Gegužės 19 d.

Senstančios visuomenės perspektyvoje – daugiau vienišumo

2021-09-07 09:30 Dalintis:

Visuomenės senėjimas - procesas, vykstantis ne tik Lietuvoje, bet daugelyje Vakarų pasaulio valstybių. Drauge su šiuo procesu į politinio ir visuomeninio gyvenimo darbotvarkes iškyla įvairių iššūkių bei atsiveria naujų galimybių. Ilgėjant gyvenimo trukmei visuomenes papildo vis gausesnės paties vyriausio amžiaus narių grupės. Tuo tarpu ilgėjant kokybiško gyvenimo trukmei socialinio aprūpinimo paslaugų poreikis formuojasi vėliau nei buvo įprasta iki šiol. 

Moderniose visuomenėse - naujos tendencijos

Vienas iš ypač ryškių pastarojo meto pokyčių - augantis skaičius asmenų, gyvenančių po vieną. vienų gyvenančių asmenų skaičius. Didėjantis visuomenių individualizmas bei besikeičianti visuomeninio audinio struktūra prisideda prie to, jog vis daugiau žmonių ir vyresniame amžiuje gyvena vieni. Žinoma, neteisinga būtų daryti išvadą, jog gyvenimas pavieniui tiesiogiai konvertuojasi į vienatvės jausmą, tačiau tokios konversijos rizikos aiškios ir tikėtinos. 

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenimis, Lietuva yra tarp lyderiaujančių valstybių vertinant senjorų, gyvenančių vieno asmens namų ūkyje, skaičių. Daugiau nei 40% senjorų, vyresnių nei 65 m. Lietuvoje gyvena vieni. Didesnis vieno asmens namų ūkių rodiklis yra tik kaimyninėje Estijoje bei Danijoje. Panaši padėtis vyrauja ir kitose Šiaurės Europos šalyse: Švedijoje, Suomijoje, Norvegijoje, o tendencija jau dabar aiški - vienų gyvenančių asmenų skaičius pastaraisiais dešimtmečiais augo ir tikėtina, jog ir toliau augs.

Išsiskiria viena lytis

Vieno asmens namų ūkyje gyvenančius žmones galima skirstyti ne tik geografiniu, bet ir lyties pagrindu. Statistika brėžia negailestingą perspektyvą moterims: tiek Europoje, tiek ir Lietuvoje didesnę tikimybę gyventi vieno asmens namų ūkyje turi būtent moterys. Eurostat duomenys rodo, jog 58% vyrų, vyresnių nei 65 m., Europos Sąjungoje gyveno su partneriu, tuo tarpu moterų šioje kategorijoje gyvenančių su partneriu skaičius tesiekė 39%. 

Duomenys rodo, jog vyresnio amžiaus moterys daug dažniau gyvena vienos: 2018 m. vyresnių moterų, gyvenančių namų ūkiuose, sudarytuose iš vieno asmens, dalis ES-27 sudarė 40,2%, o vyresnio amžiaus vyrų dalis tesiekė 21,8%. Apie pusė visų vyresnio amžiaus moterų Danijoje, Estijoje ir Lietuvoje gyveno vienos, o mažiausia vienišų vyresnio amžiaus moterų dalis užfiksuota Kipre (23,4 %) ir Ispanijoje (31,0 %).

Vienišumas - rizika asmens gerovei

Tokiose visuomenėse, kuriose didelė dalis vyresnio amžiaus žmonių gyvena vieno asmens namų ūkiuose, iškyla poreikis užtikrinti socialinių ryšių palaikymą vyresniame amžiuje. Gyvybingi socialiniai saitai padeda ne tik išvengti vienišumo jausmo, bet ir gali prisidėti prie kai kurių sveikatos iššūkių sprendimo ar savalaikio socialinių paslaugų poreikio identifikavimo. Tarptautinės iniciatyvos „Osiris” organizuotoje konferencijoje „Silver mining event’21” vienišumo jausmas buvo išskirtas kaip viena didžiausių rizikų žmogaus gerovei, netgi didesnė nei tokie rizikos faktoriai kaip rūkymas ar nesaikingas alkoholio vartojimas. 

Matant tendenciją, jog vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių, ypač - moterų, brandų savo gyvenimo etapą pasitinka vieni ir atsiduria didelėje vienišumo rizikoje, neišvengiamai augs poreikis ieškoti šios rizikos suvaldymo galimybių. Prie to gali prisidėti tiek verslo subjektai, siūlantys išmanias apgyvendinimo galimybes vyresnio amžiaus žmonėms, tiek nevyriausybinės organizacijos, puoselėjančios socialinius ryšius. Tačiau didžiausia atsakomybė už lyderystę šioje srityje visgi teks valstybėms, kurios turės kurti aiškią viziją dėl vyresnių žmonių gerovės užtikrinimo senstančios ir individualėjančios visuomenės kontekste. 

Lietuvos inovacijų centras įgyvendina sidabrinės ekonomikos augimą skatinančią tarptautinę iniciatyvą OSIRIS. Ja siekiama tobulinti inovacijų politikos formuotojų ir įgyvendintojų gebėjimus atliepti senėjančios visuomenės problemas bei sudaryti tinkamas sąlygas inovacijų plėtrai. Iniciatyva įgyvendinama pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo Interreg Baltijos jūros regiono programą, finansuojamą Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location