Vasario 27 d.

Iš užsienio mokslo stažuočių – su unikalia patirtimi

2018-08-24 16:57 Dalintis:

Ląstelių terapija onkohematologinėms  ligoms gydyti, ištobulinta Leipcigo universiteto ligoninės Onkologijos  ir hematologijos klinikoje, revoliuciniai produktai audiovizualinei  industrijai, kuriami Jungtinės Karalystės įmonėje „Mo-Sys Engineering  Ltd.”,  robotikos projektai Europos kosmoso agentūroje ar Milano  politechnikos universiteto sukaupta didžiulė kompetencija dizaino  srityje – tik kelios mūsų mokslininkų, tyrėjų, kitų specialistų  stažuočių kryptys.

Mokslo, inovacijų ir technologijų  agentūros (MITA) organizuojamos „Mokslo ir tyrimų atviros prieigos“(  MITAP II) projekto stažuotės skirtos ugdyti gebėjimus identifikuoti  tyrimams reikalingas paslaugas bei komercializuoti mokslinių tyrimų ir  eksperimentinės plėtros rezultatus. Stažuotės  orientuotos į  technologijų perdavimo, jų audito, komercializavimo, intelektinės  nuosavybės valdymo bei mokslo rinkodaros tematikas.

Stažuotojus priimančių užsienio mokslo  institucijų veiklos krypčių spektras labai platus – nuo gamtos išteklių  ir žemės ūkio moderniųjų technologijų bei naujų produktų kūrimo ir  atsinaujinančių energijos šaltinių iki biomedicinos ir biotechnologijų,  medžiagotyros ir nanotechnologijų, lazerių ir šviesos technologijų,  inžinerijos, informacinių ir komunikacinių technologijų.

Iš kosmoso robotikos virtuvės

Kauno technologijos universiteto (KTU)  Mechatronikos instituto jaunesnysis mokslo darbuotojas Vytautas  Bakanauskas šių metų pradžioje tris mėnesius stažavosi Europos kosmoso  agentūroje, robotikos padalinyje. Mechanikos inžinierius jau buvo gerai  susipažinęs su šios organizacijos veikla per vienų metų trukmės stažuotę  pernai, kai atliko tyrimus, dalyvavo kuriant ir testuojant palydovo  kuro sistemos papildymo įrenginį. Vėliau įsitraukė į mechaninius,  projektavimo darbus robotikos padalinyje.  Todėl šiemet galėjo tęsti  juos ir vadovavo vienam užsakomajam projektui. Jis bus įgyvendinamas  pramonės įmonės.

Kurtas produktas – reakcijos ratas,  reikalingas vienai didžiulių platformų, Europos kosmoso agentūros  laboratorijoje naudojamų tirti orbitinėms sistemoms Žemėje. Dar neaišku,  kurioje Europos šalyje ir kuri būtent įmonė gamins produktą. Tarp  galimų pretendentų V. Bakanausko iniciatyva buvo įtrauktos ir kelios  Lietuvos kompanijos, taip pat KTU.

„Galimybės Europos kosmoso agentūroje  didžiulės ir stažuotės suteikia labai daug patirties, daug žinių, - sakė  mechanikos inžinierius. – Nebūtinai reikia projektuoti visą robotą, kad  būtum naudingas robotikos srityje. Svarbu žinoti, kokios yra problemos  ir ko kartais reikia robotinėms sistemoms, kad būtų galima dirbti.  Kosmoso problematika yra tokia plati, taip pat  ir robotikos srityje,  kad kartais maži dalykai lemia labai daug. Užtenka nagrinėti  siaurą  sritį  ir daug prisidėti prie projekto.“

Itališko dizaino pamokos

Kaip pasakojo KTU Dizaino centro vadovė  doc.  Rūta Valušytė, KTU tik prieš penkerius metus pradėta plėtoti  veikla dizaino srityje. Tačiau pastaraisiais metais jaučiamas didelis jo  poreikis – tiek studijų, tiek mokslinių tyrimų prasme. Dizainas matomas  kaip viena grandžių, galinčių padėti plėtoti  projektus, kurti  sėkmingus produktus, kad mokslo rezultatai galiausiai pasiektų rinką.

