Balandžio 19 d.

Viešojo sektoriaus institucijų įsitraukimas į inovacijų pirkimą

2022-06-16 09:25 Dalintis:

Jau nuo kitų metų pradžios viešųjų pirkimų komisijose privalės būti bent vienas asmuo, turintis pirkimų specialisto pažymėjimą. Atestatas bus įgyjamas tik sėkmingai išlaikius žinių patikrinimo testą, kuriame dėmesys skiriamas ir viešiesiems pirkimams, skatinantiems inovacijas. Ar tai reiškia, jog inovacijų pirkimai skinasi kelią į Lietuvos viešąjį sektorių?

Kol kas tokie viešieji pirkimai nėra plačiai paplitusi praktika Lietuvoje. Šio reiškinio priežastys: pirkimų specialistų kompetencijų trūkumas bei privataus sektoriaus patirties inovacijų viešųjų pirkimų srityje stoka. 

Natūralu, jog daugeliu atvejų viešosios institucijos nesiryžta eiti inovacijų keliu, kuris dažnai gali pasirodyti pernelyg kompleksiškas, ir pasirenka tradicinius viešuosius pirkimus. Todėl be galo svarbu informuoti perkančiąsias organizacijas ir sudaryti joms galimybes tobulėti bei po truputį įsitraukti į inovatyvių viešųjų pirkimų procesus. Pirkimų specialisto pažymėjimas – didelis žingsnis link šios žinių spragos užpildymo.

Lietuvos inovacijų centro ekspertai parengė „Inovatyvių viešųjų pirkimų įgyvendinimo gaires”, kurios gali tapti naudinga metodine medžiaga, siekiant pasiruošti pirkimų specialisto žinių patikrinimo testui. Leidinys sukurtas tarptautinės iniciatyvos iBuy pagrindu, kurios įgyvendinimo laikotarpiu septyni partneriai iš Europos valstybių iškėlė tikslą skatinti viešojo sektoriaus įsitraukimą į inovacijų kūrimą, diegimą ir taikymą kiekviename regione.

Kompetencijų centrai

Šiuo metu Europoje sparčiai kuriami Inovacijų pirkimų kompetencijų centrai, kuriais siekiama spręsti žinių viešajame sektoriuje trūkumo problemą. Suomijoje veikiančio kompetencijų tinklo „KEINO” tikslas – padėti ekspertams ir valdžios institucijoms plėtoti tvarius ir novatoriškus viešuosius pirkimus.

Kompetencijų centras „KEINO” vienija „pokyčių agentus“ (angl. change agents), kurie reguliariai  konsultuoja perkančiąsias organizacijas bei informuoja nacionalines institucijas apie regionuose esančią situaciją ir inovatyvių viešųjų pirkimų poreikį. „KEINO“ taip pat yra įkūrę akademiją, kurioje paruošta mokymo programa yra nukreipta į lyderius, ekspertus ir vadovus.

Aktyvūs inovacijų pirkėjai Latvijoje

Reikšmingas stimulas, skatinantis inovacijų pirkimus konkrečioje šalyje, yra „drąsių” organizacijų, kurios galėtų tapti geraisiais pavyzdžiais kitoms įstaigoms, atsiradimas. Viena iš pirmųjų viešojo sektoriaus institucijų Latvijoje, aktyviai įsitraukusių į inovacijų pirkimus – Latvijos valstybinių miškų organizacija. Ši įstaiga užsiima gana tradicine miško ūkio priežiūros veikla, tačiau tuo pat metu yra svarbus šalies inovacijų ekosistemos narys.

Siekiant medieną transportuoti tvariau bei efektyviau, įstaiga inicijavo viešąjį pirkimą, taikydama inovacijų partnerystės pirkimo būdą, kurio Lietuvoje dar nėra išbandžiusi jokia perkančioji organizacija. Tokiu būdu į procesą buvo įtrauktos įmonės, galinčios sukurti novatorišką sprendimą ir tuo pačiu buvo parodyta, jog valstybės valdomos įstaigos gali tapti pirmuoju inovacijų pirkėju.

Net ir pavienių organizacijų, ieškančių inovatyvių sprendimų savo veiklos tobulinimui, atsiradimas yra reikšmingas, siekiant pakeisti požiūrį į viešuosius pirkimus. Būtent dalijimasis gerosiomis praktikomis ir buvo svarbi tarptautinės iniciatyvos iBuy dalis. Jos metu partneriai siekė įgyvendinti su inovacijų viešaisiais pirkimais susijusius politikos pokyčius kiekviename regione.

Pagal Interreg Europe programą veikiančio tarptautinio konsorciumo iBuy veiklą koordinuojantis LIC kartu su partneriais siekia skatinti viešojo sektoriaus įsitraukimą į inovacijų kūrimą, diegimą ir taikymą, įgalinant viešojo sektoriaus institucijas aktyviau įgyvendinti inovacijų pirkimus.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras



Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location