Liepos 13 d.

Transporto sektoriaus plėtra globalizacijos procesų rankose

2019-10-31 08:05 Dalintis:

Tarptautinio konsorciumo RECREATE ekspertai iš penkių Europos šalių, tarp jų ir Lietuvos inovacijų centro (LIC) projektų vadovė Vilma Vilutytė, susitiko Krajovoje, Rumunijoje, kur dalinosi įžvalgomis apie transporto sektoriaus konkurencingumą bei tendencijas. Konsorciumo partnerių parengtoje transporto mažų ir vidutinių įmonių konkurencingumo ataskaitoje išskirtos keturios esminės tendencijos, turėsiančios įtakos transporto sektoriui ir logistikos plėtrai netolimoje ateityje.

Pasaulyje stebimas nuolatinis keleivių srautų, krovos bei krovinių transportavimo apimčių augimas. Urbanizacijos procesai lemia didėjančią apkrovą esamai kelių infrastruktūrai, o tai tiesiogiai turi įtakos transporto spūsčių susidarymui. Didėjanti aplinkos tarša bei šiltnamio efektas priverčia ieškoti tvaresnių sprendimų. Trečiųjų šalių įsitraukimas į rinką didina konkurencingumą ir mažina sektoriaus prekių ir paslaugų kainas.

Dėl šių, tiek globaliu, tiek Lietuvos mastu aktualių tendencijų, vartotojų bei visuomenės lūkesčiai paslaugų kokybei, saugumui, ekologiškumui bei efektyvumui nuolat auga. Šie pokyčiai atneša ne tik naujų galimybių, bet ir brangiai kainuojančių iššūkių transporto sektoriaus įmonėms. „Augantis transporto sektoriaus tarptautiškumas nepalieka kitos išeities – norėdamos išlikti sėkmingomis konkurencinėje kovoje, sektoriaus įmonės privalo būti lanksčios bei diegti naujoves. Globalizacijos kontekste tarptautinės transporto bei produkcijos paskirstymo grandinės bei tinklai tampa svarbesni nei bet kada anksčiau“, – pabrėžia V. Vilutytė.

Atsižvelgiant į augančius globalizacijos ir urbanizacijos mastus bei didėjantį susirūpinimą aplinkosauga, išmanaus, tvaraus, saugaus bei integruoto transporto plėtra taps kertiniu sektoriaus uždaviniu. Siekiant išlaikyti ar net paspartinti sektoriaus augimą, reikės imtis technologijų, tokių kaip daiktų internetas, padėties erdvėje nustatymo sistemos, duomenų perdavimas, intelektinės transporto sistemos, maršrutų planavimas ir vizualizavimas, transporto srautų prognozavimas, vystymo bei tobulinimo. Šios tendencijos neaplenks ir Lietuvos, tad LIC ekspertai skatina jau dabar imtis priemonių, užtikrinančių visų suinteresuotų grupių veikimą išvien, kuriant kuo palankesnes sąlygas šioms tendencijoms realizuoti.

LIC priklauso tarptautiniam konsorciumui RECREATE, siekiančiam skatinti konkurencingumą tarp regioninių transporto sektoriaus mažų ir vidutinio dydžio įmonių. Konsorciumas veikia pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe ir yra finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location