Balandžio 23 d.

Veterinarės įkurtas startuolis vysto dirbtiniu intelektu pagrįstą žirgų radiologinės diagnostikos sistemą

2020-10-29 10:00 Dalintis:

Prieš 9 mėnesius veterinarės Rugilės Dauliūtės įkurtas startuolis „Innovatio veterinariae“ su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) pasirašė finansavimo sutartį pagal „Inostarto“ priemonę ir dirbtinio intelekto (DI) pagrindu kuria programinę įrangą žirgų radiologinių vaizdų įvertinimo automatizavimui.

„Pasaulyje sparčiai įsigalintį dirbtinį intelektą kurdami inovacijas aktyviai naudoja ir Lietuvos startuoliai. Radiologijoje dirbtinis intelektas naudojamas patologijų aptikimui ir diagnostikai, nes giliojo mokymosi dėka algoritmai jau geba apdoroti milžiniškus duomenų, pavyzdžiui, nuotraukų, kiekius. Tankėjančios inovatorių gretos – puikus įrodymas, kad gyvybės mokslų srityje esame stiprūs ir kuriamais metodais bei vykdomais tyrimais nenusileidžiame pažangioms valstybėms. Tai neabejotinai daro įtaką ne tik medicinos sričiai, bet ir ekonomikai“,  –  pastebi MITA vadovas Gintas Kimtys.

Iš tiesų, ortopediniai sutrikimai žirgams turi didžiulę ekonominę reikšmę. Jiems susirgus, drastiškai krinta ne tik žirgo vertė, bet ir sustoja ar net baigiasi sportinė karjera. Viena pagrindinių diagnostinių procedūrų ortopedinėms žirgų ligoms nustatyti – radiologinis tyrimas. Jie pasitelkiami nustatant gyvūnų šlubavimo, sportinės formos praradimo priežastis ar pirkimo-pardavimo metu. 

Šiuo metu podiplominę praktiką lenktyninių žirgų klinikoje Prancūzijoje, Pays de la Loire regione atliekančią Rugilę žirgai lydi nuo ankstyvos vaikystės. Nuo 10 metų ji užsiėmė konkūrais, ištvermės jojimu, jojimo trikove, vėliau treniruodavo jaunuosius raitelius. Studijuodama Veterinarijos akademijoje Kaune, mergina 5 metus dirbo Stambiųjų gyvūnų klinikoje. 

Radiologinės diagnostikos sistemos idėja veterinarijos gydytojai Rugilei Dauliūtei kilo 2018 metais. Dar atlikdama praktiką žirgų klinikose Prancūzijoje, Danijoje, Vokietijoje, Vengrijoje ir Portugalijoje ji pastebėjo, kad gerai padaryti rentgeno nuotraukas – tik pusė darbo. Dėl gyvūno dydžio, vieno tyrimo metu padaroma nuo 8 iki 42 rentgeno vaizdų, o rentgeno nuotraukų interpretavimas ir analizavimas yra sudėtinga ir daug specifinių žinių reikalaujanti veterinaro darbo dalis. Dėl šių priežaščių kartais patologijos yra nepastebimos ir neįvertinamos, nors nuo to priklauso tolimesnė žirgo eksploatacija – ar bus reikalinga operacija ir pan. Domėdamasi kuriamais inovatyviais produktus ją dominančiose srityse, R. Dauliūtė sužinojo apie kitų panašių vaizdinių problemų sprendimui žmonių medicinoje naudojamą dirbtinį intelektą ir nutarė pasiūlyti diagnostinę pagalbą veterinarijos gydytojams.

Šaltinis - Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location