Balandžio 29 d.

Gyvybės mokslų startuoliai įveikė pirmosios mentorystės programos išbandymą virtualiu „pitch’u“

2020-11-13 09:00 Dalintis:

Visą mėnesį vykusių „Life Sciences Start-up MasterClass“ sesijų metu gyvybės mokslų startuoliai su patyrusiais mentoriais iš Lietuvos ir užsienio ruošėsi tolimesniam idėjų vystymui. Kassavaitinėse sesijose analizuoti visi startuolio žingsniai: rinkos analizė, verslo plano rengimas, teisiniai aspektai, produkto sertifikavimas, finansavimo paieška ir patekimas į rinką. Viena iš aktualių, gyvybiškai kiekvienam inovatoriui svarbių temų – finansavimo pritraukimas. Vakar inovatoriai turėjo progą savo patobulintus įgūdžius patikrinti prisistatydami Lietuvos verslo angelų tinklo „LitBAN“ nariams. Inovatoriams teko dvigubas išbandymas – dėl karantino ribojimų renginys vyko nuotoliniu būdu.

Sveikindama pirmą kartą Lietuvoje vykstančios gyvybės mokslų inovatoriams skirtos „Life Sciences Start-up MasterClass“ programos dalyvius, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) atstovė Vaida Ražanauskė jiems linkėjo ryžto idėjas vystyti tol, kol savo kuriamomis inovacijomis sudrebins pasaulinę rinką. Už geriausią idėjos pristatymą (angl. pitch) startuolius globojančios ir mentorystės programą organizuojančios agentūros įsteigtas piniginis prizas atiteko UAB „Exolitus“. Komanda vysto egzosomomis paremto randų gydymo technologiją. 

Programos dalyviai idėjų pristatymo subtilybių mokėsi su pasaulinio garso verslo mentoriumi Steinar Hoel Korsmo. Norvegijoje įsikūręs ekspertas įvairių industrijų atstovams kasmet veda po 50-60 „pitch“ mokymų. 2010 m. Vilniuje vyko pirmoji tarptautinė jo vadovaujamos „Seed Forum Global“ organizacijos konferencija, kurios metu įmonės turėjo galimybę susitikti su potencialiais investuotojais, tad su Lietuvos situacija S. H. Korsmo yra neblogai susipažinęs. Jis teigia pastebėjęs, kaip smarkiai startuolių ekosistema pasikeitė ir subrendo per pastarąjį dešimtmetį: „Dabartinė kryptis – puiki. Klojamas pamatas sėkmingai konkurencijai rinkose ir Lietuvos žinomumui“. 

Programoje „Life Sciences Start-up MasterClass“ susirinkusius inovatorius, kuriuos jis vadino šviesiausiais protais, patyręs mentorius mokė, kaip perprasti auditorijos mąstymą, kaip formuluoti ir akcentuoti vertės pasiūlymus bei atskleidė sėkmingo „pitch’o“ formulę.

„Idėjos pristatymo turinys iš esmės visada toks pats – nesvarbu, kurios srities startuolis esi, nes investuotojams rūpi tie patys dalykai“, – tvirtina mentorius Steinar Hoel Korsmo. Esminis skirtumas tik tas, kad gyvybės mokslų industrijoje investuotojų išėjimo kelias (angl. exit route) gerokai ilgesnis. Todėl sesijos metu ekspertas patarė išėjimo strategijoje numatyti daugiau nei vieną galimą grąžos investuotojui būdą (angl. exit point).

Akademiškiems žmonėms, kurie neturi patirties versle, idėjos pristatymas investuotojams gali būti tikras iššūkis. „Tam privalomas ne tik nepriekaištingas viešas kalbėjimas ir gera anglų kalba, bet svarbiausia – pardavimų įgūdžiai. Jei jaučiate, kad jums tai tikras išėjimas iš komforto zonos, į sceną siųskite kitą komandos žmogų“, – pataria S. H. Korsmo. Visgi svarbu nepamiršti, kad investuotojai nori matyti ir diskutuoti su idėjiniu lyderiu, pavyzdžiui, generaliniu direktoriumi ar finansų vadovu, kuris dega idėja, o ne samdytu pardavėju. 

Kadangi pastartuoju metu renginiai keliasi į virtualią erdvę, ruošiantis virtualiems „pitch’ams“ patariama nepamiršti tokių esminių dalykų kaip akių kontaktas su kamera, entuziazmas ir energija. Mentorius Steinar Hoel Korsmo rekomenduoja nesiblaškyti ir rankomis neliesti veido. „Svarbiausia – kantrybė ir užsispyrimas. Jei kruopščiai atlikote rinkos analizę, pažįstate savo klientą, tikite technologijos inovatyvumu ir poreikiu bei esate parengę išėjimo strategiją, daug praktikuokitės. Jei ne prieš investuotojų auditoriją, tai bent prieš veidrodį. Pamatysite: po 20-30 kartų jūsų „pitch’as“ bus visai kitoks nei pirmasis bandymas“.

Mentorystės programa „Life Sciences Start-up MasterClass“ – viena iš MITA iniciatyvos „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ veiklų. Gyvybės mokslų industrijos augimą Lietuvoje ir žinomumą tarptautiniu mastu skatinantis projektas apima visą paslaugų spektrą nuo konsultacijų dėl inovacijų paramos priemonių iki akceleravimo programų bei pagalbos pritraukiant investicijas. Daugiau informacijos apie projektą.

Šaltinis - Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location