Balandžio 26 d.

Priemonės, leidžiančios kurti palankią aplinką verslo pradžiai

2022-07-19 08:30 Dalintis:

Bene svarbiausi inovacijų ekosistemos dalyviai – dar tik savo veiklą bepradedantys bei didelį potencialą augti turintys novatoriški verslai. 2021-aisiais, „Startup Lithuania” duomenimis, startuoliai Lietuvoje sukūrė net 12 300 gerai apmokamų darbo vietų. Tačiau kaip užtikrinti nuolatinį tokių įmonių kūrimąsi bei aukštą jų produktyvumą, siekiant skatinti inovacijų plėtrą? 

Šį klausimą analizuoja ir atsakymų į jį ieško tarptautinės iniciatyvos Start Easy partneriai, tarp kurių – Lietuvos inovacijų centras. Projekto pagrindinis tikslas – skatinti startuolių atsiradimą ir konkurencingumą Europoje, tobulinant politikos formavimą bei pristatant išmaniąsias priemones, leidžiančias kurti palankią aplinką verslo pradžiai. 

Mokymasis vieniems iš kitų bei dalijimasis gerosiomis praktikomis yra vienos iš svarbiausių iniciatyvos partnerių veiklos sričių, kuriomis siekiama tobulinti esamas inovacijų ekosistemas kiekvienoje šalyje. Iniciatyvos pagrindu buvo sukurtas gerųjų praktikų gidas, apžvelgiantis svarbiausias paramos priemones verslo pradžiai.  

Startuolių plėtra JAV rinkoje 

Jauni verslai dažnai savo veiklą siekia plėsti ne tik nacionaliniu lygmeniu, tačiau orientuotis ir į tarptautinę rinką. Deja, Europos šalyse vyrauja skirtingos teisinės bazės, o ir vartotojų įpročiai bei poreikiai gali labai skirtis, todėl startuoliams, šiuo atveju, efektyviau plėstis JAV rinkoje.  

Vienas iš pavyzdžių, kaip skatinama verslo plėtra Jungtinėse Amerikos Valstijose – „Nevada Acceleration bridge”. Tai akceleravimo programa, nukreipta į Liublino apskrities startuolius, kuri skatina jų tarptautiškumą ir verslo plėtrą vienoje iš JAV valstijų – Nevadoje. Programa yra suskirstyta į dvi dalis: 5 dienų mokymus Liubline ir 2 savaites trunkančias akceleravimo veiklas Nevadoje. Ši parama skirta visų sektorių startuoliams, tačiau pasitaiko atvejų, kada tam tikra iniciatyva skiria dėmesį išskirtinai vieno sektoriaus atstovams. 

Verslumas kūrybinių industrijų sektoriuje 

Skaitmeninė transformacija yra neatsiejama kiekvieno sektoriaus, net kūrybinių industrijų, kuris siejamas su tradiciniais meno ir kultūros vartojimo būdais, dalis. Dažnai klaidingai mąstoma, jog menas gali būti perteikiamas tik „ant popieriaus” ar scenoje, tačiau neseniai visą pasaulį sudrebinę NFT įrodė priešingai.  

Kai kalbame apie naujų, inovatyvių verslų kūrimosi skatinimą, negalime pamiršti ir kūrybinio sektoriaus atstovų. Lenkijoje, Mazovijos regione, pastebėta problema – žmonės nebūdavo pakankamai informuoti apie įvairius kūrybinio sektoriaus iššūkius. Todėl nuspręsta sukurti platformą, kuri leistų šio sektoriaus atstovams užmegzti ryšius, keistis mintimis, gilinti žinias ir bendradarbiauti tarpusavyje. Šios iniciatyvos formatas – susitikimai diskusijos, pristatymai, rengiami kiekvieną kartą vis kitoje kūrybiškoje vietoje (teatre, galerijoje, muziejuje ir t.t.). 

Panaši iniciatyva pastebėta ir Belgijoje – festivalis, skirtas jauniesiems kultūros sektoriaus kūrėjams. Renginio organizatoriai teigia, jog šiuo festivaliu siekiama suvienyti didelį potencialą turinčius jaunus kūrėjus, kuriems tereikia nedidelio postūmio pradėti savo verslą.  

Paskata verslo angelams 

Galiausiai, neformalūs investuotojai taip pat turi didžiulę įtaką startuolių ekosistemos plėtrai ir yra neatsiejama jos dalis. Dažniausiai jaunas novatoriškas įmones remia verslo angelai – fiziniai asmenys, savo kapitalą investuojantys į rizikingas veiklas. Start Easy partneriai Ispanijoje, Katalonijos regione, inicijavo verslo angelams skirtą paramos priemonę, kuri tiesiogiai koreliuoja su startuolių ekosistemos vystymu. 

Siekiant skatinti investicijas į Katalonijos pradedančiąsias ir didelį augimo potencialą turinčias įmones, kasmet privačių investuotojų tinklams yra skiriamos dotacijos, kurių suma priklauso nuo šių tinklų sudaromų finansuojamų sandorių. Verslo angelų bendruomenės gali teikti paraiškas dotacijai gauti, jei per metus sėkmingai užbaigė bent dvi investicines operacijas, kurių kiekvienos vertė ne mažesnė kaip 20 tūkst. eurų. 

Apibendrinant galima teigti, jog priemonių, leidžiančių kurti palankią aplinką verslo steigimui, įvairovė yra labai plati. Tai gali būti verslo inkubatorius, akceleravimo programa, komunikacijos projektas (festivalis, diskusijų platforma) ar netgi dotacijos privatiems investuotojams.  

Startuolių paramos priemonės turėtų būti subalansuotos, skatinančios bendradarbiavimą bei atitikti nuolat besikeičiančius šios ekosistemos dalyvių poreikius. Ypatingai svarbu teikti kuo išsamesnę ir plačiajai auditorijai prieinamą informaciją apie tokias galimybes, siekiant plėsti ekosistemos veiklą. 

Lietuvos inovacijų centras priklauso tarptautiniam konsorciumui START EASY, siekiančiam tobulinti politikos formavimą bei pristatyti išmaniąsias priemones, leidžiančias kurti palankią aplinką verslo pradžiai bei skatinti startuolių atsiradimą ir konkurencingumą Europoje. Konsorciumas veikia pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe, veiklos finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. 

Pilną gerųjų praktikų gidą rasite čia.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras 

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location