Birželio 22 d.

Lietuvoje įkurta Mokslo tyrimų ir technologijų organizacija telks taikomojo mokslo potencialą

2019-06-07 14:44 Dalintis:

Trys šalies mokslo tyrimų centrai – Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC), Lietuvos energetikos institutas (LEI), Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (LAMMC) – ir  Fizikos instituto Mokslo ir technologijų parkas įkūrė Mokslo tyrimų ir technologijų organizaciją.  Ši organizacija veiks asociacijos teisėmis telkdama šalies taikomojo mokslo potencialą ir plėsdama aukštos pridėtinės vertės pramonės sektorių.

Mokslo tyrimų ir technologijų organizacijos (angl. Research and  technology organizations – RTO) – tai neuniversitetinių mokslo institutų ar centrų veiklas koordinuojančios institucijos, kurios siekia aukštųjų technologijų pramonės ir kitų ūkio sričių inovacijų plėtros. Šių organizacijų tikslas – komercializuoti mokslo žinias, paversti jas naujais produktais ar didelės pridėtinės vertės technologijomis bei paslaugomis.

Ne mažiau svarbi RTO misija yra įsitraukimas į tarptautines tinklines organizacijas, tokias kaip Europos RTO asociacija (EARTO). Bendrai koordinuotos mokslinių institutų veiklos ir kompetencijos bus kur kas platesnės nei pavienių mokslo centrų, susijungę į asociaciją centrai galės daug efektyviau prisidėti ne tik prie pramonės problemų sprendimo, bet ir inovatyvių sprendimų šalies ūkiui siūlymo. Lietuvos mokslininkai galės labiau įsilieti į Europos mokslinių tyrimų erdvės žemėlapį, sėkmingiau dalyvauti europinėse mokslo programose.

Į Mokslo tyrimų ir technologijų organizaciją susibūrusios institucijos turi aukšto lygmens mokslinį potencialą, vykdo tarptautinio lygio taikomuosius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą, siūlo inovacines paslaugas ir sprendimus, turi aukštųjų technologijų įmonių generacijos bei inkubavimo patirtį. Organizacijos nariai į asociaciją kviečia jungtis ir kitus Lietuvos mokslo centrus.

„Vienijame pastangas siekdami ne tik stiprinti bendradarbiavimą, plėtoti tarpdisciplininį mokslą, sutelkti projektines veiklas ir apsaugoti intelektinę nuosavybę. Manome, kad koordinuoti mūsų veiksmai prisidės prie aukštųjų technologijų pramonės sektoriaus, kuris šiandien šalyje nėra didelis, plėtros. Mūsų centras siekia kapitalizuoti mokslo žinias, ir mums svarbu, kad Lietuvoje būtų kuo daugiau mokslo žinioms imlių įmonių,“ – sako FTMC direktorius prof. Gintaras Valušis.

LEI direktoriaus dr. Sigito Rimkevičiaus nuomone, Mokslo tyrimų ir technologijų organizacijos įkūrimas prisidės prie suartėjimo su šalies ir užsienio pramone. „Bendrai koordinuotos mokslinių institutų veiklos ir kompetencijos yra kur kas platesnės nei pavienių mokslo centrų. Dabar mes būsime gerokai galingesni ir išmanesni. RTO įsteigimas Lietuvoje padės koordinuotai ir efektyviau reaguoti į visuomenei, valstybei, verslui aktualiausias problemas ir pasiūlyti efektyviausius sprendimo būdus“, – teigia LEI direktorius. 

LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas pažymi, kad naujų sinergijų atsiradimas labai išplės inovacijų asortimentą žemės ir miškų ūkiui, „Lietuvoje žemės ir miškų ūkio sektorius generuoja didelę šalies eksporto dalį. Tolimesnė šios srities plėtra be tiksliųjų technologijų – neįmanoma. Inovatyvūs sprendimai efektyviam resursų panaudojimui, naujos fizikinės ir chemijos idėjos kuriant itin jautrius jutiklius  nuotolinei augalo bei gyvūno būklei įvertinti, padės aukštai pakelti šio sektoriaus pridedamosios vertės kūrimo lygį. Galėsime tvariai naudoti gamtinius šalies išteklius bei išsaugoti sveiką, visuomenės poreikius atitinkančią aplinką“, – akcentuoja LAMMC direktorius.

Fizikos instituto Mokslo ir technologijų parko direktorius Julius Paužolis pabrėžia, kad beveik 10 metų veikiantis Mokslo ir technologijų parkas jaunoms technologinėms įmonėms gali suteikti vertingų paslaugų paketą: parengti verslo planą, rasti pirmuosius užsakovus, užsienio stažuotes, padeda skleisti įmonės reklamą, parengti finansavimo paraišką ir įkurdinti įmonę laboratorijose, pagaminti bandomąją prietaiso prototipo ar komponentų seriją. „Manau, kad Mokslo tyrimų ir technologijų organizacijos inicijuotoms įmonėms mūsų parkas taps namais. O bendras darbas Mokslo tyrimų ir technologijų organizacijoje sukurs papildomas žinių pritaikymo galimybes Lietuvai svarbiose ūkio šakose“, –  sako Fizikos instituto Mokslo ir technologijų parko direktorius.

Šaltinis: Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location