Kovo 29 d.

Tauragiškių patirtis: vienas ES projektas pardavimus augins 10 proc., kitą stabdo situacija Rytuose

2020-07-10 07:50 Dalintis:

Tauragės rajone 16 metų veikianti žvejybinių tinklų gamybos įmonė „Netmark“ maždaug prieš pusantrų metų kreipėsi į Lietuvos verslo paramos agentūrą (LVPA) dėl Europos Sąjungos investicijų. Bendrovė įdiegė skaitmeninius sprendimus ir jau atnaujino gamybą, o šiuo metu diegia ekoinovacijas.

Įmonės vadovės Nomedos Volynko teigimu, skaitmeninės naujovės šių metų pardavimus augins maždaug dešimt procentų. Antrajam, įgyvendinamam ekoinovacijų projektui, laukiama iš Rytų atvykstančios įrangos, tačiau dėl pandemijos atsirado logistikos trikdžių.

Iš viso Tauragės apskrityje 2014-2020 metų ES finansavimo periodu pagal LVPA administruojamas priemones „Pramonės skaitmeninimas LT“ ir „Eco-inovacijos LT+“ pasirašytos 6 sutartys. Šių sutarčių vertė siekia 6 mln. Eur. ES finansavimas sudaro beveik 2,2 mln. Eur, o nuosavos bendrovių lėšos - daugiau kaip 3,7 mln. Eur.

Agentūros vadovas Aurimas Pautienius-Želvys akcentuoja, kad dabar įmonės gali teikti paraiškas ir kreiptis dėl ES investicijų pagal aukščiau paminėtas priemones. LVPA, kaip projektų valdymo partnerio, tikslas – padėti šalies įmonėms, ypač skatinant regionų verslus, tikslingai pasitelkti ES investicijas ir sėkmingai įsilieti į ketvirtosios pramonės revoliucijos bei žaliojo Europos kurso procesus.

„Pramonės skaitmeninimas LT“ ir „Eco-inovacijos LT+“ yra populiarios  ES investicijų veiksmų programos priemonės, pagal kurias kviečiame investuoti ir mažesniųjų šalies apskričių bendroves. Patirtis rodo, kad Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione yra lyderių, gebančių sėkmingai įgyvendinti ES projektus ir demonstruoti teigiamus rezultatus, tokius kaip išaugęs darbo našumas ar nauji produktai, kuriami pasitelkiant ekoinovacijas“, – kalba A. Pautienius-Želvys.

Neplanuota investicija jau atsipirko

Danų kapitalo įmonė „Netmark“, kurios viena pagrindinių gamyklų veikia Tauragės rajone, į skaitmeninimo sprendimus pagal ES investicijų priemonę „Pramonės skaitmeninimas LT“ investavo daugiau kaip 300 tūkst. Eur. Iš LVPA gautos ES investicijos sudarė 35 proc., likusi dalis – bendrovės lėšos. „Netmark“ įsigijo monitoringo ir operatyvaus gamybos valdymo sistemą ir virvių impregnavimo stakles. Anot įmonės vadovės N. Volynko, anksčiau investuoti lėšas į brangias stakles bendrovė  eplanavo, tačiau jos įmonei jau atsiperka.

„Impregnuotas virves gaminančios staklės dirba 100 proc. pajėgumu. Anksčiau tokių virvių neparduodavome, tad vien ši nauja linija išaugins pardavimus“, – skaičiuoja N. Volynko.

Kita projekto dalis – monitoringo ir operatyvaus gamybos valdymo sistema – apjungė keletą bendrovės įrengimų ir leidžia stebėti visų jų apkrovą ir darbo našumą. Dabar, įmonės vadovės pasakojimu, daug greičiau pastebima, kai kažkas gamyboje pradeda strigti.

„Iki šiol įrengimų apkrovimą mes skaičiuodavome „Excel“ lentelėmis. Dabar skaičiavimai automatizuoti, ir jei kažkas stringa, pastebime iškart. Savo veiklą stebime „online“, ir palyginus su tuo, kad anksčiau galėdavome analizuoti vakar dienos gamybos duomenis, dabar jaučiame didelį patogumą ir skirtumą“, – sako N. Volynko.

Projektą palietė pandemija

Šiuo metu „Netmark“ įgyvendina dar vieną projektą pagal ES investicijų priemonę „Eco-inovacijos LT+“. Projekto vertė – beveik milijonas eurų, todėl perkant tokią įrangą, įmonės vadovės teigimu, ES pagalba yra itin reikšminga. Sparčiau investuoti į ekoinovacinius sprendimus paskatino klientų požiūris.

