Rugpjūčio 11 d.

Pirmosios sidabrinės ekonomikos užuomazgos – jau Lietuvoje

2020-06-25 14:45 Dalintis:

Susisiekimo ministerijos organizuotame konkurse „Išmanusis miestas VI“ tarp studentų darbų geriausiai įvertintas Utenos miestui skirtas projektas – „Sveikatinimo centras modulinių namų miestelyje fizinę negalią turintiems asmenims“. Projektas, orientuotas į žmonių su negalią, įskaitant ir senyvo amžiaus žmones, integravimą į visuomenę bei komercinių paslaugų jiems teikimą, yra vienas iš nedaugelio sidabrinės ekonomikos pritaikymo pavyzdžių Lietuvoje.

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentų komanda (vadovai – Asta Kazlauskienė ir Rasa Mazūrienė, studentė – Dorotė Granickaitė) sukūrė pastatų komplekso projektą Utenos miestui, teritorijai prie Rašės upės, kur gyventojai, asmenys su negalia, galėtų laisvai pasiekti centrą ir jame apsipirkti, nueiti į kirpyklą, užsirašyti į masažą ar sūkurinę vonią. Tokia idėja, nėra naujovė pasaulyje. Daugelyje šalių, ypač Šiaurės Europoje, tokie principai taikomi vyresnio amžiaus žmonių įgalinimui burtis į bendruomenes ir ilgiau gyventi savarankiškai jų amžiui ir poreikiui pritaikytuose namuose bei leisti pinigus paslaugoms turiningai, oriai ir kokybiškai senatvei užtikrinti.

Tiesa, nors ir susilaukė apdovanojimo už geriausią idėją, projekto įgyvendinimas priklausys nuo Utenos rajono savivaldybės, kuri šiemet dalyvavo konkurse tikėdamasi sulaukti daug naudingų idėjų, kur ir kokia kryptimi vystyti miesto plėtrą.

Anot ekspertų, į vyresniojo amžiaus žmonių poreikius orientuota sidabrinė ekonomika turi beveik 4000 mlrd. eurų potencialą senstančioje Europoje, todėl vis daugiau verslo idėjų ir sprendimų turėtų būti orientuoti į vyresnio amžiaus žmonių poreikių užtikrinimą, tačiau kol kas bent jau Lietuvoje ši ekonomikos rūšis plėtojama labai vangiai.

„Mūsų šalyje vis dar egzistuoja negatyvus visuomenės ir verslo požiūris į senyvo amžiaus žmones. Trūksta vientiso paslaugų teikimo ir jų finansavimo tinklo vyresniems žmonėms. Sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų įstatyminė bazė neatitinka šių dienų poreikių. Stinga lankstumo ir aiškumo reglamentuojant gydytojų vizitus į namus ir virtualių specialistų konsultacijas. Lietuvos akademinis pasaulis neskiria pakankamai dėmesio geriatrinei medicinai“,  – situaciją apibūdina Lietuvos inovacijų centro Inovacijų analizės ir politikos departamento direktorė Giedrė Ramanauskienė. Pasak jos, kol vyresniojo amžiaus asmenys nebus pradėti vertinti ne tik kaip pacientai, bet pirmiausiai kaip klientai, sidabrinės ekonomikos perspektyvos šalyje išliks blyškios.  

Lietuvos inovacijų centras priklauso tarptautiniam konsorciumui OSIRIS, kuris siekia sukurti inovatyvų bendradarbiavimo modelį, leidžiantį tobulinti sumaniąją specializaciją bei sidabrinės ekonomikos kuriamų produktų ir paslaugų įsisavinimą rinkoje. Konsorciumas veikia pagal Interreg BSR programą, jo veiklos yra ko-finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location