Kovo 29 d.

Verslo mentorius Michal Wlodarski: sėkmingam startuoliui būtinas vadovas – misionierius

2020-11-26 11:30 Dalintis:

Neseniai pasibaigusios mentorystės programos „Life Sciences Start-up MasterClass“ metu kas savaitę susitikdami su patyrusiais mentoriais jaunieji gyvybės mokslų industrijos inovatoriai ruošėsi tolimesniam idėjų vystymui, įmonių steigimui bei investicijų pritraukimui. Patirtimi su jais dalinosi Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios diagnostikos kompanijos „Solvemed Group“ vykdomasis direktorius, Londono universiteto koledžo garbės lektorius, gamtos mokslų daktaras Michal Wlodarski.

Būtinas globalus mąstymas

Programą organizavusios Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) vadovas Gintas Kimtys džiaugiasi, kad agentūros iniciatyvos „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ dėka Lietuvos gyvybės mokslų startuolių kūrėjai turi galimybę mokytis ne tik iš mūsų rinkoje, bet ir užsienyje žinomų verslo mentorių: „Kuriant inovacijas būtina mąstyti globaliai, semtis patirties iš skirtingose rinkose patirtį sukaupusių ir vertingų įžvalgų apie vystomas idėjas pateikti galinčių ekspertų“. Šią mintį patvirtina ir pats dr. Michal Wlodarski: „Pastebėjau, kad Jungtinėje Karalystėje gyvybės mokslų inovatoriai mąsto globaliau, o Lietuvoje jie dar viską linkę vertinti lokaliau – kuriant startuolį tai pavojinga“.

Lietuviai vengia kreiptis į nuomonės lyderius

„Lietuviai kuklūs pristatydami idėjas investuotojams ir kartais atrodo iš viso nelinkę išbandyti idėjos, jei mano, kad jos dar neištobulino. Tai labai sulėtina visą procesą“, – perspėja ekspertas. Jo teigimu, mūsų startuoliams reikia daugiau drąsos kreipiantis ir į galimus partnerius bei nuomonės lyderius (angl. key oppinion leaders). Mentorius itin rekomendavo tam skirti laiko ir paieškoti aktualių kontaktų tarptautiniu mastu, nes savo sritį gerai išmanantys specialistai prideda išorės perspektyvos, esminių įžvalgų ir suteikia vystomai idėjai patikimumo.

Išklausęs dirbtuvių metu startuolių atliktas užduotis, dr. M.Wlodarski išskyrė kelias pastebėtas spragas. Pirmiausia inovatoriams jis rekomendavo kur kas atidžiau įvertinti konkurencinę aplinką. Taip pat akcentavo būtinybę atsižvelgti į technologijų plėtrą visame pasaulyje. Vienas iš patarimų buvo pagal galimybes vengti aparatinės įrangos (angl. hardware), o kurti programinę įrangą. Jo teigimu, aparatinę įrangą brangu ne tik projektuoti ir gaminti, bet ir greitai reaguoti į poreikių pasikeitimą. Jei rinka ją atmeta, jaunai įmonei gręsia bankrotas. Tuo tarpu programinė įranga kur kas lankstesnė: net pateikus į rinką, ją galima nuolat lengvai atnaujinti ir modifikuoti.

Sėkmingų startuolių vadovai dega vystoma idėja

Kalbėdamas apie vystomas idėjas ir startuolių komandas mentorius atkreipė dėmesį, kad įprastai bent vienas iš sėkmingo startuolio įkūrėjų būna misionierius (angl. evangelist): „Pradiniams įmonės etapams būtinas žmogus, kuris tiki idėja ir kuriam šis darbas – jo gyvenimo būdas. Sakyčiau, kad jis turi būti netgi fanatiškas, degti vystoma idėja ir tai perduoti visai komandai, partneriams, potencialiems klientams. Kai verslas užauga ir įsibėgėja, vadovą gali (ir praktikoje dažnai pakeičia) kitų būtinų kompetencijų turintis, labiau patyręs specialistas. Bet pradžiai būtinas stiprus idėjinis lyderis, kuris suburtų tikslui atsidavusią komandą“.

Gyvybės mokslų srityje – dar neišnaudotos galimybės

„Per vieną sesiją sunku tinkamai įvertinti investicijų potencialą, tačiau daugelis dalyvių man paliko įspūdį tiek savo idėjomis, tiek požiūriu! Manau, kad jie turi didelį potencialą. Svarbu, kad kokybiškai išvystytų idėjas ir ruošdamiesi pristatymams (angl. pitch) nepamirštų, jog investuotojui pasakoti reikia ne tai, ką žinai apie savo produktą, bet tai, kąjam rūpi išgirsti: sprendimas, jo poreikis rinkose, verslo modelis ir komanda“, – pabrėžė dr. M.Wlodarski.

Mokslininko įsitikinimu, gyvybės mokslų srities startuoliai dar tikrai gali nustebinti inovatyviais sprendimams: „Šiuo metu itin domimasi aktualių duomenų rinkimu, jų pagrindu kuriamos sveikatos bei ligų valdymo priemonės, mašininis mokymasis taikomas medicininių duomenų analizei ir medicinos duomenų sisteminimui tarp atskirų paslaugų teikėjų. Dar neišnaudotos dirbtinio intelekto, mašininio mokymosi ar blokų grandinės (angl. blockchain) technologijos taikymo galimybės, o tokie sprendimai padeda gerinti visuomenės, pavyzdžiui, sergančių ir pagyvenusių žmonių gyvenimo kokybę“. 

Mentorystės programa „Life Sciences Start-up MasterClass“ – viena iš MITA iniciatyvos „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ veiklų. Gyvybės mokslų industrijos augimą Lietuvoje ir žinomumą tarptautiniu mastu skatinantis projektas apima visą paslaugų spektrą nuo konsultacijų dėl inovacijų paramos priemonių iki akceleravimo programų bei pagalbos pritraukiant investicijas. Daugiau informacijos apie projektą.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location