Gegužės 02 d.

Įmonės įsivertino: savo skaitmeninimo lygiui rašo 5 balus iš 10, bet ruošiasi pokyčiams

2020-06-04 19:10 Dalintis:

Pasiektą gamybos skaitmeninimo lygį Lietuvos įmonės vertina kritiškai ir rašo 4,9 balus iš 10. Tačiau bendrovės planuoja ateityje tobulinti procesų ir gamybos skaitmeninimą. Tokį įmonių įsivertinimą atskleidė Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos „LINPRA“ inicijuotas tyrimas. Tuo metu Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) skatina įmones investuoti į skaitmeninimą ir iki liepos 7 dienos teikti paraiškas finansavimui gauti pagal priemonę „Pramonės skaitmeninimas LT“.

ES dėmesys skaitmeninimo procesams

Skaitmeninimui prioritetą teikiančios Lietuvos mažos ir vidutinės (MVĮ) įmonės šiuo metu turi galimybę ateities projektus iš dalies finansuoti Europos Sąjungos lėšomis.

„Skatiname įmones paskubėti įsitraukti į globalaus skaitmeninimo procesus, kurių dabartinis sunkmetis ne tik nesustabdė, bet netgi juos paskatino. Tai juntama sulaukus ir Europos Komisijos rekomendacijų Lietuvai orientuotis į ekonomikos plėtrą, vykstančią per skaitmeninimą. Skaitmeninimo projektai užtikrina naujas darbo vietas ir apyvartos augimą įmonėms“, – pažymi LVPA vadovas Aurimas Pautienius-Želvys, kuris apie galimybes plačiau pasakos ir birželio 10 d. LVPA organizuojamame nuotoliniame seminare „Pramonės skaitmeninimas – investicija į ilgalaikį augimą“.

Pagal ES įgyvendinamą strategiją numatoma pagerinti įmonių technologinę parengtį ir paskatinti pereiti į aukštesnės pridėtinės vertės produktų kūrimą. Taip pat diegti kuo daugiau skaitmenizuotų gamybinių mašinų, dirbtinį intelektą, pramoninę įrangą, technologinius sprendimus, nepriklausomus nuo žmogiškojo faktoriaus.

„ES įgyvendinama skaitmeninimo politika ilgainiui turi padėti įsilieti į naujas tarpsektorines, tarptautines vertės kūrimo grandines ir pasiekti, kad socialinė-ekonominė gerovė Europos piliečiams augtų kuo tolygiau“, – pažymi A. Pautienius-Želvys.

Įvardija būtiniausius skaitmeninimo sprendimus

2018-aisiais „LINPRA“ organizavo tyrimą, kuriame buvo apklaustos 97 šios asociacijos narės, įvairaus dydžio įmonės. Gauti atsakymai parodė, kad mažoji dalis įmonių mano, jog jų technologinio išsivystymo lygis yra aukštas, atitinkamai 17,65 proc. Pusė apklaustųjų, t.y. 52,94 proc. mano, kad jų technologinis lygis yra pakankamas, o maždaug trečdalis,  t.y. 29,41 proc. skaitmeninimo lygį įvardija kaip silpną.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl skaitmeninimas Lietuvoje nėra spartus – didžioji dalis šalies įmonių specializuojasi nedidelių partijų ir nestandartinių gaminių gamyboje. Anot „LINPRA“ vadovo Dariaus Lasionio, vyrauja nuomonė, kad tokiai gamybos specifikai skaitmeninimas didelės pridėtinės vertės neturi, tačiau tai klaidingas požiūris.

„Galbūt gaminant nestandartinius gaminius yra mažiau galimybių panaudoti automatizuotus sprendimus, tačiau išteklių ir gamybos valdymo sistemos ERP, kurios pažangiose įmonėse pakeičia „Excel“ skaičiuokles ir padeda stebėti bei valdyti gamybos srautą nuo užsakymo gavimo iki produkto atidavimo klientui, šiuolaikinėms bendrovėms yra būtinybė“, – įsitikinęs D. Lasionis.

Minėtame tyrime tokių sistemų poreikį mato ir pačios įmonės bei laiko jas prioritetu. Daugelis bendrovių būtinybę taip pat teikia gamybos procesų įrangai su integruota skaitmeninimo technologija. Įmonės deklaruoja, kad ateityje ketina investuoti ir į skaitmeninį duomenų surinkimą ir atvaizdavimą bei monitoringą.

Kaip išsiaiškinti skaitmeninimo kryptį?

Norintys pasitelkti ES investicijas pagal priemonę „Pramonės skaitmeninimas LT“ ir įsigyti technologinius skaitmeninimo sprendimus tai padaryti gali, jei bus atliktas technologinis auditas ir įrangą planuojama įsigyti pagal audito rekomendacijas.

Technologijų centro „Intechcentras“ vadovo Audriaus Jasėno teigimu, audito tikslas yra įvertinti įmonės gamybos ir su gamyba susijusių  procesų esamą skaitmeninį lygį įvairiais pjūviais. Paliečiant technologijas, žmones, struktūrą, organizavimą ir kitas sąveikaujančias  sritis.

„Auditas reikalingas, kad įmonė turėtų veiksmų planą, kaip sistemingai judės link skaitmeninio fabriko (ang. Factory of the Future) vizijos, o idealiu atveju turi padėti įmonei pasilyginti su kitomis sektoriaus atstovėmis ir geriau suvokti, ar ji yra labiau prie besivejančių, ar prie pirmaujančiųjų ketvirtojoje pramonės revoliucijoje“, – akcentuoja A. Jasėnas.

Apie nūdienos pramonės skaitmeninimo aktualijas, technologinį auditą, skaitmeninimo sprendimus ir priemonę „Pramonės skaitmeninimas LT“ daugiau sužinokite nuotoliniame seminare „Pramonės skaitmeninimas – investicija į ilgalaikį augimą“. Registruotis į seminarą galima čia.

Šaltinis: Lietuvos verslo paramos agentūra.

                          

          

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location