Balandžio 25 d.

Lietuvių pasiekimai ir ateities galimybės kosmose srityje

2022-01-17 08:01 Dalintis:

Pernai viso pasaulio dėmesys buvo prikaustytas prie „Amazon“ įkūrėjo Jeffo Bezoso ir verslo magnato Richardo Bransono skrydžių į kosmosą, kurie turėjo pradėti naują komercinių skrydžių erą. Remiantis statistiniais duomenimis, 2020 metų pasaulinio kosmoso sektoriaus vertė siekė 317 mlrd. eurų, o fiksuojamas kasmetis šio sektoriaus augimas – net 6,7 proc. Kosmoso sritis Lietuvoje daug kam skamba neįtikėtinai ir nemažai žmonių nežino, kokiais šios srities pasiekimais lietuviai gali pasigirti. Tačiau ne tik galingiausios valstybės ir korporacijos diktuoja naujausias vystymo bei tyrimų kryptis, Lietuvoje taip pat yra įmonių, kurios sėkmingai dirba kosmoso srityje, o jų siūlomos inovacijos padeda spręsti aktualias kosmose kylančias problemas.

Su kosmoso sritimi susijusios ir Lietuvoje veikiančios įmonės turi didelį įdirbį ir gerą tarptautinę reputaciją, jos yra žinomos ne tik visoje Europoje, bet ir pasaulyje. Neseniai lietuvių įkurta aerokosmoso pramonės ir kibernetinės saugos srityse dirbanti bendrovė „Astrolight“ atliko sėkmingą bandymą, siekdama perduoti duomenis lazerio spinduliu ir taip sukurti naują, žymiai saugesnę ryšio priemonę.
„Tokia lazeriu perduodamų duomenų technologija yra daug saugesnė nei įprasta mums ryšio perdavimo technologija, be to, ji ir daug greitesnė. Ši lazerinio ryšio technologija leidžia padidinti perduodamų duomenų kiekį ir spartą tūkstančius kartų ir tai yra puikus pavyzdys, kaip lietuvių sukurtos inovacijos gali būti pritaikomos kosmose“, – sako Eigirdas Sarkanas, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA) įsikūrusio kosmoso biuro atstovas.

Kitos lietuvių įkurtos bendrovės „NanoAvionics“, kuriančios ir gaminančios palydovus, sprendimus perka Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA). Įmonė sėkmingai bendradarbiauja su verslininko Elono Musko įkurta bendrove „Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX)“, o „NanoAvionics“ vadovas ir bendrakūrėjis Vytenis Buzas nominuotas leidinio „Via Satellite“ 2020 metų vadovo kategorijoje. Tai tik dar kartą įrodo, jog lietuvių sukurtos inovacijos nelieka nepastebėtos. „NanoAvionics“ sukūrė palydovą, kuris taps pirmuoju 5G daiktų interneto (IoT) paslaugas teikiančiu palydovu žemutinėje Žemės orbitoje. Iš kito šios kosmoso technologijų bendrovės sukurto palydovo gauti duomenys naudojami kuriant sprendimus, kaip pagerinti žemės ūkio derlingumą ir gyvulininkystę, stebėti miesto aplinką bei aptikti augmenijos ir teršalų pokyčius. Specialus palydovo jutiklis gali „pamatyti“ invazines augalų ligas, keliančias grėsmę visam derliui, o tai leidžia ūkininkams laiku imtis prevencinių veiksmų.

Tačiau kartu su augančia kosmoso industrija kyla vis daugiau problemų ir spragų, kurias reikia spręsti. Viena iš opiausių problemų kosmose yra tokia pati kaip ir Žemėje – šiukšlės. Tačiau ir čia lietuvių sukurtas startuolis „Blackswan“ ieško efektyvių šios problemos sprendimo būdų, kurie padėtų palaikyti tvarką kosmose.

„Kosmose yra labai daug problemų, o viena iš jų – kosmoso šiukšlės, kurios nuolat auga kartu su palydovų skaičiumi. Palydovus vis sunkiau kontroliuoti ir jie tiesiog atsitrenkia vienas į kitą ir sugeneruoja šiukšles, kurios niekur nedingsta. Mes bandome spręsti šią problemą naudodami autonomiją, kuri ženkliai sumažina riziką palydovams susidurti. Mūsų tikslas – pasitelkus į pagalbą dirbtinį intelektą, įgalinti palydovus priimti tam tikrus sprendimus arba atlikti tam tikrus navigacinius veiksmus“, – sako Marius Klimanavičius, „Blackswan“ įkūrėjas.

„Blackswan“ yra sėkmingo Lietuvos kosmoso startuolio pavyzdys ir puikus įrodymas, kad Lietuvoje kuriami sprendimai gali spręsti pasaulines problemas.

Daugiau apie lietuvių pasiekimus kosmose, slypinčias problemas ir atsiveriančias perspektyvas galite pamatyti laidoje „Inovacijų DNR“.

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location