Birželio 20 d.

Pelnytos bronzinės žymos klasteriams atvers duris į užsienio rinkas

2019-01-03 12:35 Dalintis:

Net 8-iems Lietuvos inovacijų centro ir Mokslo, inovacijų ir  technologijų agentūros kuruojamiems klasteriams įteiktos jų brandą ir meistriškumą liudijančios bronzinės žymos. Kitąmet du iš šių klasterių  pretenduoja gauti aukštesnio statuso – sidabrines – žymas.

„Džiaugiamės  rekordiniu klasterių, gavusių tokias žymas, skaičiumi šiais metais. Iki  šiol Lietuvoje tokias žymas buvo pelnę tik 2 klasteriai. Žvelgiant į  2019-uosius matome didelę pažangą klasterių brandos srityje: klasteriai  tampa konkurencingi tarptautiniame kontekste, o tai jiems atveria  didesnes plėtros galimybes į užsienio rinkas“, – sako MITA direktorius  Kęstutis Šetkus.

Klasterius vertino ir žymas teikė organizacija  „The European Secretariat for Cluster Analysis“ (ESCA). Jas pelnė  Lietuvos plastikų klasteris (LINPRA), sveikatingumo klasteris „iVita“,  Vilniaus kino klasteris (VKK), „Smart Food“ klasteris, Lazerinių ir  inžinerinių technologijų klasteris (LITEK), Lietuvos autodalių gamintojų  ir eksportuotojų asociacija (LAuGEA), Nacionalinis maisto ūkio  klasteris ir Fotoelektros technologijų klasteris. Konkursą žymoms  suteikti laimėjo Lietuvos klasterių asociacija (LCA), žymas teikė Marius  Paresčius, LCA ekspertas, vienintelis Lietuvoje galintis sertifikuoti  klasterius.

Žymos – skirtingam statusui

Kęstutis  Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius,  akcentuoja, kad ESCA žymos – tai vadybos kokybės žymos, skiriančios  tikrus klasterius nuo klasterio iniciatyvų (angl. look-alike cluster).  Žymai gauti gali pretenduoti juridinį vienetą sukūrę klasteriai,  turintys kelis organizaciją administruojančius darbuotojus ir įsivedę  vadybos standartus. Klasteris, siekiantis gauti bronzinę žymą, yra  vertinamas pagal daugybę kriterijų: bendradarbiavimo tarp klasterio  narių aktyvumą, kuriamas bendras inovacijas, įgyvendinamus edukacinius  ar eksporto veiklas skatinančius projektus ir kt.

M. Peresčius  pasakoja, kad žyma reikalinga klasteriui braunantis į užsienio rinkas:  „Norint parodyti savo patikimumą užsienyje, reikia įtikinti, kad  klasteris tikrai yra klasteris, kad jis įvertintas, tam reikalingos  žymos. Jos yra trijų tipų – bronzinė, sidabrinė ir auksinė – bei  išduodamos priklausomai nuo klasterio amžiaus, įgyvendinamų veiklų,  pasiekimų rinkoje“.

Ekspertas sako, kad skirtingų spalvų žymos  simbolizuoja skirtingus klasterių statusus. Bronzine žyma įvertinti  klasteriai stebi rinką, naudojasi valstybės suformuotomis priemonėmis.  Sidabrinė žyma reiškia aukštesnį statusą – šie klasteriai kviečiami į  darbo grupes, į juos įsiklausoma. Pas auksinę žymą pelniusius klasterius  ateina patys valstybės vadovai, šie klasteriai tampa patariamaisiais,  jie formuoja naujas tendencijas.

„Pirmiausia reikia pelnyti  bronzinę žymą, vėliau pretenduoti į sidabrinę, galiausiai, jei yra  galimybių – į auksinę. Žymos kas porą metų yra įvertinamos iš naujo,  paprastai bronzinę žymą turintys klasteriai arba gauna sidabrinę, arba  išlaiko bronzinę. Tačiau turint sidabrinę žymą auksinę įgyti  sudėtingiau, be to, reikia stengtis ir tą sidabrinę išlaikyti. Tam  klasteris turi įdėti daugiau pastangų, nuolat tobulėti“, – pasakoja M.  Peresčius.

