Kovo 28 d.

Sėkmingų ir globalių moterų verslininkių trūkumą lemia ambicijų stoka

2019-03-21 16:50 Dalintis:

Galvoti plačiau, kūrybiškiau ir ambicingiau – būtent tokio mąstymo ir idėjų reikia norint gauti Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų programos Horizontas 2020 priemonės mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) finansavimą. Priklausomai nuo idėjos ar projekto stadijos, galima parama siekia iki kelių milijonų eurų: galimybių studijai atlikti skiriamas 50 tūkst. eurų finansavimas, o prototipo sukūrimui ir išbandymui rinkoje – nuo 0,5 iki 2,5 mln. eurų.

Nors sumos išties viliojančios, lietuvaičiai neskuba jomis pasinaudoti. Nuo 2014 m. veikiančiai priemonei Lietuvos įmonės paraiškas pateikė 327 kartus, iš jų finansavimą gavo 27 projektai: 24 iniciatyvos galimybių studijoms atlikti ir 3 iniciatyvos prototipui sukurti ar išbandyti. Dar prasčiau paraiškų pateikimo statistika atrodo pagal lytį. Daugiausiai paraiškų teikia ir atitinkamai laimi įmonės, kurias įkūrė arba kurioms vadovauja vyrai. 

„Moterys vis aktyviau įsilieja į technologijų, inovacijų bei mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros pasaulį, tačiau sėkmingai iš to susikūrusių savo įmones verslininkių Lietuvoje vis dar nėra daug“, – sako Lietuvos inovacijų centro komunikacijos vadovė Vitalija Kolisova. Pasak jos, Lietuvos moterys vis dar dažniau renkasi būti nematomomis ir nepastebimomis darbuotojomis, nei iniciatyviomis kūrėjomis ir savo verslų įkūrėjomis.

V. Kolisova atkreipia dėmesį, kad mūsų šalis pirmauja pagal moterų tyrėjų skaičių Europoje, tačiau būti tyrėja Lietuvoje nereiškia uždirbti didelius pinigus, kokius gali sugeneruoti sėkmingai komercionalizuotos idėjos bei išradimai. „Viena yra kurti produktą už ne patį didžiausią fiksuotą mėnesinį atlyginimą pagal užsakymą, kita – sugalvoti idėją, atrasti jai rinką ir galiausiai ją įgyvendinti taip pakečiant vartotojų preferencijas ir įpročius. Būtent šioje srityje vyrai statistiškai yra aktyvesni už moteris. Jie labiau linkę rizikuoti, jie dažniau siūlo, atrodytų, „nuo žemės atitrūkusias“ idėjas ir sugeba įtikinti potencialius investuotojus jų įgyvendinamumu bei potencialiu atsiperkamumu. Dažnu atveju ir jų ambicijos būna šiek tiek globalesnės – jie ieško galimų nišų ne tik savo bendruomenėje, bet ir už jos ribų.“, – paaiškina ji.

Tiesa, pasitaiko ir išimčių. Viena iš europinių paramos priemonių pasinaudojusi ir sėkmingai projektą įgyvendinusi farmacijos įmonės UAB „Aconitum“ įkūrėja Rima Balanaškienė praėjusiais metais pateko net tarp 12 finalininkių Europos moters inovatorės titului laimėti. Ji yra puikus pavyzdys, kaip drąsios idėjos ir globalios ambicijos padėjo pritraukti ne tik vartotojus bei investuotojus, bet ir sulaukti europinio vertinimo bei pripažinimo.

„Lietuvoje yra drąsių, kūrybingų ir ambicingų moterų, kurios gali pasiekti tiek pat arba net daugiau nei vyrai ir Rima Balanaškienė tą įrodo. Tačiau tokių pavyzdžių vis dar yra per mažai. Konsultuodami verslininkes moteris labai dažnai susiduriame su jų polinkiu į savikritiškumą ir abejones dėl jų sugalvotos idėjos, nenoru prisiimti sunkiau prognozuojamos rizikos, ir dažnu atveju itin lokaliu ar socialiniu idėjos pobūdžiu. Žinoma, tai nereiškia, kad staiga visos moterys turėtų tapti rizikuojančiomis ir ambicingomis inovatorėmis bei globaliomis verslininkėmis, tačiau tokių moterų Lietuvai neabejotinai reikia daugiau nei yra šiuo metu“, – teigia Lietuvos inovacijų centro komunikacijos vadovė. 

Siekdamas paskatinti moteris aktyviau integruotis į visuomenės technologinę plėtrą, 2017 m. viduryje Lietuvos inovacijų centras prisijungė prie tarptautinio konsorciumo EMPOWA. Šis iš mokslo, inovacijų plėtros ir verslo partnerių sudarytas tarptautinis aljansas siekia padidinti verslininkių ir išradėjų naudojimąsi programos Horizontas 2020 MVĮ priemonės teikiamomis finansinėmis galimybėmis.

„Nuo narystės konsorciume pradžios moterų įkurtoms arba vadovaujamoms įmonėms padėjome parengti 6 paraiškas programos Horizontas 2020 MVĮ priemonės finansavimui gauti, dar daugiau nei 30 verslininkių konsultavome dėl galimybės tokias paraiškas pateikti. Nors skaičiai kol kas neatrodo įspūdingi, nuo kažko pradėti juk reikia. Kita vertus, šie skaičiai taip pat parodo, kad problema, apie kurią kalbame, nėra įsivaizduojama“, – sako V. Kolisova. 

Lietuvos inovacijų centras kovo 18 d. kartu su moteris verslininkes vienijančios organizacijos EWMD Lietuvos padalinio atstovėmis organizavo šviečiamąjį renginį moterims verslininkėms, kur dalinosi informacija apie idėjas, inovacijas versle ir kaip gauti paramą joms kurti, vystyti bei diegti.

„Renginys buvo sėkmingas. Sulaukėme nemažai dalyvių, kurios turi idėjų ir norėtų jas išvystyti į konkretų produktą. Labai tikimės, kad tas pirminis užsidegimas ir ryžtas niekur neišgaruos ir Lietuvoje išaugs moterų verslininkių skaičius, kurioms pavyktų gauti programos Horizontas 2020 MVĮ priemonės finansavimą“, – įspūdžiais dalijosi Lietuvos inovacijų centro komunikacijos vadovė.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location