Balandžio 19 d.

Subsektorių startuolių ekosistemos Europoje

2022-06-01 09:10 Dalintis:

Europos startuolių ekosistemos atsilieka nuo pagrindinių JAV ir Azijos inovacijų ekosistemų pagal talentų, kapitalo ir žinių tankį. Natūralu – mažesni ES miestai negali taikyti universalios strategijos ir susitelkti į visų tipų startuolius. Vietoj to, šios startuolių ekosistemos turėtų specializuotis ir būti orientuotos į tam tikrus subsektorius. 

Gegužės 25 dieną Lietuvos inovacijų centro atstovai Vilniuje priėmė tarptautinės iniciatyvos „Start Easy” partnerius, pasiruošusius pristatyti kiekvieno atstovaujamo regiono tematinių startuolių ekosistemas. Praktinio seminaro metu buvo dalinamasi ekspertinėmis žiniomis, taip siekiant suprasti, kokios priemonės galėtų pagerinti suinteresuotųjų šalių tarpusavio ryšius, skatinti tarpsektorinį bendradarbiavimą ir nukreipti pagrindinius išteklius į kelis svarbiausius subsektorius.

Vaizdo žaidimų industrija

Didesnės startuolių ekosistemos pavyzdys – plačiai išvystyta vaizdo žaidimų organizacijų sistema Lenkijoje. Krokuvos technologijų parke įsikūrusios įstaigos „Digital Dragons” veikla apima visą žaidimų studijų kūrimo ir vystymosi kelią: nuo „Digital Dragons“ akademijos, kurioje moksleiviai ir studentai supažindinami su pagrindiniais žaidimo kūrimo veiklos principais, iki „Digital Dragons“ akceleratoriaus programos, kurioje Lenkijos ir užsienio startuoliai gauna specifines konsultacijas ir finansavimą. Organizacija taip pat rengia didžiausią Lenkijoje žaidimų industrijos konferenciją, nacionalinius žaidimų industrijos apdovanojimus bei užsiima mokslinių tyrimų veikla.

Ši startuolių ekosistema bendradarbiauja ne tik su šalyje veikiančiomis įstaigomis, tačiau ir tokiomis tarptautinėmis organizacijomis kaip Čilės užsienio reikalų ministerija. Tarptautiniai verslo santykiai atneša žinių mainų galimybes, kurios tampa pretekstu naujų, kūrybiškų idėjų kilimui ir jų panaudojimui ekosistemos vystyme.

Verslių studentų ekosistema

Kūrybinių industrijų studentai kupini novatoriškų idėjų, tačiau tam, jog šios idėjos virstų produktu, paslaugomis ar veikiančiu verslo modeliu, reikia papildomų žinių. Siekiant įgalinti kūrybinių industrijų idėjų generavimo potencialą Flandrijos regione, Belgijoje, pradėta įgyvendinti iniciatyva „Reach“, kurios tikslas – skatinti bendradarbiavimą tarp kūrybiškų studentų ir antreprenerystės bei vadybos srityse pažengusių profesionalų. 

Flandrijos regione skiriamas itin didelis dėmesys jaunų žmonių verslumui, pirmieji verslumo įgūdžiai pradedami diegti jau vaikų darželiuose. Mažieji kuria savo daineles ir konkuruoja tarpusavyje, kurio muzikinis kūrinys laimės konkursą. 

Studentai, žinoma, turi daugiau galimybių išnaudoti savo verslumo įgūdžius. Šiame regione veikianti įstaiga „HOGENT” orientuojasi į studentų verslumo įgūdžių stiprinimą: siūlo įvairius kursus, koučingo paslaugas bei akceleravimo programas. Įdomu tai, jog organizacija gali suteikti „studento-verslininko” statusą, kuriuo naudojantis tampa lengviau suderinti darbą ir studijas universitete. Ši privilegija taip pat leidžia universitetinę praktiką atlikti savo paties įkurtoje įmonėje.

Startuolių ekosistemos Lietuvoje

Tarptautinės iniciatyvos „Start Easy” partnerių susitikime taip pat buvo aptartos ir startuolių ekosistemos, veikiančios Lietuvoje. Fintech sektoriaus ekosistemos vystymą pristatė Lietuvos banko bandomosios finansų aplinkos (Sandbox) projekto vadovė Evelina Kvedaravičiūtė. 

Sandbox veikla grindžiama konsultacijų ir pagalbos teikimu inovatyvių finansinių produktų ir verslo sprendimų kūrėjams. Ši iniciatyva reikšmingai prisideda prie visos finansinių technologijų ekosistemos plėtros Lietuvoje: startuoliai greičiau gauna grįžtamąjį ryšį, kaip jų produktas galėtų būti patobulintas prieš oficialų jo pristatymą, tuo tarpu viešosios organizacijos turi galimybę derinti verslo reguliavimą, atsižvelgiant į inovatyvius sprendimus ir kuriamus naujus verslo modelius.  

Prie žemės ūkio ir maisto sektorių ekosistemos vystymo Lietuvoje prisideda „AgriFood Lithuania DIH“. Organizacija suburia tiek startuolius, tiek svarbiausius Lietuvos verslo, mokslo ir viešojo sektoriaus suinteresuotus veikėjus tam, kad būtų įgyvendinta žemės ūkio, maisto ir susijusių sektorių skaitmeninė transformacija. Šio praktinio seminaro rezultatai, kaip galimi politikos pokyčių pasiūlymai, bus įtraukti į kiekvieno iniciatyvos „Start Easy” partnerio veiksmų planus.

Lietuvos inovacijų centras priklauso tarptautiniam konsorciumui START EASY, siekiančiam tobulinti politikos formavimą bei pristatyti išmaniąsias priemones, leidžiančias kurti palankią aplinką verslo pradžiai bei skatinti startuolių atsiradimą ir konkurencingumą Europoje. Konsorciumas veikia pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe, veiklos finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.



Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location