Balandžio 26 d.

Mokslo ir verslo partnerystė pasiteisino – rezultatai viršijo lūkesčius

2021-07-15 10:40 Dalintis:

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) nuo 2017 m. įgyvendino Europos Sąjungos fondų finansuojamą priemonę, skirtą mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) rezultatų komercinimui ir tarptautiškumo skatinimui bei suteikė finansavimą už daugiau nei 14,4 mln. Eur. Šios priemonės veiklos buvo orientuotos tiek į su Lietuvos mokslininkais kuriamus projektus, tiek į tarptautinius – didžiausiame pasaulyje mokslinių tyrimų, plėtros ir inovacijų tinkle EUREKA, kai siekiama sėkmingo bendradarbiavimo su užsienio partneriais. Priemonės tikslas – inovatyvių produktų, technologijų ar paslaugų komercinimo procesui bei jų patekimui į rinką skatinimas. 

Lyginant priemonės pradžią su galutiniais rezultatais, galima drąsiai teigti, kad rezultatai viršijo numatytus lūkesčius. Sėkmingų mokslo idėjų pavertimo nauju verslu sąrašas pasipildydavo su kiekvienu kvietimu, o iniciatyvos noriai ėmėsi ne tik verslas, bet ir patys mokslininkai.  Kas lėmė priemonės sėkmingą rezultatą?

Dažnam tenka girdėti apie geras idėjas, kurios taip ir neišvysta dienos šviesos. Siekiant jas paversti apčiuopiamais rezultatais, nepakanka tik norėti – ypatingai svarbu pasirinkti tinkamus ir kompetentingus partnerius mokslo srityje, todėl priemone pasinaudojusios įmonės džiaugiasi sėkmingu bendradarbiavimu su Lietuvos ir užsienio mokslo įstaigomis, tarptautinėmis įmonėmis bei kartu išvystytais inovatyviais produktais. Pavyzdžiui, MB „Ulsontech“, taikant šiuolaikinius ultragarso MTEP rezultatus, siekia sukurti ir komercializuoti inovatyvią modulinę ultragarsinę matavimo sistemą, pritaikomą energetikos ir statybų sektoriuose, sprendžiant saugios eksploatacijos, ekologijos ir energijos taupymo problemas. 

Džiugu, kad ir mokslas siekia realizuoti savo idėjas, kuria atžalines įmones ir rinkai pristato inovatyvius produktus – Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkų įkurta įmonė UAB „Intelektika“, pasitelkiant neuroninius tinklus ir kalbos technologijas, išvystė šnekos sintezės technologiją, kuri ne tik jau dabar yra taikoma universiteto tinklalapyje, bet ir šalies naujienų portaluose. Vilniaus universitetas, kartu su UAB „Nanodiagnostika“ ir partneriais iš Ukrainos siekia išspręsti tiek ES, tiek pasauliniu mastu opią problemą – nevaisingumą. Jie vysto pažangią technologiją,  kuri bus panaudota žmogaus kamieninių ląstelių, išskirtų iš perinatalinių darinių (placentos, virkštelės audinių) ir reprodukcinės sistemos mėginių, charakterizavimui bei patvirtinimui jų panaudojimo galimybėms neaiškios kilmės nevaisingumo gydymui. 

Lietuva, įgyvendindama tarptautinę EUREKA programą, kurios tikslas sukurti naujus produktus, procesus ar paslaugas, orientuotus į pasaulinės rinkos poreikius, bendradarbiauja ir įgyvendina tarptautinius projektus kartu su Olandija, Suomija, Ukraina, D. Britanija, Latvija, Norvegija, Kroatija, Šveicarija, Vokietija, Lenkija, Austrija, Rumunija.

Šiuo metu įgyvendinami 108 projektai, iš jų 87 – nacionaliniai, 21 – tarptautiniai EUREKA projektai. Tikimasi, kad ateityje ši priemonė vėl startuos su dar geresnėmis sąlygomis ir rezultatais, padėsiančiais Lietuvos įmonėms ir mokslininkams įsitvirtinti tarptautinėje rinkoje. 

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location