Toks buvo ir KTU mokslininkės  pagrindinis stažuotės Milano politechnikos universitete, Italijoje,  tikslas. Šis universitetas turi gerai išplėtotą dizaino padalinį. Jo  reikšmę nusako vien tas faktas, kad Milano politechnikos universitetas  pastaraisiais metais pasaulio universitetų reitinge dizaino ir menų  kategorijoje užėmė penktą vietą.

„Su Milano politechnikos universitetu  palaikome gerus santykius studijų lygmenyje, tuo pačiu vystome  iniciatyvas dizaino srities mokslo veiklų lygmenyje. 2017 metų rugsėjo  mėn. kartu surengta pirmoji mokslinė dizaino konferencija Kaune “4D -  Designing Development Developing Design” į Lietuvą pritraukė dizaino ir  kūrybinio sektoriaus tyrėjus iš 16 skirtingų pasaulio šalių. Stažuotės  Milane metu buvo siekiama išsamiau susipažinti, kaip Milano  politechnikos universiteto dizaino sistema dirba mokslinių tyrimų ir  eksperimentinės veiklos komercializavimo srityje, ypatingai atkreipiant  dėmesį į dizaino vaidmenį šiose veiklose“, - sakė doc. R. Valušytė.

Dizainerę ypač domino, kokio tipo  projektai vykdomi ir kaip jie susiję su miesto inovacijų politika, su  kokiomis organizacijomis, verslo įmonėmis bendradarbiaujama ir kokios  veiklos sritys yra aktualiausios. Pasak KTU mokslininkės, Milano  politechnikos universitetas mielai dalijasi sukaupta didžiule  kompetencija su partneriais, kurie yra motyvuoti ir taip pat orientuoti  į  kokybę, todėl stažuotės patirtis labai naudinga ir bus ką pritaikyti  Lietuvoje.

Galingas pažintinis įrankis

Vilniaus Gedimino technikos universiteto  (VGTU) Fundamentinių mokslų fakulteto Grafinių sistemų katedros  lektorius Tomas Mitkus stažavosi Londone, „Mo-Sys Engineering Ltd.”  įmonėje, projektuojančioje ir kuriančioje  įvairius produktus kino ir  televizijos pramonei. „Mo-Sys Engineering Ltd.” produkcija tiekiama  tokiems kino pramonės milžinams kaip “BBC Films”, “Warner Bros” ir  “Disney” bei televizijos kompanijoms “BBC TV”, ESPN, “Fox”, “Red Bull  TV” ir “Sky”.

Mokslininkas domėjosi  įmonės  naujausiais virtualios studijos techniniais ir programiniais  laimėjimais  bei vykdoma inovacine veikla, kuriamais produktais, kurie  gali būti revoliuciniai audiovizualinei industrijai.

„Kadangi VGTU yra techninis  universitetas, mus labai domina techniniai sprendimai ir naujos  galimybės kūrybinių industrijų kontekste“, - pabrėžė T. Mitkus.

VGTU lektorius dėsto animacijos  discipliną, taip pat yra dėstęs praktinius ir teorinius kursus kūrybinių  industrijų tematikomis, o šiemet pradės įvadą į komiksus - pirmą  tokio  pobūdžio akademinį kursą Lietuvoje.

„Užsienio stažuotės - ypač galingas  įrankis kelti kompetenciją, įgyti tarptautinės patirties bei iš arti  susipažinti su pasaulyje gyvuojančiomis praktikomis, kuriamomis  inovacijomis“, - įsitikinęs  T. Mitkus.

