Vasario 01 d.

Visorių technologijų klasterio (VITEK) planuose - plėtra ir padidinta apyvarta

2018-10-10 07:56 Dalintis:

Per trejus metus Visorių  technologijų klasterio (VITEK) bendruomenė sustiprėjo ir nusprendė imtis  naujų iššūkių. Kuo užsiima VITEK klasteris, kas jo nariai, kokie jų  artimiausi planai ir sėkmės elementai?

„Didžiuojamės klasterio  viduje vykstančiomis diskusijomis ir efektyviu žinių pasidalinimu,  tačiau atėjo laikas tolesniam klasterio vystymosi etapui ir profesionalų  konsultacijoms – subrendome bendriems projektams ne tik bendruomenės  viduje“, –  apie motyvaciją teikti paraišką „InoLink“ projektui pasakojo  VITEK klasterio koordinatorė Rasa Gofman.

Rugpjūčio mėnesį  klasteris prisijungė prie Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros  (MITA) kartu su Lietuvos inovacijų centru (LIC) įgyvendinamo „Inovacijų  tinklaveikos skatinimas ir plėtra” (InoLink) projekto ir turi ambicingų  tikslų.

Nedideli, bet perspektyvūs

VITEK  buvo įkurtas tik 2015 m. ir net Lietuvos kontekste yra dar gana jaunas,  besiformuojantis klasteris, tačiau daugelis didesnę patirtį turinčių  klasterių galėtų pavydėti VITEK bendruomenės viduje išvystyto  pasitikėjimo ir bendradarbiavimo. Šiuo metu klasterio nariai yra Visorių  informacinių technologijų parkas, Cognitio, ADOS-tech, Optogama,  Optonas ir Evana Technologies.

Klasteris sėkmingai atlaikė vieną  svarbiausių pirminių etapų, o jo nariai praktiškai pamatė klasterio  teikiamą pridėtinę vertę, ypač inovacijų kūrimo srityje: „Turime artimų  ir realių plėtros planų, nes klasteris atlieka savo funkciją, o nariai  gauna apčiuopiamą naudą. Pavyzdžiui, sutaupomas laikas ir apjungiamos  kompetencijos, nes kartu apžvelgiama ir analizuojama naujausia  literatūra planuojamų vykdyti tyrimų srityje, atliekama SWOT analizė ir  rinkų apžvalga.“

Klasteris jungia sparčiai besivystančias  lazerinių technologijų įmones, kurios nuo pat savo veiklos pradžios  investuoja į naujų produktų kūrimą, mokslinius tyrimus ir eksperimentinę  plėtrą. Klasterio įmonės šiuo metu daugiausia specializuojasi lazerių,  skirtų medžiagos apdirbimui, spektroskopijai ir medicininiams taikymams  srityje, kuria optinius komponentus, specifinę programinę įrangą lazerių  valdymui ir duomenų apdorojimui.

Kiekvienas narys įneša savo indėlį

Tai,  kad klasteris ir jo nariai nedideli – išskirtinumas ir privalumas.  Nedidelės VITEK narės pasižymi smalsumu naujoms sritims ir turi  galimybių bei lankstumo įtraukti naujus projektus į savo veiklą.

Anot  R. Gofman, vienas didžiausių pasiekimų yra tai, kad klasterio nariai  kartu dirba lyg gerai suteptas variklis, kiekvienas jų papildo klasterio  „kompetencijų katilą“: Cognitio aktyviai prisistato užsienio rinkose,  ADOS-tech kryptingai dirba su studentais, turi optinio dizaino ir  inovatyvių marketingo sprendimų kompetencijų, Optogama yra klasterio  renginių iniciatorius ir MTEP idėjų generatorius,  Optonas pasižymi  technologinių inovacijų kūrimo žiniomis ir dalyvavimo bendruose  projektuose patirtimi, Evana Technologies gali pasidalinti įgūdžiais  kuriant apjungiančias technologijas, patentuojant MTEP rezultatus ar  laviruojant aktualiose Azijos rinkose.

Pagrindinė klasterio ašis – MTEP veiklos

„Kai  apjungiamas MTEP potencialas ir verslo įgūdžiai, rezultatai džiugina.  Dauguma mūsų klasterio narių apyvartą augina keliasdešimt procentų per  metus“, – paklausta apie VITEK klasterio perspektyvas komentavo  klasterio koordinatorė R. Gofman.

Anot jos, visi klasterio nariai  deklaruoja MTEP veiklas LR statistikos departamentui. Pernai deklaruota  suma siekė apie 1.1 mln EUR, o iki 2021 m. į MTEP planuojama investuoti  nuo 3 iki 5 mln.

„Mūsų klasterio įmonės kuria pasaulinio lygio  inovacijas. Pavyzdžiui, Evana Technologies turi patentuotą tikslaus  kietų puslaidininkių pagrindo raižymo technologiją, kuri paremta  femtosekundiniais sprendimais ir tiksliu jų programiniu valdymu“, –  teigė R. Gofman.

VITEK įmonės bendradarbiauja su šakiniais  užsienio universitetais, 90 proc. narių eksportuoja savo produktus ir  paslaugas. Kaip klasteris, VITEK užsienio ryšius pradėjo strategiškai  planuoti ir vystyti praėjusių metų pabaigoje.

MTEPI veiklos  vykdomos tiek klasterio viduje, tiek jo narių individualiai. Planuojant  konkrečius MTEP ir MTEPI projektus, stengiamasi maksimaliai išnaudoti  klasterio narių turimą infrastruktūrą.

Nauja laboratorija ir kiti projektai

Šiuo  metu klasterio nariai įgyvendina 4 ES dalinai finansuojamus MTEPI  projektus bei dirba ties dar 4-6 projektų idėjomis. Klasterio planuose –  tarptautinio fotonikos renginio organizavimas, darbas su studentais,  pasirengimas dalyvavimui H2020 programoje ir MTEPI infrastruktūros  plėtra, kuriai jau įvykdyti pasiruošiamieji darbai.

„Turime  ambiciją paauginti apyvartą bendrą bent 100 proc. ir pasistatyti  laboratoriją su švariomis patalpomis“, – atskleidė klasterio tikslus,  kuriuos siekiama įgyvendinti per artimiausius metus VITEK klasterio  koordinatorė R. Gofman.

Apie „InoLink“ projektą

„InoLink“  yra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kurį Mokslo, inovacijų ir  technologijų agentūra vykdo kartu su Lietuvos inovacijų centru. Projekto  tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių  brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir  jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.  Bendra projekto vertė sudaro apie 1,4 mln eurų, jis pradėtas įgyvendinti  2016 m. liepą (numatomas įgyvendinimo laikotarpis – 36 mėn.).

Šaltinis: klaster.lt.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location