Rugpjūčio 05 d.

Startuoja iniciatyva verslo paveldėjimo ir perdavimo procesams palengvinti

2019-12-05 16:40 Dalintis:

Įmonės paveldėjimas šeimos viduje ar perdavimas tretiesiems asmenims neretai tampa iššūkiu didžiajai daliai Europoje veikiančių mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ). Tik apie 30 proc. šeimų valdomų verslų išgyvena perdavimą antrajai kartai ir tik 10 proc. – perdavimą trečiajai kartai. Nors MVĮ konkurencingumo skatinimas yra svarbi Europos Komisijos darbotvarkės dalis, vis dar stinga realių priemonių remti šių įmonių perdavimo ir paveldėjimo procesus.

Siekdami užtikrinti įmonės stabilumą ir gyvybingumą pasikeitus savininkams bei stiprinti MVĮ konkurencingumą, 7 partneriai iš Europos, tarp jų ir Lietuvos inovacijų centras, susibūrė į bendrą tarptautinę iniciatyvą Success Road. Iniciatyvai startuojant Atėnuose (Graikija) susitikę ekspertai dalinosi įžvalgomis bei aptarė verslo perdavimo privalumus ir kylančius iššūkius.

Verslo perdavimas – sudėtingas ir net 10 ar 15 metų galintis trukti procesas, kai keičiasi verslo savininkas. Kartais, siekiant išlaikyti įmonės tęstinumą ir gyvybingumą, perdavimas gali tapti efektyviausia išeitimi. Be to, lyginant su naujo verslo steigimu, jau esamo įsigijimas ar perėmimas iš vyresnės savo šeimos kartos gali turėti daugybę privalumų. Mažesnė rizika, pradinio kapitalo egzistavimas, produktų ar paslaugų žinomumas rinkoje, efektyvūs žmogiškieji resursai – tik keletas iš jų. Tačiau verslo perdavimas neišvengiamai turi ir trūkumų. Ekspertų teigimu, dažniausiai pasitaikančios kliūtys šiame procese yra didelės pradinės investicijos bei mokesčiai verslo perdavimo proceso metu, informacijos trūkumas, naujojo savininko įgūdžių ir žinių stoka, galimai nenuspėjama esamų partnerių, klientų ir darbuotojų reakcija į savininkų kaitą. Ruošiantis verslo perdavimui, rekomenduojama verslą atitinkamai parengti, sukuriant sistemą, leidžiančią atriboti verslą nuo jo steigėjo ar savininko, kad pastarajam pasitraukus kartu nepasitrauktų ir įmonės sėkmė bei gyvybingumas. Dėl šių ir daugybės kitų priežasčių, siekiant užtikrinti sklandų verslo perdavimo procesą reikalinga kompetentinga intervencija, galinti suteikti paramos ar informavimo priemones bei sklandesnius perdavimo mechanizmus.

Lietuvos inovacijų centras priklauso tarptautiniam konsorciumui Success Road, siekiančiam paruošti ir valdyti gamybos verslo perdavimo modelį, apimantį tiek verslo paveldėjimą šeimos viduje, tiek pardavimą tretiesiems asmenims, daugiausiai dėmesio skiriant avalynės bei tekstilės pramonei. Konsorciumas veikia pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe, veiklos finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location