Prieinami ir Lietuvoje

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto  (LSMU) ligoninės Kauno klinikų gydytojas hematologas ir onkologas  chemoterapeutas Domas Vaitiekus šiemet tris mėnesius tobulinosi Leipcigo  universiteto ligoninės Onkologijos ir hematologijos klinikoje,  Vokietijoje, diegiant ląstelių terapiją. Grįžus iš pirmos  stažuotės  Leipcigo universiteto ligoninėje prieš šešerius metus Kauno klinikose  pradėtos autologinės (kai patys ligoniai yra donorai) kamieninių  kraujodaros ląstelių transplantacijos. Šių metų mediko stažuotė buvo  skirta gilintis į ląstelių terapiją onkohematologinėms ligoms gydyti.  Planuojama, kad per artimiausius porą metų įgytą patirtį jau bus galima  taikyti Lietuvos ligoniams.

Kaip pasakojo LSMU doktorantas, kai  virusinės ligos yra atsparios, sunkiai gydomos medikamentais, o pacientų  imunitetas po atliktos transplantacijos arba sergant  onkohematologinėmis ligomis yra nusilpęs,  standartiniai gydymo būdai  nepadeda. Tačiau didelė tikimybė, kad ligonius išgelbėti padės ląstelių  terapija.

„Svarbiausias dalykas -  ląstelių  terapijos taikymas klinikinėje praktikoje, jų paruošimas. Kokiems  pacientams ir kada galima šią terapiją taikyti. Koks gali būti pašalinis  poveikis“, - vardijo aktualiausius klausimus stažuotojas.

Naujieji gydymo būdai jau ištobulinti  pažangiausiuose pasaulio medicinos tyrimų centruose. Dabar vyksta jų  sklaida kitose gydymo įstaigose. Norima, kaip pabrėžė LSMU ligoninės  Kauno klinikų gydytojas hematologas ir onkologas chemoterapeutas D.  Vaitiekus, kad jie būtų prieinami ir Lietuvoje.

MITA įgyvendinamas MITAP II projektas  jau sudarė galimybes stažuotis tokiuose Europos universitetuose bei  tyrimų centruose kaip Rumunijos nacionalinis miškininkystės tyrimų ir  plėtros institutas "Marin Drăcea“, Lenkijos Dombrova Gurničos  universitetas, Vengrijos Debreceno universitetas, Švedijos Lundo  universitetas, Fraunhoferio pramonės inžinerijos institutas, Leipcigo ir  Veterinarinės medicinos universitetai Vokietijoje, Belgijos kompanija  „The Cell Factory“, Suomijos Helsinkio universitetas, Jungtinės  Karalystės kompanijos „Mo-Sys Engineering Ltd“ ir „AbBaltis Ltd“,  Airijos nacionalinis universitetas Golvėjuje, Bolonijos ir Milano  politechnikos universitetai Italijoje bei Europos kosmoso agentūra  Nyderlanduose.

Suderintos dar penkios stažuočių vietos  Suomijoje: Lapenrantos technologijų universitete, orientuotame į verslo  plėtrą bei žaliąją pramonę, Rytų Suomijos universitete, Karelijos  taikomųjų mokslų universitete, Suomijos mokslo parke ir Suomijos  regioninės plėtros kompanijoje „Josel Ltd“.

Šiuo metu tariamasi dėl stažuočių vietų  suderinimo tokiuose prestižiniuose Jungtinės Karalystės mokslo ir tyrimų  centruose kaip Londono pietinio kranto universitetas ir Londono  imperatoriškasis koledžas bei technologijų komercializavimo ir  investicijų kompanija „Imperial Innovations“.

Patvirtinta galimybė organizuoti MITAP  II projekto stažuotes ir į kitas pasaulio šalis, kurios gali dalyvauti   programos “Horizontas 2020” projektuose, yra prioritetinės mokslinių  tyrimų ir eksperimentinės plėtros, technologijų perdavimo, jų  komercializavimo požiūriu. Pavyzdžiui, į  JAV ar Japoniją.

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location