Kovo 29 d.

Superkompiuterijos paslaugos taps labiau prieinamos įmonėms

2019-07-05 07:49 Dalintis:

Nuotraukų ir vaizdų iš kosmose esančių palydovų apdorojimas, klimato ir kitokių meteorologinių reiškinių stebėjimas bei prognozavimas, pirkėjų polinkių ir įpročių analizė – tik kelios sritys, kur norint sparčiai ir efektyviai apdoroti duomenis eilinio kompiuterio neužtenka. Taip vadinamiems didiesiems duomenims apdoroti reikia ne ko kito, o superkompiuterio.

Lietuvoje superkompiuterijos paslaugas teikia kelios aukštosios mokyklos, tačiau jomis naudojasi tik nedidelė įmonių, kurioms tokių paslaugų reikėtų, dalis. Taip yra dėl kelių priežasčių. Viena vertus, įmonėms trūksta žinių apie tai, ką ir kaip jos gali gauti naudodamos superkompiuterijos paslaugas turimiems ar įsigytiems duomenimis apdoroti. Kita vertus, aukštosios mokyklos neturi tiek resursų, kad kiekvienai įmonei galėtų pasiūlyti individualizuotas paslaugas.

Lietuvos inovacijų centras užsimojo spręsti šią problemą. Centras priklauso tarptautiniam konsorciumui BalticLSC, kuris siekia mažoms ir vidutinėms įmonėms sukurti supaprastintą prieigą prie didelės apimties duomenų apdorojimo panaudojant superkompiuteriją ir įtraukiant programavimo ekspertus, technologus bei superkompiuterijos resursų valdytojas. Konsorciumas savo veiklą vykdo pagal Interreg BSR programą ir yra finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Kuriant minėtą prieigą, konsorciumui labai svarbu žinoti įmonių ir potencialių superkompiuterijos paslaugų vartotojų poreikius bei naudojimosi planus. Todėl visi konsorciumo partneriai savo šalyse rengė darbo grupių seminarus, kuriuose aiškinosi, ką ir kiek įmonės žino apie superkompiuteriją, kam ją naudoja arba kodėl jos nenaudoja. Surinktos informacijos pagrindu toliau bus kuriamas platformos funkcionalumas, įsigyjama aparatinė įranga (angl. hardware) ir kuriama programinė įranga (software) vartotojų sąsajai (angl. interface).

Birželio pabaigoje konsorciumo partneriai susirinko Storforsene (Švedijoje), kur tarėsi dėl tolesnių platformos kūrimo darbų. Tikimasi iki kitų metų vasaros turėti BalticLSC platformos prototipą ir kartu su įmonėmis išbandyti jos funkcionalumus bei jų atsiliepimų pagrindu atlikti sistemos tobulinimo darbus. Įmonės, norinčios išmokti programuoti nesudėtingus duomenų apdorojimo apskaičiavimus ir nemokamai (projekto įgyvendinimo laikotarpiu) naudotis superkompiuterijos paslaugomis bei prisidėti prie pačios sistemos kūrimo ir tobulinimo, kad ši maksimaliai atitiktų jų poreikius, yra kviečiamos užpildyti apklausą ir tapti BalticLSC bendruomenės dalimi.

Konsorciumo partneriai taip pat apsilankė Švedijos tyrimų laboratorijoje RISE, kur atliekami serverių ir kitų aparatinės įrangos elementų darbo efektyvumo bandymai (naudojant temperatūros, vėjo, drėgmės, aliejaus faktorius). Laboratorija nesenai pradėjo 5G bandymus. Ji intensyviai bendradarbiauja su Lulėjos universitetu, kuris rengia superkompiuterių doktorantus.  

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location