Birželio 20 d.

EIMIN iniciatyva atveriama dar daugiau svarbių duomenų

2024-04-25 11:43 Dalintis:

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva dar labiau didinamas duomenų prieinamumas ir platesnis pakartotinių duomenų naudojimas. Šiandien Seime priimti pakeitimai padės kurti naujas ir plėtoti esamas elektronines viešąsias paslaugas ir produktus, paskatins spartesnę verslo plėtrą.

„Iki šiol verslas ir piliečiai galėjo parsisiųsti tik dalies valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių atvirus duomenis, t. y. tik teikiančių viešąsias paslaugas tokiose srityse kaip dujos, šiluma, vandentvarka ir transportas. Priėmus pakeitimus, jau netrukus galės būti atverti visų Lietuvoje veikiančių ir kitas viešąsias paslaugas teikiančių bendrovių, tokių kaip INVEGA ar LITEXPO, turimi duomenys. Tai prisidės prie atvirų duomenų rinkos plėtros Lietuvoje, kurios mastas 2025 m. gali siekti 125 mln. eurų, o 2026 m. – 285 mln. eurų“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Svarbių duomenų atvėrimas įtvirtintas Teisės gauti informaciją ir duomenų pakartotinio naudojimo įstatyme. Šis įstatymas nuo šių metų lapkričio 1 d. bus taikomas visoms 274 uždarosioms akcinėms bendrovėms ir akcinėms bendrovėms, kurias valdo valstybė arba savivaldybės. Jų atviri duomenys bus inventorizuojami ir skelbiami pakartotinai naudoti Lietuvos atvirų duomenų portale.

„Atvirų duomenų naudotojai jau nuo lapkričio galės teikti prašymus Lietuvos atvirų duomenų portale bendrovių duomenų rinkiniams atverti. Taip užtikrinsime galimybę naudoti duomenimis paremtą informaciją skaitmeninio turinio produktams ir elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms kurti ir plėtoti. Šie pakeitimai leis jau vien per kitus metus sutaupyti iki 2,3 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina.

Šiuo įstatymu taip pat patikslinta nuostata dėl didelės vertės duomenų rinkinių atvėrimo. Pagal Europos Komisijos paskelbtą reglamentą, didelės vertės duomenis Europos Sąjungos valstybės narės turi atverti iki 2024 m. birželio 9 dienos.

Didelės vertės duomenys skirstomi į 6 temines kategorijas: geoerdvinių duomenų, žemės stebėjimo ir aplinkos duomenų, meteorologinių duomenų, statistikos, bendrovių ir bendrovių valdymo nuosavybės teise duomenų, judumo duomenų.

Šaltinis: Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location