Birželio 25 d.

Prestižiniuose „Moterims moksle“ apdovanojimuose įvertintos dvi VU Gyvybės mokslų centro mokslininkės

2020-06-19 07:50 Dalintis:

„L'ORÉAL Baltic“ programos „Moterims moksle“ (angl. „Women in Science“) apdovanojimuose pripažintos 7 iškilios mokslininkės iš Baltijos šalių svariai prisideda prie mokslo pažangos įvairiose srityse – nuo žaliosios energetikos iki vėžio gydymo. Tarp jų – Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslininkės dr. Rima Budvytytė ir Dominyka Dapkutė.

Dr. Rima Budvytytė, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro biochemijos instituto bioelektrochemijos ir biospektroskopijos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja, pripažinta už tyrimus, siekiant išsiaiškinti galimus veiksnius, susijusius su molekulinio lygio biocheminiais ir biofizikiniais įvykiais, sukeliančiais arba skatinančiais neurodegeneracines ligas, tokias kaip Alzheimerio ir Parkinsono ligos. Jos projektas skirtas tirti netvarkių baltymų ir fosfolipidinių membranų sąveiką, kuri gali padėti suprasti neurodegeneracijos priežastis. „Aš stipriai tikiu mokslo galia, o žinojimas, kad mano tyrimai gali pagerinti neurodegeneracinėmis ligomis sergančių žmonių gyvenimo kokybę ir prailginti jų gyvenimo trukmę, skatina mane judėti pirmyn ir dirbti toliau“, – sako Dr. R. Budvytytė.

Dominyka  Dapkutė, biofizikos krypties doktorantė Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre ir jaunesnioji mokslo darbuotoja Biomedicininės fizikos laboratorijoje Nacionaliniame vėžio institute, pripažinta už mokslinius tyrimus, kaip pristatyti nanotechnologijomis pagrįstas diagnostiką ir terapiją derinančias priemones į vėžinį audinį naudojant unikalias mūsų kūno ląsteles, vadinamas mezenchiminėmis kamieninėmis ląstelėmis. Šie tarpdisciplininiai tyrimai skirti dabartinių vėžio diagnostikos ir terapijos trūkumų šalinimui bei gali reikšmingai prisidėti prie nesibaigiančios kovos su vėžiu, taip pat pateikti novatoriškų įžvalgų fundamentiniame lygmenyje. „Nuo vaikystės mane žavėjo žmogaus kūnas kaip nepriekaištingas mechanizmas, dirbantis vienybėje nuo molekulių iki organų sistemų. Mane įkvepia žinojimas, kaip tvarkingai viskas susijungia ir veikia“, – pripažįsta D. Dapkutė.

Dr. Rima Budvytytei ir Dominykai Dapkutei atiteko 6000 eurų dotacijos. „Suteikiama stipendija yra ne tik mokslinės kokybės ženklas, bet ir asmeninio meistriškumo pripažinimas, kuris turi būti ne tik matomas, bet ir sektinas pavyzdys“, – teigia Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Organizacinio skyriaus vadovas Andrius Bernotas.

2019 m. už indėlį į medicinos mokslo pažangą įvertintos VU doktorantė Milda Alksnė bei Jurgita Skiecevičienė. 2018 m. Lietuvoje stipendijos buvo skirtos dr. Giedrei Motuzaitei-Matuzevičiūtei Keen, o 2017 m. – dr. Urtei Neniškytei.

Gyvybės mokslų plėtros skatinimo projektą įgyvendinančios Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) l.e.p. direktorius Gintas Kimtys sveikindamas apdovanotas mokslininkes sako: „Džiugu, kad sparčiai augant gyvybės mokslų industrijai, reikšmingas Lietuvos mokslininkių indėlis kasmet pastebimas ir tarptautiniu mastu. Tai tik dar kartą patvirtina, kad Lietuvos potencialas – ne tik verslui palanki aplinka, bet ir užsienio investicijas pritraukti padedantys talentai“.

Mokslininkių pateiktas paraiškas kasmet vertinanti komisija atsižvelgia į daugelį mokslininkių profesinės veiklos pusių. Apdovanojimai skiriami mokslų daktarėms iki 40 metų amžiaus, taip skatinant jų mokslinius pasiekimus gyvybės, aplinkos, fizikos ir inžinerijos mokslų srityse. Papildomai skiriami du prizai Latvijos ir po vieną Lietuvos bei Estijos doktorantėms iki 33 metų amžiaus, taip skatinant užbaigti jų vykdomus disertacijų tyrimus gyvybės, aplinkos, fizikos bei inžinerijos mokslų srityse. Šią programą „L’Oréal Baltic“ įgyvendina bendradarbiaudama su Baltijos šalių mokslų akademijomis ir UNESCO nacionalinėmis komisijomis.

Tarptautinė „Moterims moksle“ programa buvo pradėta 1998 metais. 2017 metais projektas išsiplėtė ir tapo jungtine programa visose trijose Baltijos šalyse – nuo to laiko apdovanojimais kasmet įvertinamos Latvijos, Lietuvos ir Estijos mokslininkės.

Foto: Tomas Kauneckas.

Šaltinis: „L’Oréal Baltic“ pranešimas spaudai

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location