Kovo 29 d.

Senėjančios visuomenės iššūkių sprendimui – Europos partnerių patirtis

2022-09-21 07:30 Dalintis:

Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad daugelyje šalių ir regionų demografinė padėtis sparčiai keisis ir visuomenės nuosekliai senės, o Europos Sąjunga yra ir toliau išliks puikus šios tendencijos pavyzdys. Prognozuojama, kad iki šio šimtmečio pabaigos daugiau kaip 30 proc. regiono gyventojų bus 65 metų ir vyresni.

Pasaulio Ekonomikos Forumas praėjusią savaitę publikavo Gilberto Fontanos prognozėmis paremtą viziją, indikuojančią, kaip ES gyventojų demografija keisis iki 2100m. bei kokį poveikį tai turės regiono ekonominei perspektyvai. G. Fontanos prognozė remiasi senyvo amžiaus žmonių priskyrimo koeficientu (old-age dependency ratio), kuris parodo 65 metų ir vyresnių žmonių, paprastai išėjusių į pensiją arba kuriems reikia papildomų pajamų, santykį su darbingo amžiaus (15-64 metų) žmonių skaičiumi. 

2021 m. ES šis koeficientas buvo lygus 32. Tai reiškė, kad 100 darbingo amžiaus žmonių teko 32 pagyvenę žmonės. Tikimasi, kad iki 2100 m. šis santykis padidės iki 57. Kaip tai paveiks visuomenes, socialines paslaugas ir kokias pamokas iš to galime išmokti jau šiandien?

Covid-19 atskleidė naujus vyresnio amžiaus žmonėms kylančius iššūkius

Sparčiai senstančios visuomenės kontekste prasidėjusi pandemija išryškino daug silpnų vietų senjorams teikiamose paslaugose ir parodė, ką reikia tobulinti ar keisti. Lietuvos inovacijų centras drauge su partneriais iš Kipro, Slovėnijos, Bulgarijos, Rumunijos, Vengrijos, Portugalijos bei Čekijos įgyvendina tarptautinę iniciatyvą HoCare. Šios tarptautinės iniciatyvos tikslas – įvertinti pandemijos poveikį tvarios rūpybos sprendimams, toliau nagrinėjant, kaip pandemija paveikė šiuos sprendimus, kokius naujus iššūkius sukūrė ar galimybes atvėrė.

HoCare partneriai susitiko Bukarešte, Rumunijoje, rugsėjo 20-21 dienomis, kur turėjo galimybę pasidalinti įžvalgomis apie tai, kokios iniciatyvos, projektai ir tyrimai buvo inicijuoti pandemijos akivaizdoje, kokios inovacijos buvo sukurtos namų rūpybos (home care) srityje bei kokias problemas pandemija išryškino, kurios galėtų būti sprendžiamos naudojantis informacinių ir komunikacinių technologijų pagalba.

Iššūkiams spręsti pasitelkiami rimtieji žaidimai

Vienas įdomiausių pavyzdžių, skirtas vyresnio amžiaus žmonių namų rūpybos problemoms spręsti, yra sėkmingai įgyvendinamas ir ne pandemijos metu. Įdomu tai, jog naudojant rimtuosius žaidimus (serious games) yra sukurtas sprendimas, atliekantis reabilitacijos specialisto darbą paciento namuose po tokių ligų kaip Parkinsonas ar infarkto gydymo ligoninėje. 

Įvairių šalių patirtis ir praktika rodo, kad kryptingai dirbama telemedicinos, paslaugų pacientams ir duomenų skaitmeninimo bei išmanių sprendimų namų rūpybos, priežiūros srityje, tad labai tikėtina, kad šiuo metu testuojami sprendimai ar sukurti prototipai taps daugelio senjorų ES šalyse kasdieniais ritualais.

Lietuvos inovacijų centro ekspertė dr. Ingrida Krogertė HoCare renginyje Bukarešte


Tarptautinė iniciatyva HoCare įgyvendinama pagal Interreg Europe programą ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. 

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location