„Pastebime, kad mūsų klientai išbando naujus, inovatyvius produktus, kurie nukreipti į taršos mažinimą ir aplinkosaugą. Šios priežastys mus, žaliavos tiekėjus, skatina reaguoti atitinkamai ir taip pat gamyboje ieškoti inovacijų, juk standartinius gaminius siūlančių tinklų tiekėjų ir taip yra daug“, – akcentuoja N. Volynko.

Pasak pašnekovės, ekoinovacijų projekto eigą palietė COVID-19. Inovatyvūs įrengimai perkami iš Japonijos, tačiau situacija ten vis dar įtempta, tad stringa įrangos logistika. Tarp įmonės ir tiekėjo šiuo metu vyksta derybos,kad įrengimai būtų pristatyti reikiamais terminais.

Tačiau LVPA primena, kad, remiantis Finansų ministro patvirtinta Laikinąja tvarka, yra numatyta įvairių priemonių, kuriomis siekiama palengvinti projektų vykdymą COVID-19 pandemijos laikotarpiu. Susidarius tokiai situacijai, kai dėl kitoje šalyje esančio tiekėjo stringa įrangos gamyba ar pristatymas, projekto vykdytojas turėtų kreiptis į įgyvendinančiąją instituciją, atsakingą už projekto priežiūrą (šiuo atveju LVPA), dėl projekto veiklų pratęsimo.

Įžvelgia ir teigiamą pusę verslui

Vis dėlto kol vieni pasibaigus karantinui skaičiuoja kritusias gamybos apimtis, „Netmark“ pajuto, kad pandemija atnešė dar daugiau užsakymų. Jų bendrovė turi daugiau nei įprastai šiltąjį sezoną. Skaičiuojama, kad šiemet pardavimai augs apie 10 proc., atitinkamai apie 20 proc. planuojama augs ir įmonės pelnas.

„Dalis klientų, kurie planavo išeiti į Kinijos rinką, sugrįžo, nes supranta, kaip rizikuoja. Kita dalis klientų galbūt baiminasi, kas laukia rudenį, ir nori apsirūpinti žaliava iš anksto, todėl padidino užsakymų skaičių“, – komentuoja N. Volynko.

Šalyje įvedus karantiną, bendrovė veiklos nestabdė. Užtikrinus privalomas saugumo sąlygas gamyklos darbuotojams, šie toliau dirbo įprastu ritmu, biuro darbuotojų buvo paprašyta dirbti iš namų.

„Džiaugiuosi, kad neprašėme valstybės pagalbos. Sakėme, kad valstybei ir taip sunku, todėl mūsų pareiga – mokėti mokesčius. Juo labiau, kad buvo ir tebėra nuo pandemijos nukentėjusių verslų, kuriems tikrai reikia pagalbos“, – teigia N. Volynko.

Pagrindinė užduotis – įvertinti rizikas

Kodėl tik po daugiau nei 16 veiklos metų „Netmark“ nusprendė į įgyvendinamus projektus iš dalies investuoti ir ES lėšas? Įmonės vadovė sako, kad pagrindinė priežastis – šįkart sutapo bendrovės lūkesčiai ir ES programų reikalavimai.

„Rašydami projektus, kuriais siekėme diegti skaitmeninimo ir ekoinovacijų sprendimus, labai gerai įvertinome rizikas, todėl dabar jaučiamės ramūs. Jei imtumės naujo projekto,ir vėl atidžiai vertintume sąlygas, neskubėtume. Tačiau, manau, ateityje dar tikrai kreipsimės ES paramos“, – kalba N. Volynko.


Pasakodama apie savo patirtį įgyvendinant ES projektus, pašnekovė mini, kad bendradarbiavimas su projektų įgyvendinimo partneriu LVPA vyksta sklandžiai.

„Atlikti privalomus procesinius veiksmus užtrunka, kita vertus, suprantu, kad to neįmanoma išvengti, kai prašoma paramos“, – teigia N. Volynko.

Teikti paraiškas LVPA pagal priemonę „Pramonės skaitmeninimas LT“ Nr. 2 įmonės gali iki liepos 7 d. Paraiškos pagal priemonę „Eco-inovacijos LT+“ priimamos iki liepos 27 d.

Šaltinis: Lietuvos verslo paramos agentūra.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location