Kovo 29 d.

Siūlomi pokyčiai, kad poveikio aplinkai procedūros būtų aiškesnės, skaidresnės ir kokybiškesnės

2022-04-29 17:15 Dalintis:

Siekdama, kad poveikio aplinkai vertinimas būtų efektyvesnis ir skaidresnis, pagerėtų procedūrų kokybė, Aplinkos ministerija parengė Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pakeitimus. Patikslinus kai kurias jo nuostatas sumažės perteklinių reikalavimų ir pagerės sąlygos verslui, bus išvengta piktnaudžiavimo atvejų. Be to, visuomenė galės aktyviau įsitraukti į aplinkosauginių sprendimų priėmimą.

Įstatyme siūloma nustatyti aiškius draudimus planuojamos ūkinės veiklos skaidymui, kai tai daroma turint tikslą išvengti poveikio aplinkai vertinimo, atrankos procedūrų arba suminio poveikio vertinimo. Taip bus užkirstas kelias piktnaudžiavimo atvejams, išaiškintiems pastaraisiais metais.

Numatyta tiksliau apibrėžti poveikio aplinkai kompensacinius mechanizmus, patikslinti nuostatas, susijusias su tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo atlikimu ir jį supaprastinti, atsisakant informuoti poveikį patiriančią valstybę atrankos etape.

Kartu užtikrinama valstybės institucijų parama planuojamos ūkinės veiklos organizatoriui ir poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjui, norinčiam gauti informaciją iš užsienio valstybių tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo metu.

Taip pat planuojama detalizuoti reikalavimus dėl poveikio aplinkai vertinimo prievolės gyvulininkystės, metalurgijos, pramoninių teritorijų vystymo ir kitose srityse, urbanistiniams objektams.

Tikslinamos įstatymo nuostatos dėl pakartotinių atrankos ar poveikio aplinkai vertinimo atlikimo prievolės, aiškiau nustatant, kada procedūros nekartojamos.

Atsižvelgus į ūkio subjektams kylančius klausimus, patikslinamos nuostatos dėl Poveikio aplinkai vertinimo įstatymo taikymo, kai ūkinė veikla plečiama ar keičiama. Tikslinami ir veiklos vykdytojams neaiškūs kai kurių veiklos rūšių pavadinimai. Patikslinus juos bus išvengta perteklinių reikalavimų.

Dar vienas svarbus pakeitimas – nustatytas baigtinis atvejų sąrašas, kai saugomų teritorijų institucijos gali būti kviečiamos dalyvauti vertinant poveikį aplinkai subjekto teisėmis.

Siūloma nustatyti aiškius reikalavimus, kad visuomenė pastabas dėl poveikio aplinkai vertinimo dokumentų ir planuojamos ūkinės veiklos teikia atsakingajai institucijai, tai yra – Aplinkos apsaugos agentūrai. Taip būtų įgyvendintos Konvencijos dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant aplinkosauginius sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais (Orhuso konvencijos) Atitikties komiteto rekomendacijos.

Rengiant Poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pakeitimo projektą 2021 m. gruodį vyko viešosios konsultacijos, kai kurie siūlomi pakeitimai suformuluoti atsižvelgus į jų metu gautas pastabas.

Su Poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pakeitimo projektu galima susipažinti čia.
Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki gegužės 5 d., elektroniniu paštu info@am.lt

Šaltinis: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location