Balandžio 20 d.

Žiediniai pirkimai – paskata aplinką tausojančios ekonomikos plėtrai

2019-05-31 10:20 Dalintis:

Europos visuomenei ir nevyriausybinėms organizacijoms vis labiau atsisukant į ekologišką, iš atsinaujinančių išteklių pagamintą bei pakartotinio naudojimo produkciją, tarptautinis konsorciumas CircPro ieško sprendimų, kaip per paskatinti žiedinės ekonomikos principų taikymą inicijuojant viešuosius pirkimus.

Šiuo metu daugelyje ES valstybių viešųjų pirkimų įstatymuose yra numatyta žaliųjų pirkimų kryptis, tačiau žiedinė ekonomika yra kur kas platesnis dėmuo nei vien tik ekologiškų ir iš perdirbtų žaliavų pagamintų produktų įsigijimas. Žiedinės ekonomikos tikslas – mažinti bet kokių išteklių naudojimą užtikrinant kur kas ilgesnį produkto gyvavimo ciklą.

Sevilijoje susitikę CircPro partneriai, tarp jų ir atstovai iš Lietuvos inovacijų centro bei Lietuvos pramonininkų konfederacijos, tarėsi dėl žiedinių pirkimų vadovo kūrimo metodologijos ir diskutavo apie geriausius žiedinių pirkimų pavyzdžius Europoje. Buvo nuogąstaujama, kad didžioji dalis pavyzdžių yra susijusi su atliekų perdirbimu, nors tai nėra tiesioginis žiedinės ekonomikos elementas.

Partneriai taip pat lankėsi elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų tvarkymo įmonėje RECILEC Sevilijos priemiestyje, kur susiduriama su labai panašiais iššūkiais bei problemomis kaip ir Lietuvoje. Įmonės atstovai pasakojo, jog tik 40 proc. visų EEĮ atliekų Ispanijoje sutvarkoma legaliu, nustatytus reikalavimus atitinkančiu tvarkymo būdu, o dėl likusiųjų 60 proc. niekas nėra tikras ir realiai nežino, kur ir kaip jos sutvarkomos.

Įmonė taip pat pastebėjo, kad vyrauja EEĮ atliekų vagystės, vertingų dalių išmontavimas atliekų surinkimo punktuose. Nuogąstaujama, kad nemaža dalis EEĮ atliekų iškeliauja į Afriką ir kitas šalis kaip tinkami naudoti daiktai, tokiu būdu atsikratant atliekų ir nepatiriant su tuo susijusių išlaidų. Įmonė akcentavo LED stiklo perdirbimo problemą. Tokių atliekų įmonėje susidaro 800 tonų per metus. ES šiuo metu veikia tik viena šių atliekų perdirbimo gamykla Vokietijoje.

Paklausti, kokius pagrindinius iššūkius įmonė, kaip perdirbėjų, atstovai matytų sukant žiedinės ekonomikos keliu, buvo akcentuota, kad didesnio dialogo ir bendradarbiavimo norėtųsi iš gamintojų, kurie tiekia į rinką gaminius ir turėtų skirti didesnį dėmesį produktų ekodizainui, ilgaamžiškumui, galimybei taisyti ar išardyti prieš perdirbant atskiras jų dalis.

Įmonė taip pat atkreipė dėmesį, kad vis dažniau sulaukia iniciatyvų ir užklausų iš pačių gamintojų. Pavyzdžiui į įmonę kreipėsi viena gamykla, kuri pageidavo gauti iš jų perdirbto plastiko žaliavą, kurią norima panaudoti gaminant naujus siurblius.

CircPro yra Europos teritorinio bendradarbiavimo programos Interreg Europe dalis, kurios veiklą finansuoja Europos regioninė plėtros fondas.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location