Gegužės 03 d.

Lietuvos SOLVIT centras: esame pasirengę ir toliau ginti piliečių bei verslo teises ES

2021-03-30 09:10 Dalintis:

Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje veikiantis Lietuvos SOLVIT centras, kuris padeda mūsų šalies piliečiams ir įmonėms apginti jų teises Europos Sąjungoje, praėjusiais metais daugiausia sulaukė skundų, susijusių su ES šalių institucijų sprendimais socialinės apsaugos, laisvo asmenų judėjimo srityse ir vairuotojų pažymėjimų keitimo klausimais. Lietuvos verslas kreipėsi dėl PVM grąžinimo, darbuotojų komandiravimo ir transporto paslaugų teikimo problemų.

„Ne viena Lietuvos įmonė, plėtojanti verslą kitoje šalyje, pastebi, kad jai taikomi griežtesni reikalavimai nei vietos verslininkams – reikia papildomų dokumentų, testų, be kurių prekės neįleidžiamos į vietinę rinką, neleidžiama teikti paslaugų ar nepavyksta susigrąžinti PVM. Lietuvos piliečiams kitose ES šalyse kelią pastoja biurokratinės kliūtys: nepripažįstama mūsų šalyje įgyta profesinė kvalifikacija, nesuteikiamos asmeniui priklausančios socialinės garantijos, neleidžiama pradėti paslaugų verslo ir pan. Tokiais atvejais tiek verslui, tiek piliečiams siūlome kreiptis į mūsų centrą“, – sako Lietuvos SOLVIT centro atstovė Gabija Balikė.

Iš viso praėjusiais metais Lietuvos SOLVIT centre išnagrinėti 59 skundai. Iš jų 83 proc. centre nagrinėtų skundų sudarė piliečių nusiskundimai, 17 proc. – verslo atstovų skundai.

SOLVIT gaunami skundai yra tarsi ES vidaus rinkos veikimo veidrodis, kuris atspindi, kaip praktiškai taikomi ES teisės aktai ir kokios yra silpnosios vidaus rinkos sritys. Pagrindinės problemų sritys, tokios kaip socialinė apsauga, laisvas darbuotojų judėjimas, paslaugų teikimas ar PVM apmokestinimas, kasmet tos pačios, tačiau kiekvienas kreipimasis yra vis kitoks. Išsprendus konkrečią problemą, SOLVIT suteikia ne tik individualią naudą besikreipiančiajam, bet kartu užtikrina sklandesnį visos ES vidaus rinkos veikimą.

Nuo 2004 m. šalyje veikiantis SOLVIT centras suteikia patogią, efektyvią ir nemokamą pagalbą verslui ar asmenims, kuriems kyla sunkumų kitose ES šalyse. Kai Lietuvos įmonė, plėtojanti verslą kitoje šalyje, pastebi, kad jai taikomi griežtesni reikalavimai nei vietos verslininkams – prekės neįleidžiamos į vietinę rinką, neleidžiama teikti paslaugų, apsunkinamas darbuotojų komandiravimas ar nepavyksta susigrąžinti PVM, – kilusius sunkumus ji gali spręsti ne tik savo jėgomis. ES turi specialią instituciją, padedančią tokias problemas spręsti neteisminiu būdu, – tai SOLVIT tinklas. Jį sudaro nacionaliniai SOLVIT centrai, veikiantys visose ES šalyse, taip pat Norvegijoje, Lichtenšteine ir Islandijoje.

Kilusią problemą siekiama išspręsti per 10 savaičių. Paprastai tai užtrunka kur kas trumpiau nei ieškoti sprendimo savarankiškai ar kreipiantis į teismą.

Daugiau  informacijos apie SOLVIT: https://eimin.lrv.lt/solvit.

Šaltinis: Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location