Kovo 28 d.

Verslas be MTEP – verslas be pranašumo

2021-02-04 12:04 Dalintis:

Nors Lietuvos statistikos departamento duomenys rodo, kad išlaidos moksliniams tyrimams ir eksperimentinei veiklai (MTEP) Lietuvoje auga, tačiau pagal MTEP dalį nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) vis dar gerokai atsiliekame nuo Europos Sąjungos vidurkio. Pasak Lietuvos inovacijų centro ekspertės Astos Noreikienės, taip yra ne todėl, kad lietuviai nevykdo MTEP, bet todėl, kad verslas vis dar nesupranta MTEP deklaravimo svarbos.

„Lietuvoje didžiausią MTEP išlaidų dalį generuoja būtent verslo įmonės – 43 proc. visų išlaidų. Tačiau toli gražu ne visos inovatyvios, mokslinius tyrimus ar eksperimentinę veiklą darančios įmonės patenka į šią statistiką. Kodėl? Nes įmonės arba nežino, kad vykdo tokią veiklą, arba nesupranta jos svarbos ir todėl nedeklaruoja tokios veiklos“, – paaiškina A. Noreikienė.  

Pasak jos, daug įmonių Lietuvoje, ypač pramonės sektoriuje, vienaip ar kitaip daro MTEP: „bet kokio naujo produkto kūrimas ir paleidimas į rinką paprastai neįvyksta per dieną, tam ruošiamasi, atliekamos išankstinės analizės, daromi bandymai ir kitokie tyrimai. Visa tai ir yra MTEP.“

Konsultantės teigimu, tokią veiklą vykdančios įmonės turėtų Lietuvos statistikos departamentui kartą per metus pateikti Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros statistinė ataskaitą (MT – 02 deklaracija). Tai ne tik padėtų pagerinti Lietuvos MTEP rodiklius Europos Sąjungos kontekste, bet ir atneštų apčiuopiamos naudos pačiam verslui. „Įmonėms apsimoka deklaruoti MTEP veiklą, nes tai leidžia joms siekti ES finansavimo naujiems inovatyviems produktams ir paslaugoms kurti. Negana to, jos įgyja automatinį pranašumą siekiant užmegzti tarptautines partnerystes ir įsitraukti į didelės apimtiems inovacinių projektų vykdymą. O kur dar pelno mokesčio lengvata… Galiausiai įmonės, plėtojančios MTEP veiklas prisideda ne tik prie savo gerovės, bet ir prie bendro Lietuvos konkurencingumo didinimo“, – sako A. Noreikienė.   

Remiantis oficialia statistika, 2019 m. MTEP išlaidos Lietuvoje sudarė 483,9 mln. eurų – tai yra 57,6 mln. eurų daugiau nei 2018 m. Negana to, išaugo ir MTEP išlaidų santykis su BVP: 2019 m. jis siekė 1 proc., o 2018 m.– 0,94 proc. Tačiau, palyginus šį rodiklį su ES vidurkiu, kur jis sudaro 2,06 proc. nuo BVP, akivaizdu, kad Lietuvai dar tikrai yra kur pasitempti.

Vykdote MTEP veiklas, bet nežinote, kaip jas deklaruoti? Vykdote MTEP veiklas, bet nežinote, kaip pasinaudoti pelno mokesčio lengvata? Turite sukaupę nemažą inovacinį potencialą, bet nežinote, ar vykdomas veiklas galima priskirti MTEP? Kreipkitės į Lietuvos inovacijų centro ekspertę Astą Noreikienę, a.noreikiene@lic.lt, ir ji NEMOKAMAI atsakys į visus su MTEP susijusius klausimus.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location