Gegužės 21 d.

Viešųjų pirkimų organizatoriams rengiama metodinė medžiaga inovacijų įsigijimui paskatinti

2019-07-03 11:35 Dalintis:

Nors inovacijų viešieji pirkimai atveria daugybę galimybių viešajam sektoriui tapti inovacijų iniciatoriais ir netgi kūrėjais, kol kas ši pirkimų rūšis nėra plačiai paplitusi Lietuvoje. Tam įtakos turi su viešaisiais pirkimais dirbančių asmenų kompetencijų trūkumas, tinkamos inovacijų kultūros ir motyvavimo sistemos įstaigoje nebuvimas, laiko, žmogiškųjų resursų ir kartais netgi lėšų stoka.

„Viešosios institucijos kasdien susiduria su problemomis, kurioms spręsti galima būtų pasitelkti inovacijas. Tikėtina, kad šios ne tik efektyviau spręstų problemą, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje būtų patikimesnės ar net pigesnės alternatyvos įprastiems sprendimas. Tačiau tuo pat metu inovacijos yra rizikinga investicija, todėl viešasis sektorius jos privengia. Negana to, nemaža dalis valstybinių institucijų atstovų nežino, kaip tą padaryti arba neturi pritarimo tokiam pirkimui nei iš savo vadovybės, nei iš kolegų, kuriems reikia kažkokio sprendimo“, – sako Lietuvos inovacijų centro komunikacijos vadovė Vitalija Kolisova.

Pasak jos, perkančiosios organizacijos, taikydamos inovatyvius viešuosius pirkimus, galėtų pirkti labai įvairius sprendimus – nuo prie oro sąlygų ir šviesos lygio patalpoje prisiderinančių apšvietimo sistemų iki socialines problemas sprendžiančių inovacijų, pavyzdžiui, palengvinančių su socialine rizika susidūrinančių asmenų stebėjimą ir pan.

Lietuvos inovacijų centras kartu su tarptautinio konsorciumo iBuy partneriais siekia spręsti bent dalį išvardytų problemų. Iki 2020 metų planuojama sukurti metodinę medžiagą lietuvių kalba apie tai, kas yra, kam skirti ir kodėl reikia viešųjų pirkimų inovacijoms bei ikiprekybinių viešųjų pirkimų, taip pat apie tokių pirkimų poreikio identifikavimą bei vertinimą, verslo modelio parengimą ir šiems pirkimams vykdyti reikalingą dokumentaciją.

Metodinės medžiagos temos dar gali šiek tiek keistis, tačiau per susitikimą su konsorciumo partneriais Bukarešte sutarta, kad pirmoji tema apie viešuosius pirkimus inovacijoms ir ikiprekybinius pirkimus bus bendra ir privaloma visiems konsorciumo regionams taip siekiant supažinti kaip įmanoma didesnę viešojo sektoriaus dalį su šia pirkimų rūšimi.

Gegužės mėnesį Lietuvos inovacijų centras kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra, Viešųjų pirkimų tarnyba bei Lietuvos banku organizavo renginį „Inovatyvūs viešieji pirkimai: taikymas ir poveikis“, kuriame aiškinosi, kaip paskatinti viešąsias institucijas ryžtis taikyti būtent šį pirkimų būdą ir taip prisidėti prie inovacijų kūrimo Lietuvoje. Anot skirtingų renginio pranešėjų, norint, kad viešasis sektorius taptų tokiu pačiu inovacijų varikliu kaip verslas ar mokslas, pirmiausiai reikia keisti didžios dalies institucijų kultūrą, motyvuoti ir mokyti žmones, kurie gali tapti inovacijų skleidėjais ir iniciatoriais, bei šviesti visuomenę ir žiniasklaidą apie visuotinį inovacijų poreikį bei naudą.

Lietuvos inovacijų centras yra tarptautinio konsorciumo iBuy pagrindinis partneris. Konsorciumas veikia pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe ir yra finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location