Gruodžio 05 d.

Startuoliams palanki ekosistema – Šiaurės Italijos pamokos Lietuvai

2020-01-30 16:25 Dalintis:

Ne paslaptis, kad naujo verslo steigimas neretai tampa galvos skausmu ne tik naujokams, bet ir patyrusiems verslininkams. Neradus reikiamos pagalbos ar patarimų, net ir perspektyviausios verslo idėjos gali likti neįgyvendintos. Sėkmingą verslo pradžią apsunkina ir klaidžiojimas verslo kūrimą reglamentuojančių teisės aktų džiunglėse. Be to, viešojo sektoriaus institucijos neretai ribotai reaguoja į naujoms įmonės kylančias problemas bei nesugeba atliepti jų poreikių.

Siekdami inicijuoti pasiūlymus bei kurti naujus instrumentus, palengvinančius verslo pradžią startuoliams, specialistai iš septynių Europos šalių susibūrė į bendrą tarptautinę iniciatyvą START EASY. Iniciatyvai įsibėgėjant, Emilijos–Romanijos regione, Bolonijos mieste susitikę partneriai, tarp jų ir Lietuvos inovacijų centro projektų vadovas Tautvydas Pipiras, susipažino su regiono startuolių ekosistema, kylančiais iššūkiais bei gerosiomis praktikomis.

Emilijos–Romanijos regionas visame pasaulyje gerai žinomas dėl pasiekimų automobilių pramonės srityje. Čia gimė ir tebėra vystomi „Lamborghini“, „Ferrari“ bei „Maserati“ vardai. Nors regionas garsėja prabangių automobilių pramone, šiuo metu didelė dalis inovacijų gimsta ne milžiniškuose automobilių fabrikuose, bet nedidelėse startuolių kompanijose, kurių kiekvienais metais atsiranda vis daugiau. Pagrindinis startuolių ir kitų technologinių kompanijų traukos centras regione – Bolonijos miestas. Net 20 proc. miesto gyventojų yra studentai, tad startuolių ekosistema nuolat pasipildo naujais kūrėjais, o kompanijos nesudėtingai randa kompetentingus jaunus darbuotojus. Per pastaruosius dešimt metų mieste itin išaugo startuolių vystymąsi palengvinančių inkubatorių, verslo akceleratorių bei skaitmeninių inovacijų centrų būrys. Tačiau gausioje ekosistemoje stinga koordinacijos – naujai įsikūrusios kompanijos dažnai nebežino į kurią organizaciją, inkubatorių ar centrą kreiptis, norint gauti tinkamiausias verslo plėtros ar finansavimo paslaugas.

„Nors regiono startuolių ekosistema susiduria su tam tikrais iššūkiais, iš jos turėtume pasimokyti Lietuvoje taip retai įgyvendinamo bendradarbiavimo tarp mokslo ir verslo įstaigų. Bolonijoje reikšminga dalis inovatyvių idėjų ir sprendimų generuojamos dar universiteto auditorijose. Be to, prie perspektyvių idėjų įgyvendinimo prisideda ir miesto valdžia, suteikdama prieigą prie reikiamos infrastruktūros. Toks privataus ir viešojo sektoriaus partnerystės pavyzdys, kai turimi resursai išnaudojami kryptingai kuriant proveržio inovacijas,  galėtų tapti geruoju pavyzdžiu Lietuvos regionams“, – pastebi T. Pipiras.  

Lietuvos inovacijų centras priklauso tarptautiniam konsorciumui START EASY, siekiančiam tobulinti politikos formavimą bei pristatyti išmaniąsias priemones, leidžiančias kurti palankią aplinką verslo pradžiai bei skatinti startuolių atsiradimą ir konkurencingumą Europoje. Konsorciumas veikia pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe, veiklos finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location