Balandžio 19 d.

Lietuvoje Bus Kuriama Inovatyvi Maistinių Jūros Dumblių Auginimo Technologija

2020-02-20 16:15 Dalintis:

Makro dumbliai – itin maistingas augalas, naudojamas maistui, pašarams, biokurui ir turintis dideles kitokio panaudojimo perspektyvas. Jų išėmimas iš gamtos alina jūrų ekosistemas. Šią problemą sprendžia dumblių auginimo fermos. Viena inovacijų, skirtų tokioms fermoms, bus kuriama Lietuvoje – per dvejus metus mūsų šalyje bus sukurta inovatyvi technologija, skirta pasaulinei rinkai.

Tarp Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) ir bendrovės „Sirputis (Seaweed processing technologies)“ pasirašyta sutartis dėl inovatyvios maistinių jūros dumblių kultivavimo ir derliaus nuėmimo technologijos kūrimo projekto finansavimo. Įmonė jungtinėje veikloje su bendrove „Metal production“ ir „Rocket cluster“ vystys projektą „Maistinių jūros dumblių universalios padėties-modulinio kultivavimo, automatizuoto derliaus nuėmimo technologija“, kurio bendra vertė 4 mln. eurų. Projekto įgyvendinimui skirtas 2,9 mln. eurų finansavimas pagal 2014-2020 Europos Sąjungos fondų investicijų Lietuvoje priemonę „Smart FDI“.

„Džiaugiamės, kad Norvegijos kapitalo įmonė Lietuvoje vysto projektą, kuris atliepia Europos Komisijos nustatytus ekologijos prioritetus kuriant inovatyvių produktų technologijas, ir taip mūsų šalis prisideda prie globalių problemų sprendimo. Inovacijos, skirtos jūrų ekosistemos išsaugojimui, šiuo metu ypač aktualios“, – sakė LVPA direktorius Aurimas Pautienius-Želvys.

„Džiaugiuosi galimybe bendradarbiauti su LVPA ir vystyti šį projektą. Iš karto po finansavimo sutarties pasirašymo pradėsime naujosios technologijos kūrimo darbus, o projektą užbaigti planuojame per dvejus metus“, – sakė bendrovės „Sirputis“ vadovas, Norvegijos investuotojas Morten Kroslid.

Globalaus poveikio projektas

Pasak projekto rengėjų, jūros dumblių auginimas yra sparčiai auganti pramonė, turinti didžiulį ekonominį potencialą tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu. Projekto metu bus sukurta inovatyvi pramoninio masto maistinių jūros dumblių universalios padėties-modulinio kultivavimo, automatizuoto derliaus nuėmimo technologija. Ją kuria mokslininkai iš Norvegijos, Olandijos ir Lietuvos, o dalį sudėtingų tyrimų atliks Olandijos Vageningeno universitetas. Įvykdžius šį projektą, į įmonę tikimasi pritraukti užsienio investicijų ir rinkai pasiūlyti reikšmingą inovaciją.

„Technologijos, kuri bus sukurta Lietuvoje, perspektyvos labai geros. Didžiąją dalį rankomis atliekamų dumblių auginimo bei derliaus nuėmimo procesų ši technologija automatizuos. Dėl to sumažės viso proceso išlaidos. Klientai, kuriems aktuali ši technologija – „Unilever“, „Nestle“ ir kitos didelės kompanijos. Mūsų tikslinės rinkos – Šiaurės šalys, Europos Sąjunga, JAV, Kanada, Azijos šalys“, – sakė M. Kroslid.

Dumblius ir iš jų išgaunamas medžiagas galima naudoti įvairiems tikslams, pavyzdžiui, maistui ir maisto priedams, pašarams, trąšoms, cheminėms medžiagoms, biokurui gaminti. Jūros dumbliai fotosintezės metu augdami absorbuoja iki 20 kartų daugiau CO2 nei miškai. Prognozuojama, kad artimiausiais dešimtmečiais pasaulyje augs maisto medžiagų poreikis, dėl klimato kaitos aštrės ekologinės problemos ir intensyviai mažės dirbamos žemės plotai, bus svarbūs nuolat alinamo dirvožemio ir CO2 išmetimo į atmosferą klausimai. Dėl visų šių priežasčių jūros dumblių produktų paklausa augs visame pasaulyje, tad poreikis šio augalo kultivavimą vykdyti pramoniniu būdu bus vis aktualesnis.

„Makrodumbliai yra bene maistingiausias augalas žemėje, savo sudėtyje turintis daug naudingų medžiagų ir vitaminų, taip pat žmonių sveikatai itin svarbių omega3 riebalų rūgščių“, – teigė M. Kroslid.

Didelių poreikių tenkinimas – nealinant jūrų resurso

Jūros dumblių auginimas taip pat gali teigiamai paveikti vandenyno ekosistemą.

„Kintant klimatui reikia diversifikuoti rizikas ir planuoti maisto produktų gavybą taip, kad neimtume jų vien iš gamtos. Su mūsų technologija jūros dumblių auginimo sistemos bus eksploatuojamos ne tik jūroje, kur pakankamai daug laisvos erdvės, bet ir žemdirbystei netinkamose pakrančių zonose ar kitur ant kranto“, – sakė investuotojas.

Projekto metu, vykdant mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklas, bus siekiama sukurti modulinį makrodumblių gamybos procesą, kuris lengvai plečiamas ir proporcingai didinimas, plečiant fermos dydį ir įrengimų našumus bei išgaunamus makrodumblių kiekius.

Projekto rengėjų teigimu, pagrindinė tokios technologijos nauda ir unikalumas yra visų žingsnių visuma. Tai integruotas lengvai didinamas, pritaikomas pramoninei gamybai optimaliomis sąnaudomis procesas, kas ypač aktualu didesniems poreikiams, tokiems kaip žmonių maistas, gyvūnų ir žuvų pašarai, trąšos, biokuras ir kt. Auginant dumblius fermose, tokius poreikius galima patenkinti taupant dirbamos žemės resursus ir nealinant jūrų ekosistemų.

Šaltinis: Lietuvos verslo paramos agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location