Gegužės 19 d.

Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimas dėl energetikos įprasminamas konkrečiais projektais

2019-09-03 16:55 Dalintis:

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas lankėsi Ukrainoje. Pastarajai  persiorientuojant prie atsinaujinančios energetikos ir siekiant  diversifikuoti energijos šaltinius, Lietuva stiprina energetinį  bendradarbiavimą su šia Rytų partnerystės šalimi.

Vizito metu ministras dalyvavo naujos kartos lietuviškos saulės elektrinės atidaryme. Ukrainos Dnipro srityje įrengta 2 MW saulės elektrinė, kurioje naudoti Lietuvoje pagaminti ypač efektyvūs ir ilgaamžiai saulės moduliai. Į šiuos naujos kartos modulius integruoti trys inovatyvūs komponentai, dėl ko, skaičiuojama, jėgainės efektyvumas bus iki 50 proc. didesnis. Šiuo metu tai moderniausių saulės elektrinių Europoje.

„Energetinis bendradarbiavimas neabejotinai yra naudingas abiem šalims. Lietuvos kompanijos ne tik kaip investuotojos stiprina pozicijas didelį potencialą turinčioje Ukrainos rinkoje, bet ir eksportuoja aukštos pridėtinės vertės Lietuvoje gaminamą unikalią produkciją. Ukraina, kuri siekia nuo iškastinio kuro persiorientuoti prie atsinaujinančios energetikos, didina savo energetinį savarankiškumą ir saugumą. Lietuva yra tvirta Ukrainos rėmėja europietiškame Ukrainos kelyje ir energetika tampa ta sritimi, kur tą paramą ir palaikymą įtvirtiname“, – sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Ministras pažymėjo, kad Lietuva kartu su Danija, Estija, Ispanija ir Portugalija yra tarp penkių ambicingiausių valstybių ES pagal atsinaujinančios energetikos tikslus 2030 m. 2020 m. išsikeltus tikslus Lietuva pasiekė dar 2014 m. ir šiuo metu atsinaujinantys energijos ištekliai bendrame energijos suvartojime jau siekia 27 proc.

Susitikimuose su valdžios ir valstybės institucijų atstovais aptartos galimybės toliau bendradarbiauti biokuro srityje. Perimdama gerąją Lietuvos patirtį, Ukraina kuria teisinį pagrindą, kuris leistų plėtoti konkurencingą biokuro rinką ir pritaikyti biokuro biržos „Baltpool“ sistemą.

2012 m. sukurta lietuviška inovatyvi prekybos biokuru platforma jau sėkmingai pritaikyta Latvijoje, Estijoje, Danijoje, artimiausiu metu pradės veikti Suomijoje, ją domisi Lenkija ir Švedija.

Ministro susitikime su kompanijos „Naftogaz“ valdybos pirmininku Andriy Kobolyevu kalbėta apie šiuo metu Ukrainoje vykdomą gamtinių dujų sistemos pertvarką, kuria siekiama kurti rinkos principais grįsta dujų sektorių. Pažymėta, kad nutiesus dujotiekį iš Lietuvos ir Lenkijos (GIPL) ir sujungus Baltijos ir Europos dujų sistemas, atsivers naujos galimybės tokioms šalims kaip Ukraina.

2017 m. pasirašytas susitarimo memorandumas tarp Lietuvos ir Ukrainos dėl bendradarbiavimo energetikoje. Jame numatyta bendradarbiauti atsinaujinančioje energetikoje, ypač plėtojant biomasės ir saulės energijos projektus, taip pat gamtinių dujų rinkos srityje, dalintis ekspertine patirtimi atominių elektrinių eksploatavimo nutraukimo srityje.

Siekiant stiprinti dvišalę partnerystę ir užtikrinti nuolatinį bendradarbiavimą, nuo liepos įkurta Lietuvos atašė Ukrainoje pareigybė.

Bendradarbiavimas energetikoje prisideda prie Ukrainos eurointegracinės politikos tikslų ir Lietuvos Rytų Partnerystės politikos įgyvendinimo.

Šaltinis: Energetikos ministerija.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location