Gegužės 03 d.

Trečią kartą skelbiama gyvybės mokslų srities inovatorių paieška

2022-02-07 13:55 Dalintis:

Lietuvos gyvybės mokslų industriją kasmet papildo nauji startuoliai. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) organizuojamas konkursas „Wanted: Life Sciences Innovator“ – viena iš iniciatyvų, skatinančių studentus ir tyrėjus komercinti turimas žinias. Pradėdamas trečiąjį sezoną, agentūros įgyvendinamas projektas „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ vėl skelbia inovatyvių idėjų konkursą. Dalyvių anketų laukiama iki balandžio 4 d.

Per du ankstesnius kvietimus agentūra sulaukė net 51 paraiškos su inovatyviomis idėjomis. Konkursų metu įsisteigė 5 įmonės, o pasibaigus konkursams jas įkūrė dar 16 dalyvių.

Konkursų dalyviai gerokai pažengė į priekį

Praėjusių metų konkurso „Wanted: Life Sciences Innovator“ nugalėtojai gerokai pasistūmėjo vystydami savo idėjas. Pirmą vietą laimėjusi kompanija „Pillie“ aktyviai dalyvavo susitikimuose su potencialias investuotojais ir produkto gamintojais. Šiuo metu ji dirba ties ties Pillie V.2 versija, kurioje planuoja integruoti belaidę technologiją bluetooth. Paraleliai peržiūrimi patentai, toliau ieškoma finansavimo šaltinių, pradedami prekių ženklo kūrimo darbai.

Antrąja vietą laimėjusi Kauno technologijos universiteto atstovų komanda „Hominiseat“ taip pat juda pirmyn. Ji MITA konkurse buvo įvertinta už sėdėjimo įtaiso, valdomo liemens raumenų aktyvumu, idėją. Projekto vystymui 2021 m. pabaigoje gautas finansavimas pagal ES Techninės paramos priemonę. Šiuo metu komanda svarsto startuolio ar KTU atžalinės įmonės steigimo klausimą.

Per dvejus metus užbaigė investicinį etapą

Tuo tarpu 2020 m. konkurso nugalėtojai per dvejus metus nuėjo dar toliau. Pirmos vietos laimėtojas „Ligence“ Lietuvos gyvybės mokslų industrijos ekosistemoje jau gerai pažįstamas kaip medicinos inžinerijos krypties startuolis, dirbtinio intelekto pagrindu kuriantis širdies ligų ultragarsinės diagnostikos sistemą. „EIC Accelerator“ kvietimą laimėjęs startuolis moksliniais tikslais vysto partnerystes su dviem ligoninėmis Olandijoje ir viena Norvegijoje. Tris pilotines instaliacijas turinti įmonė jau atliko du komercinius pardavimus. Kad galėtų pradėti rimtesnius pardavimus, notifikuotai įstaigai pateikusi visus dokumentus, dabar ji laukia CE ženklinimo. Be to, pernai sulaukusi 360 tūkst. eurų investicijos, šiuo metu UAB „Ligence“ siekia pritraukti papildomą 1 mln. eurų investiciją tolimesnei įmonės plėtrai bei EIC projekto veikloms įgyvendinti.

Inovatyvią programinio valdymo sistemą bioreaktoriams kuriantis trečiosios vietos laimėtojas mokslininkas Renaldas Urniežius su UAB „Cumulatis“ komanda taip pat pažengė į priekį. Per dvejus metus pagal KTU patentą jiems pavyko sukurti ir validuoti neinvazyvaus bioreaktoriaus valdymo technologiją. Minimai technologijai nereikia sudėtingos aparatūros ar informacijos iš elektrodų, kurie šiuo metu yra būtinas klasikinis sprendimas biofarmacijos biosintezėms. Tolimesni keletą inovatyvių idėjų lygiagrečiai vystančio startuolio planai – ne mažiau ambicingi. Todėl kitus žingsnius komanda planuoja savo veiklą skaidydama į mažesnius racionalius uždavinius.

Komercinimui reikalingos žinios – visiems dalyviams

Teikti ir padedami specialistų vystyti turimas idėjas kviečiami visi, kurie nori „įdarbinti“ savo žinias: studentai, tyrėjai ir startuoliai. Paraiškos priimamos iki balandžio 4 d. 

Visi sėkmingai paraiškų vertinimą praėjusių idėjų autoriai įgaus idėjos komercializavimo kelyje reikalingų žinių: savo idėjas kartu su užsienio ekspertais jie pasitikrins „Launching Life Sciences Startup“ renginyje, o idėjos pristatymo subtilybių mokysis „Blitz Pitch Workshop Event“ metu.

Konkurso nugalėtojas paaiškės finaliniame konkurso renginyje „Ultimate Life Sciences Pitch Challenge“, kuriame prisistatys komisijai iš MITA atstovų, ekspertų bei investuotojų.

Mentoriaus pagalba ir „Ekspertų ratai“

Geriausios idėjos autorius vyks į užsienyje vykstančią konferenciją, partnerių paieškos ar idėjų pristatymo (angl. pitch) renginį, kurį, padedami ekspertų, išsirinks pagal vystomos idėjos pobūdį ir vystymo etapui reikalingą pagalbą. Jo taip pat laukia vakarienė su gyvybės mokslų srities investuotoju.

Trys geriausiai įvertintų idėjų autoriai dalyvaus specialiai jiems MITA suburtame „Ekspertų rate“. Jo metu konkrečios idėjos vystymui aktualių sričių ekspertai (pvz. teisės, sertifikavimo, marketingo ar kt.) padės identifikuoti silpnąsias idėjos vietas ir pateiks savo rekomendacijas. Bendra „Ekspertų ratų“ vertė – 3500 eurų. Toliau vystant idėją visus tris inovatorius iki pat šių metų pabaigos lydės MITA mentoriai, o steigiant įmonę teisines paslaugas teiks advokatų profesinė bendrija „TRINITI JUREX“.

Be to, geriausių autoriai bus be papildomos atrankos pakviesti į rudenį vyksiančią intensyvią startuolio vystymo „Life Sciences Start-up Masterclass“ programą.

Daugiau informacijos apie konkurso sąlygas ir galimybes jauniesiems inovatoriams rasite čia.

Konkursas organizuojamas pagal MITA iniciatyvą „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“, kurios tikslas – teikti inovacijų konsultacines ir inovacijų paramos paslaugas gyvybės mokslų industrijos subjektams, vykdyti šios industrijos populiarinimą, skatinti naujų įmonių kūrimą, žinių perdavimą, komercializavimą, technologijų pažangą ir inovacijas bei kurti tarptautinį Lietuvos, kaip gyvybės mokslų industrijos šalies, įvaizdį.

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location