Birželio 16 d.

Mineralinio vandens procedūros – neišnaudojamas potencialas sveikatai

2019-10-29 16:51 Dalintis:

Gydymas mineraliniais vandenimis – tūkstantmečius gyvuojanti praktika, pastaraisiais dešimtmečiais vietą užleidžianti farmacijai bei klinikinei medicinai. Kažkada plačiai paplitusi gydymo bei sveikatinimo tradicija šiandien dažnu atveju suvokiama tik kaip prabangus malonumas ar laisvalaikis. Ar įmanoma šį požiūrį pakeisti bei kaip atkreipti dėmesį į sveikatinimą ir prevenciją – atsakymų į šiuos ir kitus aktualius klausimus ieškota Portugalijos šiaurėje esančiame Norte regione, garsėjančiame terminio vandens procedūromis bei šimtmečius menančiomis gydymo tradicijomis.

Natūralaus mineralinio vandens naudojimas gydymui, ligų prevencijai, reabilitacijai, sveikatos stiprinimui bei gerovei žinoma, tačiau Lietuvoje nepakankamai akademikų, medikų bei politikos formuotojų dėmesio sulaukianti sritis. Balneoterapijos (išorinio mineralinio vandens naudojimo) procedūros gali būti sėkmingai taikomos reumatologijos, kvėpavimo takų, virškinimo, odos, kraujotakos, medžiagų apykaitos, nervų sistemos, ginekologijos ir kitų sričių ligų bei sutrikimų prevencijai ar net gydymui. Visgi apie tokį platų mineralinio vandens procedūrų spektrą bei jų prieinamumą kiekvienam mūsų šalyje dar anksti kalbėti. Kodėl?

Viena iš priežasčių – mokslinių tyrimų trūkumas. „Šioje srityje Lietuva turi ko pasimokyti iš Portugalijos. Joje aktyviai veikia nacionalinė medicininės hidrologijos ekspertų draugija, Porto universiteto medicinos fakultetas bei kitos akademinės institucijos, daug dėmesio skiriančios moksliniams tyrimams balneologijos bei medicininės hidrologijos srityse“, – sako Lietuvos inovacijų centro projektų vadovė Justė Rakštytė-Hoimian, kartu su tarptautiniais partneriais viešėjusi šiaurės Portugalijoje. Siekiant paskatinti mineralinio vandens procedūrų taikymą būtina ne tik didinti šioje srityje atliekamų tyrimų skaičių, bet ir naudotis visuotinai sutartomis metodologinėmis normomis. Tik įrodymais grįstas natūralios medicinos porūšis turi galimybę konkuruoti su tradicinėmis priemonėmis bei paskatinti procesus, nukreipiančius sveikatos priežiūrą iš gydomosios į prevencinę. Dėl to itin sveikintinas praėjusių metų Lietuvos mokslų tarybos sprendimas patvirtinti finansavimą projektui, tirsiančiam Lietuvos natūralių gamtinių veiksnių poveikį sveikatai.

Akademiniame medicinos lauke situacija nepalanki ir balneoterapija ar medicinine hidrologija besidominčių ar šioje srityje norinčių dirbti specialistų atžvilgiu. Išanalizavus Vilniuje bei Kaune medicinos profesionalus ruošiančių aukštojo mokslo institucijų siūlomus podiplominių studijų kursus, nebuvo aptiktas nei vienas, teikiantis žinių ir kompetencijų mineralinio vandens taikymo gydymui, reabilitacijai ar profilaktikai srityje. O jau minėtame Porto universiteto medicinos fakultete tokių laipsnio nesuteikiančių pouniversitetinių studijų net kelios.

Polinkio jungtis į asociacijas ir kartu veikti bendram labui stygius taip pat prisideda prie sunkumų, norint pilnai išnaudoti mineralinio vandens procedūrų potencialą. Šiuo atžvilgiu pietiečių pamokos vėlgi gali būti naudingos Lietuvai. Portugalijoje greta jau minėtosios medicininės hidrologijos ekspertų draugijos aktyviai veikia ir nacionalinė SPA įstaigų asociacija, pacientų asociacijos, už medicininės hidrologijos specialistų kompetencijas atsakinga gydytojų profesinė sąjunga. Be to, egzistuoja ir dialogą bei bendradarbiavimą skatinančios platformos, apjungiančios pacientų asociacijas, sveiko gyvenimo būdo entuziastus, farmacijos draugijas bei kitas suinteresuotąsias puses. Veikdamos kartu šios interesų grupės turi daug didesnius šansus atkreipti politikos formuotojų ir įgyvendintojų dėmesį bei kurti palankesnes sąlygas gydymo, sveikatinimo ar reabilitacijos mineraliniais vandenimis plėtrai.

Visgi bene labiausiai naudojimąsi mineralinio vandens procedūrų teikiama nauda sveikatai apriboja finansai. Prakalbus apie reabilitacijos, gydymo ar ligų prevencijos klausimus, visų akys nukrypsta į sveikatos draudimą, kurio biudžetas, akivaizdu, nebegalinis, todėl pirmenybė teikiama gydymui, ne prevencijai. Taigi, norint plėsti mineralinio vandens procedūrų bei kitų sveikatinimo ar reabilitacijos paslaugų prieinamumo galimybes platesniam visuomenės ratui, būtina kurti finansavimo schemą, įtraukiančią tiek vartotoją, tiek darbdavį, tiek valstybę.

Šalia naudingų pamokų Lietuvai, vizitas Portugalijoje atskleidė ir mūsų krašto pranašumus. „Reabilitacijos ir sveikatinimo sektoriaus infrastruktūros išvystymo prasme Lietuva visa galva aukščiau už daugelį Europos valstybių, tarp jų ir Portugaliją. Galime pasidžiaugti Lietuvoje teikiamomis kokybiškomis ir tarptautiniu lygiu pripažįstamomis paslaugomis, nuolat augančiu sveikatos turizmo sektoriumi, gamtoje išgaunamu mineraliniu vandeniu ir gydomuoju purvu bei stipriomis sanatorinio – kurortinio gydymo tradicijomis“, – pabrėžia J. Rakštytė-Hoimian.

Lietuvos inovacijų centras priklauso tarptautiniam konsorciumui InnovaSPA, siekiančiam parodyti, kad inovatyvių sprendimų diegimas gydymo, reabilitacijos bei terminių paslaugų sektoriuose efektyvina sveikatos apsaugą ir prisideda prie senėjančios visuomenės iššūkių sprendimo. Konsorciumas skatina naujų sveikai gyvensenai skirtų inovatyvių produktų kūrimą ir diegimą rinkoje bei tarpregioninį mokymąsi ir keitimąsi žiniomis. Konsorciumo veiklos vykdomos pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe ir finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location