplankė tvaraus naudojimo daiktų parduotuvę „Resirkula”. Tai – savivaldybei priklausančios atliekų tvarkymo bendrovės „Sirkula” vykdoma antrinių žaliavų koncepcija. Ši koncepcija yra paprasta: antrinių žaliavų parduotuvės įsikūrusios prie pat atliekų perdirbimo centrų, todėl žmonės, užuot išmetę daiktus į konteinerį, gali juos pristatyti į „Resirkula”. Pristatyti daiktai bus paskirstyti parduotuvėms ir pataisyti, perdirbti arba parduoti iškart. 

Lietuvos inovacijų centras priklauso tarptautiniam konsorciumui CircPro, siekiančiam skatinti perėjimą į žiedinės ekonomikos principais grįstą nacionalinių ir regioninių sprendimų priėmimą per žiedinę ekonomiką palaikančius viešuosius pirkimus. Konsorciumo veiklos vykdomos pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe ir finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centrasPasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location