Gegužės 05 d.

Arūnas Burinskas: „ES investicijos verslo konkurencingumui: inovacijoms, skaitmenizavimui ir tvariai plėtrai“

2021-08-30 11:30 Dalintis:

Rugpjūčio 26 d. Klaipėdoje surengta dienraščio „Verslo žinios“ organizuojamo renginio „Gazelės“ pirmoji konferencija „Smulkiojo verslo mėnuo. Pokyčiai Jūsų augimui“. Po metų pertraukos sugrįžo gyvas renginio formatas. Jame skelbiamos ir apdovanojamos sparčiausiai 2018-2020 m. augusios šalies įmonės. Šiemet į „Gazelė 2021“ titulą pretenduoja 4940 įmonės.

Lietuvos verslo paramos agentūros investicijų valdymo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Arūnas Burinskas renginio dalyviams pristatė šalies verslo paramos gaires, pasidalijo įžvalgomis ir nubrėžė tam tikras gaires ateičiai.

„Bet koks verslas šiuo sudėtingu laikotarpiu susiduria su tam tikra rizika, todėl šiuo atveju aktualu ir prasminga pasinaudoti verslo paramos agentūros teikiama negrąžinama verslo subsidija. Tai neabejotinai gali padidinti verslo projekto ekonominius finansinius rodiklius ir sumažinti prisiimamą riziką. LVPA suinteresuota, kad daugiau ES investicijų, kurios iki šiol telkėsi didžiuosiuose miestuose, tektų regionams. Šiuo metu Klaipėdos apskrityje LVPA administruojamų ir finansuojamų iš Europos regioninės plėtros (Sanglaudos) fondo projektų skaičius pasiekė 216. Daugiau kaip pusę iš jų vysto verslo atstovai. Klaipėdos regione verslo projektams skirti 55 milijonai eurų, energetikos ir atsinaujinančių šaltinių kūrimo projektams buvo numatyti 53 milijonai eurų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinei plėtrai teko – 36, o turizmui – 2,3 milijono eurų.

„Įdomu tai, kad Klaipėdoje pakankamai daug investuojama į skaitmeninius projektus. Šiuo pandeminiu laikotarpiu, kai įsibėgėja skaitmenizavimo procesai ir aštrėja konkurencija būtent šioje srityje, manyčiau, kad tai yra labai geras ženklas. Inovacijos, investicijos šioje srityje ir toliau bus skatinamos bei remiamos“, – sakė A. Burinskas. Jeigu atidžiau apžvelgtume piniginę šio regiono projektų išraišką, galime pastebėti, kad Klaipėda su numatytais 147 milijonais eurų čia jau šiek tiek atsilieka ir yra penktoje vietoje.

Pasak A. Burinsko, LVPA didelį dėmesį skiria rizikų valdymui: „Labai kruopščiai vertiname visus mokėjimo prašymus. Tai, kad faktiškai išmokėta 64,2 proc. skaitmeninimo, 13,5 proc. mokslinių tyrimų ir eksperimentinei plėtros, 4,7 proc. ekoinovacijų, 17,5 proc. - kitose srityse reiškia, jog projektai tikrai yra tinkamai įgyvendinami“.

„Kalbėdamas apie ateities perspektyvas ir atsižvelgdamas į rengiamus planus, dokumentaciją, galiu pasakyti, kad skaitmenizavimo sritis pirmoji sulauks verslo paramos priemonių patvirtinimo; į tai gali orientuotis ir verslas. Pagal Europos Komisijos skelbiamus rodiklius, matome, kad Lietuva labai stipriai šoktelėjo pagal inovacijų indeksą. Dabar jis sudaro 92 procentus Europos Sąjungos vidurkio. Mes praktiškai baigiame pasivyti ES vidurkį. Tačiau, jeigu lygintumės su Skandinavijos šalimis, galime pastebėti, jog ankstesnio atotrūkio dar nesumažinome. ES verslo paramos investicijos – svarbios ir reikšmingos. Labai svarbu, kad mūsų įmonių nematerialus turtas, „know-how“ augtų bent tiek, kiek Estijoje“, - sakė Arūnas Burinskas.

LVPA investicijų valdymo tarnybos direktoriaus pavaduotojas atkreipė dėmesį, kad kitą savaitę dar galima suspėti pateikti paraiškas pagal priemonę „Kūrybiniai čekiai COVID-19“, o iki rugsėjo 20 d. pabaigos smulkaus ir vidutinio verslo įmonės gali teikti paraiškas elektroninės komercijos modeliams diegti pagal priemonę „E. komercijos modelis COVID-19“.

Uostamiestyje surengtoje konferencijoje apdovanotos Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių įmonės nugalėtojos. O visos „Gazelė 2021“ sąrašo įmonės išrikiavo pagal 2018–2020 m. pajamų augimą. Kad pakliūtų į sąrašą, įmonės pajamos 2018-2020 m. turėjo augti ne mažiau kaip 2020 m., o 2020 m. bendrovė turėjo dirbti pelningai. Tokį pagrindinį kriterijų atitiko 4.940 bendrovių. Suprantama, kad daugelio įmonių rodiklius stipriai pakoregavo pandeminiai 2020 metai, todėl ir įmonių šiemet maždaug pusšimčiu mažiau, negu jų buvo pernai, kai buvo skaičiuotas pajamų augimas iki pandemijos. 41 proc. į šiųmetį „Gazelių“ sąrašą pakliuvusių bendrovių veikia Vilniaus, 22 proc. – Kauno, 11 proc. – Klaipėdos apskrityse. 35 procentai – 1.737 bendrovės – įsikūrusios Vilniaus miesto savivaldybėje, mažiausiai – 3 – įmonės veikia Birštono savivaldybėje.

„Gazelės 2021“ renginys rugsėjo 16 d. vyks Panevėžyje, rugsėjo 30 d. – Šiauliuose, spalio 14 d. – Kaune, o spalio 28 d. – Vilniuje. Konferencijų dalyviai vebinaruose galės dalyvauti ir nuotoliniu būdu.

Šaltinis: LVPA

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location