Balandžio 26 d.

Lietuvos įmonėms – galimybė išbandyti didžiųjų duomenų apdorojimą nemokamai

2019-12-30 11:05 Dalintis:

Gyvename didžiųjų duomenų amžiuje, kai didelės apimties, spartos bei įvairovės duomenys, gaunami iš meteorologinių ar astronominių stebėjimų, įvairių medicininių ir biocheminių tyrimų, rinkos, vartotojų elgesio ir pasirinkimų analizių, atsiskaitymo operacijų, skaitmeninių bibliotekų ir ne tik, gali tapti verslo sėkmės arba pražūties priežastimi. Rezultatas priklauso nuo to, kiek tokiais duomenimis disponuojantis verslas suvokia jų vertę ir geba juos tinkamai apdoroti.

Lyginant su mums įprastais duomenimis, kuriems įsiminti ar apdoroti kartais užtenka žmogaus proto, didieji duomenys išsiskiria tuo, kad jiems saugoti ir apdoroti neužtenka ne tik žmogaus, bet ir asmeninio kompiuterio. Didieji duomenys paprastai yra kaupiami pasitelkiant įvairius internetinės debesijos sprendimus, o jiems apdoroti reikia paskirstyto skaičiavimo technologijų arba superkompiuterių.

Lietuvoje superkompiuterijos paslaugas teikia kelios aukštosios mokyklos, tačiau jomis naudojasi tik nedidelė įmonių, kurioms tokių paslaugų reikėtų, dalis. Taip yra dėl kelių priežasčių. Viena vertus, įmonėms trūksta žinių apie tai, ką ir kaip jos gali gauti naudodamos superkompiuterijos paslaugas turimiems ar įsigytiems duomenimis apdoroti. Kita vertus, aukštosios mokyklos neturi tiek resursų, kad kiekvienai įmonei galėtų pasiūlyti individualizuotas paslaugas, skirtingus duomenų apdorojimo algoritmus ar personalizuotą jų atvaizdavimą.

Lietuvos inovacijų centras (LIC) kartu su partneriais iš šešių Baltijos jūros regiono valstybių užsimojo spręsti šią problemą. LIC tarptautiniam konsorciumui BalticLSC, kuris siekia mažoms ir vidutinėms įmonėms sukurti supaprastintą prieigą prie didelės apimties duomenų apdorojimo panaudojant superkompiuteriją ir įtraukiant programavimo ekspertus, technologus bei superkompiuterijos resursų valdytojas. Konsorciumas savo veiklą vykdo pagal Interreg BSR programą, finansuojamą Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

„Kuriant minėtą prieigą, daug dėmesio skyrėme platformos funkcionalumui, aiškinomės su įmonėmis apie jų poreikius, galimybes, problemas. Partneriai jau supirko aparatinę įrangą (angl. hardware) sistemai ir šiuo metu baigia kurti programinę įrangą (software) patogiai vartotojų sąsajai (angl. interface) užtikrinti. Planuojame sistemą pirmiesiems bandymams atverti 2020 metų vasarą“, – sako Lietuvos inovacijų centro projektų vadovė Vilma Vilytė.

Lietuvos įmonės kartu su kitų konsorciumo šalių įmonėmis turės galimybę išbandyti didžiųjų duomenų apdorojimo įrankį nemokamai bei teikti savo komentarus ir pasiūlymus dėl galimo sistemos tobulinimo iki pat 2021 metų. Vėliau, sistema taps prieinama visiems rinkos vartotojams už nedidelį mokestį. Įmones, norinčias išbandyti BalticLSC sistemą nemokamai, kviečiame susisiekti su V. Vilutyte adresu v.vilutyte@lic.lt.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location