Gegužės 02 d.

Pristatyta kritinių žaliavų pasiūlos ir paklausos apžvalga

2022-12-12 13:45 Dalintis:

Įgyvendinant vieną iš Inovacijų agentūros projektų, buvo paruošta kritinių žaliavų pasiūlos ir paklausos apžvalga. Šioje apžvalgoje pateikiama naujausia informacija apie su kritinių žaliavų tiekimu susijusias rizikas pramonės sektoriams Europoje ir Lietuvoje.

Kritinėmis žaliavomis vadinamos tos žaliavos, kurių svarba pasaulinei ekonomikai labai didelė, o tiekimo rizika – ypač aukšta. Dažnai už pasaulinės ekonomikos aprūpinimą kritine žaliava yra atsakinga viena valstybė-tiekėja.

Naujoje apžvalgoje nurodoma, kad kritinėmis laikomų žaliavų pasaulyje vis daugėja – nuo 2011 m., kai šiai kategorijai buvo priskiriama 14 medžiagų, iki 2020 m. jų skaičius išaugo dvigubai – iki 30. Išsamesnę informaciją ir duomenis galite rasti apžvalgoje čia.

Pasak Kęstučio Masalskio, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Pramonės politikos skyriaus patarėjo, kritinių žaliavų tiekimas – strateginės reikšmės klausimas Europos Sąjungoje.

„Atsižvelgdama į geopolitinę padėtį pasaulyje, Europos Komisija suaktyvino veiklą tarptautiniu lygiu ir sieka užtikrinti didesnį saugumą pramonės tiekimo grandinėms bei sumažinti Europos strateginę priklausomybę. Strateginių priklausomybių nustatymas ir jų sprendimas pastaraisiais metais tapo gyvybiškai svarbiu Europos Sąjungos ekonomikos klausimu. Daugiausia dėmesio ES institucijų mastu skiriama kritinėms žaliavoms ir vandeniliui,“ – sako K. Masalskis.

Kritinių žaliavų savaitė minėta ir Lietuvoje

Visoje Europos Sąjungoje vis daugiau dėmesio yra skiriama kritinėms žaliavoms – medžiagoms, kurių svarba ir tiekimo rizikos sparčiai auga visame pasaulyje. Kasmet lapkričio pabaigoje ES mastu yra minima kritinių žaliavų savaitė, o šiemet gruodžio 2 d. Kaune įvyko ir „EIT RawMaterials Awareness Day 2022“, kur susitikę ekspertai dalijosi savo mintimis apie kritinių žaliavų srities perspektyvas. Jo metu buvo pristatyta kritinių žaliavų reikšmė Lietuvos pramonei, elektronikos prietaisų perdirbimo ir tendencijos bei kitos su žiedinės ekonomikos plėtra susijusios temos.

„EIT RawMaterials Awareness Day 2022“ metu skirtingas, su kritinių žaliavų svarba, gavyba ir perdirbimu susijusias, temas pristatė šeši ekspertai. Tarp jų – Inovacijų agentūros Sumanios specializacijos skyriaus inovacijų ekspertas Gediminas Dapkus ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Pramonės politikos skyriaus patarėjas K. Masalskis. G. Dapkus pristatė kritinių žaliavų svarbą pramonės ir technologijų vystymą bei Lietuvos perspektyvas šioje srityje. K. Masalskis savo kalboje apžvelgė Europos Komisijos pramonės politiką ir kritinių žaliavų vaidmenį joje.

Parengta įgyvendinant iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų finansuojamą projektą „Smart Inotech pramonei“. Projekto  Nr. 01.2.1-LVPA-V-842-01-0004. Daugiau informacijos apie projektą čia.

Šaltinis: Inovacijų Agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location