Jo teigimu, Lietuvoje yra ne tik du pretendentai gauti  sidabrinėms žymoms. Jis mato galimybę Lietuvai per keletą metų pelnyti  ir auksinę žymą. Tačiau, anot M. Peresčiaus, ne visiems klasteriams  reikia tos auksinės žymos – kai kuriems pakanka sidabrinės ar net  bronzinės, mat pasiekus auksinę reikia dirbti žymiai daugiau, nešama  didesnė atsakomybė.

Džiaugiasi tarptautiniu įvertinimu

Bronzines  žymas pelniusių klasterių atstovai džiaugiasi pelnytu pripažinimu,  tačiau užmigti ant laurų nežada. Anot jų, žyma – tai tik papildomas  pliusas prie vykdomų veiklų ir projektų portfelio.

„Klasteris,  žaidžiantis tarptautiniame lygyje, privalo turėti kokybės žymą. Jei  tokios neturi, tai partneriai į klasterį nežiūri kaip į rimtą partnerį, –  sako Julius Paužolis, LITEK vadovas. – Žymos gavimas suteikia progą  peržiūrėti klasterio vadybos strategiją ir procesus, juos pagerinti.  Džiaugiamės, kad pagal Europos standartą viską darome teisingai.“

„iVita“  klasteris bronzinę žymą turi jau nuo 2014 m., o šiemet dar kartą  peržiūrėjo kriterijus ir ją prasitęsė dar porai metų. Klasterio vadovė  Diana Vertelkienė pasakoja, kad žyma padidina klasterio matomumą,  pasitikėjimą, parodo, jog klasteris yra aktyvus ir veikiantis. Dėl to  galima sulaukti daugiau pasiūlymų bendradarbiauti iš tarptautinių  klasterių ir kitų organizacijų.

Giedrius Bagušinskas, „Smart Food“  klasterio vadovas, ESCA žymas lygina su diržais kovos menuose:  „Pelnytas diržas reiškia tam tikrą pasiekimą ir įgytus naujus įgūdžius.  Bronzinė žyma šiuo atveju prilygsta geltonam ar oranžiniam, sidabrinė –  mėlynam, o auksinė – juodam diržui. Sportininkas gali būti geras ir be  diržo, tačiau tas diržas suteikia tam tikrą statusą kaip ir žyma  klasteriui.“

G. Bagušinsko teigimu, žyma rodo, kad klasteris yra  rimtas, patikimas ir kad verta su juo bendradarbiauti. Nors, anot „Smart  Food“ vadovo, žyma dar nepasitarnavo, tai bus papildomas taškas jų  naudai laimint konkursus, pritraukiant naujus narius, dalyvaujant  projektuose. Jam pritaria LAuGEA vadovas Andrius Rakickas, pasak kurio  žyma greičiau atvers duris pas užsienio partnerius.

„Tai didis  įvertinimas ir nauda visiems klasterio nariams. Didžioji jų dalis  orientuojasi į eksportą, taigi bronzinė žyma tampa tarsi pridėtine  verte. Manau, kad tobulėjimui ribų nėra ir šis pirmas sėkmingai žengtas  žingsnis reiškia, kad galbūt sėkmingai žengsime ir antrąjį bei pelnysime  sidabrinę žymą“, – sako A. Rakickas.

Visi 8 sertifikuoti  klasteriai dalyvauja projekte „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir  plėtra (InoLink)“. „InoLink“ yra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas,  kurį MITA vykdo kartu su Lietuvos inovacijų centru. Projekto tikslas –  skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą,  skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir jo  veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: klaster.lt.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location