Gegužės 02 d.

Informacinių technologijų įrankiai padeda stebėti ir vystyti inovacijų ekosistemas

2022-05-10 11:30 Dalintis:

Badachose, Ispanijoje (Ekstremadūros regione) vykusiame tarptautinės iniciatyvos Passpartool partnerių susitikime buvo pristatytos pagrindinės regiono inovacijų politikos vertinimo ir tobulinimo priemonės. Pranešimų apie gerąsias regiono praktikas metu paaiškėjo, jog informacinių technologijų įrankiai atlieka svarbų vaidmenį vystant pažangią inovacijų ekosistemą. Kokie tai įrankiai ir kaip jie palengvina darbą?

Pelno nesiekianti organizacija FUNDECYT-PCTEX prisideda prie socialinio ir ekonominio mokslo bei technologijų panaudojimo Ekstremadūros regione. Įstaiga rengia mokslinių tyrimų ir inovacijų sumanios specializacijos strategiją (RIS3), kurios tikslas – išgryninti ekonomikos sektorius, kurie turi didžiausią potencialą mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje, siekiant įgyti ir sustiprinti konkurencinius pranašumus.

Modernios sistemos padeda stebėti regiono MTEPI potencialą

Organizacijos atstovai pastebėjo, jog Ekstremadūroje trūksta bendrosios informacijos apie regiono mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros veiklas bei rezultatus, todėl buvo nuspręsta sukurti RIS3 stebėjimo sistemą. IT įrankio pagalba aktuali informacija apie regionines ir nacionalines MTEPI veiklas bei tarptautinius projektus yra aiškiai susisteminta ir pateikiama vienoje platformoje. Sistema buvo sukurta ne tik siekiant geriau suprasti bei analizuoti regionines mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros veiklas, bet ir pasiruošti artimiausiam 2021-2027 metų strategijos laikotarpiui.

Tiesa, Lietuvoje šiuo metu taip pat kuriamas panašaus tipo įrankis. Lietuvos inovacijų centras kartu su MB „Vilantis” įgyvendina inovacijų ekosistemos GovTech finansuojamą projektą – „Kaip įvertinti mokslo ir verslo bendradarbiavimą žinių panaudojimo efektyvumo aspektu?“ Projekto tikslas – sukurti mokslo ir studijų institucijų (MSI) kuriamų žinių panaudojimo stebėsenos ir atvaizdavimo įrankį. Juo siekiama susisteminti ir išanalizuoti informaciją apie MSI kuriamas žinias bei jas vizualizuoti pritaikant dirbtinio intelekto sprendimus. Kuriamas įrankis turėtų padėti nuosekliai ir sistemingai stebėti MSI bei verslo bendradarbiavimo padėtį ir potencialą šalyje.

Verslų elgsena inovacijų srityje stebima apklausų pagalba

Ekstremadūros inovacijų observatorija taip pat reguliariai atlieka tyrimą „Chair of Innovation“, kuriuo analizuoja regione veikiančių verslų elgseną inovacijų srityje. Šis kiekybinis tyrimas, atliekamas internetinės apklausos būdu, padeda analizuoti inovacijų ekosistemą ir išryškinti svarbiausius jos bruožus. Observatorijos atstovai (Ekstremadūros universiteto profesoriai) sukuria kompleksišką klausimyną, susidedantį tiek iš atvirų, tiek ir iš uždarų klausimų, susijusių su verslo inovacinėmis veiklomis. 

Svarbu tai, kad įmonių apklausoje daugiausiai dalyvauja mikroįmonės, kuriose dirba ne daugiau nei 5 darbuotojai – būtent tokios įmonės sudaro didžiąją dalį regiono verslo ekosistemos. Įgyvendinus apklausą, tyrimo rezultatai pateikiami ataskaitoje, kuri vėliau gali būti naudinga valdžios institucijoms bei viešosioms įstaigoms priimant naujus inovacijų politikos sprendimus.  

Lietuvoje stebėsenai kuriami analogiški įrankiai

Šiuo metu Lietuvos inovacijų centras kartu su Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija bei Lietuvos pramonininkų konfederacija atlieka panašų tyrimą. Siekiant kurti prielaidas spartesniam Lietuvos pramonės skaitmenizavimui, buvo paruošta apklausa, skirta apdirbamosios pramonės atstovams. Tyrimo pagrindu bus parengtas Lietuvos apdirbamosios pramonės skaitmeninimo lūkesčių indeksas 2022 m. 

Tikimasi, jog indeksas padės geriau pažinti pramonės skaitmeninimą skatinančius ir stabdančius veiksnius, iššūkius ir lūkesčius, su kuriais susiduria įmonės, plėtodamos skaitmeninimo veiklas. Taip pat bus suformuluotos rekomendacijos bei pasiūlymai, kaip ir kokiomis priemonėmis ateityje turėtų būti skatinama Lietuvos pramonės skaitmeninė transformacija. Siekiant kurti pažangią inovacijų ekosistemą šalies ar regiono mastu, svarbu reguliariai ją stebėti, analizuoti sistemos dalyvius, jų vykdomas veiklas bei pasiektus rezultatus. Šį darbą ženkliai gali palengvinti informacinių technologijų įrankiai, tokie kaip duomenų sistemos ar internetiniai klausimynai.

Minkštųjų inovacijų stebėsenos tema aktyviai nagrinėjama Lietuvos inovacijų centro įgyvendinamos iniciatyvos Passpartool kontekste. Įgyvendinant šią iniciatyvą partneriai iš septynių Europos valstybių dalinasi gerosiomis praktikomis daugiausiai dėmesio skiriant socialinėms bei netechnologinėms inovacijoms. Iniciatyvos Passpartool tikslas – padėti viešosios politikos formuotojams kurti veiksmingą politiką, remiančią neformalius ir atvirus inovacijų procesus regioniniu lygmeniu. Iniciatyva įgyvendinama pagal Interreg Europe programą ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location