Balandžio 18 d.

Nauja niša inovatoriams: asmeninių apsaugos priemonių tobulinimas

2021-03-02 10:22 Dalintis:

Iki 2020 metų medicininių kaukių dėvėjimas viešose vietose buvo įprastas tik Rytų Azijoje, kurioje žmonės dažniau saugodavosi ne infekcijų, o užteršto oro. COVID-19 pandemija šias apsaugos priemones iškėlė į būtinų prekių sąrašą – daugumoje pasaulio šalių kaukių bei respiratorių dėvėjimas tapo jei ne prievole, tai bent rekomendacija. Išryškėjusius masiškai naudojamų vienkartinių respiratorių trūkumus netruko pastebėti verslūs inovatoriai. Pernai įkurta MB „Venturis“ specializuojasi taikomųjų mokslinių tyrimų srityje ir kuria inovatyviąasmeninės apsaugos priemonę. 

„Pandemijos metu stipriai išaugus kvėpavimo takų apsaugos priemonių naudojimui, vienkartinių respiratorių trūkumai tapo akivaizdūs. Kuo respiratorius efektyvesnis, tuo didesnis slėgių skirtumas sukuriamas abipus filtrinės medžiagos. Kvėpavimas per tokią priemonę, ypač aukščiausio apsaugos lygio – FFP3 respiratorių atveju, labai apsunkintas. Ilgalaikis tokių respiratorių naudojimas siejamas su padažnėjusiu širdies pulsu, pakilusia veido odos temperatūra, padidintu oro drėgmės pojūčiu, nuovargiu ir bendru diskomfortu“, – sako įmonės vadovas dr. Paulius Danilovas.

Įvertinus respiratorių trūkumus jam kilo mintis sukurti kvėpavimo takus efektyviai apsaugančią asmens apsaugos priemonę, kuri nesukeltų tokio didelio diskomforto kvėpuojant, t.y. sudarytų mažesnius slėgio nuostolius nei dabartiniai respiratoriai. Tai ypač aktualu medicinos ar aptarnavimo sektoriaus personalui, kurie efektyvias kvėpavimo takų apsaugos priemones privalo naudoti ilgą laiką.  

Sėkmingai sudalyvavęs „Life-saving innovations: stop COVID-19“ konkurse, startuolis su MITA pasirašė finansavimo sutartį kvėpavimo neapsunkinančios, ilgalaikės asmeninės apsaugos priemonės prototipo nuo virusinio užkrato sukūrimui. Projektą tikimasi užbaigti dar šiemet. 

MITA vadovo Ginto Kimčio teigimu, iš 35 idėjų konkurso metu pasirašytų sutarčių – net 4 skirtos efektyvesnių ir patogesnių asmeninių apsaugos priemonių projektams: „Tai iliustruoja principą, kad kuriant inovacijas labai svarbu ne tik sprendžiamos problemos aktualumas ir mastas, bet ir pranašiausios technologijos  paieška. „Inostartas“ –priemonė, remianti jauniems inovatoriams aktualias tyrimų sritis ir spartinti inovatyvių sprendimų atsiradimą bei patekimą į rinką“.

Mokslininko P. Danilovo vertinimu, finansavimas suteikia inovacijų kūrimui ypač svarbią galimybę įsigyti mažoms įmonėms įprastai sunkiai prieinamas mokslinių tyrimų paslaugas ir pasitelkti aukštos kvalifikacijos specialistus. Projekto veiklų įgyvendinimui į komandą suburti chemijos inžinerijos bei biotechnologijos sričių specialistai.

Kuriamos kvėpavimo takus apsaugančios priemonės veikimo principas vietoje filtrinės medžiagos paremtas kitais oro valymo technologijų inžineriniais sprendimais. Šiuo metu yra kuriamos ir atrinkinėjamos tinkamiausios aerodinaminių sistemų konstrukcijos. Svarbu, kad jos leistų ne tik efektyviai iš oro srauto pašalinti bei nukenksminti virusinį užkratą, bet ir kvėpuojant sukurtų mažesnius slėgio nuostolius nei įprastuose respiratoriuose.

„Nors virionas (virusinė dalelė) yra itin maža dalelė ir tesiekia kelias dešimtąsias mikrometro dalis, COVID-19 virusas plinta per orą su įvairaus dydžio kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės į aplinką išskiria čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Taigi, didžiausias iššūkis – rasti optimalią konstrukciją, leidžiančią efektyviai pašalinti ne vieno konkretaus, o įvairaus dydžio daleles“, – aiškina inovatorius.

Mokslininkas teigia vertinantis MITA pagalbą: „Rengiant paraišką mus konsultavo projekto „Inospurtas“ inovacijų vadybininkė. Jos įžvalgos ir naudingi patarimai padėjo paruošti kokybišką paraišką“.

Minėtas projektas – ne vienintelis inovatoriaus bendradarbiavimo su MITA pavyzdys. Šiuo metu įgyvendinamas ir kitas finansavimą pagal „Inostarto“ priemonę gavęs jo projektas, kuriuo siekiama sukurti kompostuojamus maišelius iš vietinės kilmės biomasės atliekų. Anksčiau, 2018 metais, „Mokslo ir tyrimų atviros prieigos“ (MITAP II) projekto metu P. Danilovas dalyvavo tarptautinėje prekybos paslaugomis parodoje „CIFTIS – Beijing international fair for trade in services“ Pekine, kur buvo pristatomas Lietuvos mokslinis potencialas, inovatyvi produkcija bei megzami ryšiai tolimesniam bendradarbiavimui su Kinijos rinka.

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location