Kovo 29 d.

Lietuviškos maisto inovacijos – Ukrainos rinkai

2018-11-15 10:20 Dalintis:

Sausasis medus ir sausasis jogurtas,  ekologiškos medžiagos vaisiams, uogoms ir daržovėms padengti, kad ilgiau  nevystų, negestų, o taip pat sėklų ir riešutų  užkandžiai ar džiovintų  vaisių, uogų ir daržovių skanėstai – tokie sveiki ir maistingi  produktai, pagaminti taikant inovatyvias technologijas, sukurtas   Lietuvos mokslininkų, sulaukė didelio Ukrainos maisto pramonės įmonių  susidomėjimo.

Spalio pabaigoje Kijeve vyko pasaulinė  maisto ir gėrimų paroda „WorldFood 2018“.  Joje pristatytas atviras  mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros tinklas „Open R&D  Lietuva“, sutelkęs mūsų šalies mokslo potencialą, jo teikiamos paslaugos  maisto pramonei. Lietuvos stende surengta ir lietuviškų produktų,  mokslininkų sukurtų kartu su verslo įmonėmis, degustacija.

„Ukrainoje net 56 proc. viso ploto yra  dirbama žemė. Užauginama daug žemdirbystės ir gyvulinonkystės  produkcijos. Veikia maždaug 2 tūkst. maisto  perdirbimo įmonių.   Investicijos į šį sektorių nuolat auga. Pristatydami savo technologijas,  mokslinių tyrimų paslaugas, pamatėme, kad ir mes galime  žengti į šią  rinką, padėti  įmonėms gaminti geresnius, saugesnius, inovatyvesnius  produktus”, – sakė „OPEN R&D Lietuva“ tinklo fasilitatorius Martynas  Survilas.

Tiktų ir kosmonautams

„WorldFood 2018“parodoje Kijeve dalyvavo  Kauno  technologijos universiteto (KTU), Lietuvos sveikatos mokslų  universiteto (LSMU), Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro (LAMMC),  Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ir Aleksandro Stulginskio  universiteto atstovai.

 „Liofilizuotas, arba sausasis, medus –  jau klasikinė mūsų technologija, kai iš medaus ištraukiamas vanduo ir  paliekamos tik koncentruotos bioaktyviosios medžiagos. Dėl to sumažėja  medaus masė ir tūris. Mažesnį kiekį lengviau saugoti ir gabenti. Sausąjį  medų lengviau ir tiksliau dozuoti konditerijos pramonėje“, – sakė prof.  dr. S. Mickevičius.

Ukrainoje surenkama labai daug medaus,  todėl ši technologija gali būti labai aktuali. Kaip pabrėžė VDU Gamtos  mokslų fakulteto dekanas, šalyje išplėtota visa maisto pramonė  ir  stengiamasi išeiti į Europos Sąjungos (ES) rinką, todėl ieškoma  pažangesnių maisto gamybos ir saugos technologijų, kad produkcija  atitiktų ES standartus.

Tokių technologijų gali pasiūlyti  Lietuvos mokslininkai. Pavyzdžiui, VDU sukurta ekologiška vaisių, uogų  ir daržovių paviršiaus padengimo technologija, kad jie ilgiau išlaikytų  gerą prekinę išvaizdą. Naudojamos žmogui draugiškos medžiagos,  nesukeliančios jokio neigiamo poveikio sveikatai. Tačiau jomis padengti  vaisiai, uogos, daržovės ilgiau nevysta ir negenda.

Analogiškas produktas sausajam medui –  sausasis jogurtas. Ištraukus vandenį ir palikus maistingąsias medžiagas  jogurtas, pasak prof. S. Mickevičiaus, pasidaro panašus į gardžius  saldainiukus. Užpylus atitinkamą vandens kiekį, vėl gaunamas įprastas  skystas jogurtas. Tokia technologija leidžia mažinti jogurto masę ir  tūrį, kartu mažėja ir transportavimo kaštai. Kita vertus, sausasis  jogurtas  ilgiau negenda. Tai ypač svarbu pramoniniam vartotojui.

Įdomus sprendimas galėtų sudominti ir  kosmoso pramonę.  Mokslininko manymu, sausasis jogurtas būtų tinkamas  maistas kosmonautams.

Šimtu procentų natūralūs

„Turime ilgalaikę patirtį, kaip mokslas  gali  bendradarbiauti su verslu. Tokio bendradarbiavimo rezultatas –   inovatyvūs produktai, sukurti taikant pažangias technologijas ir  nenaudojant jokių sintetinių maisto priedų. Pati sodininkystės ir  daržininkystės žaliava yra labai vertinga, nes turi nemažai fenolinių  junginių, antioksidantų, dažančių medžiagų. Kuriame sveikus ir saugius  produktus, atsižvelgdami į natūralias žaliavos savybes”, – pabrėžė   LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir  technologijos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Marina  Rubinskienė.

Tokie produktai gerai žinomi Lietuvoje  ir įsitvirtina Baltijos, Skandinavijos, Vokietijos rinkose. LAMMC  mokslininkų kartu su ilgalaikiu partneriu saldainių fabriku „Rūta“  sukurti produktai dalyvauja nacionalinėse ir pasaulinėse parodose, laimi  apdovanojimus. Šiemet Lietuvoje gaminamų prekių ir teikiamų paslaugų  parodoje „Rinkis prekę lietuvišką” riešutų ir sėklų sveikieji užkandžiai  „Greenz“  buvo apdovanoti aukso medaliu.

Bendradarbiaujant su LSMU  farmacininkais, Švenčionių vaistažolių fabriku ir įmone „Acorus Calamus“  kuriamos įvairios vaistinės arbatos, liofilizuoti produktai farmacijos  pramonei. LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto partneris UAB  „Mėlynė“ garsėja liofilizuotų maisto produktų linija. Kaip pasakojo dr.  M. Rubinskienė, 80 laipsnių šaltyje išdžiovintos vaisių ir uogų tyrės –  įvairių formų ir spalvų,  bet spalva ir skonis yra šimtu procentų  natūralūs, atitinka žaliavos spalvą ir skonį.

Nuo 2015 metų  Biochemijos ir  technologijos laboratorijoje  kuriama džiovintų vaisių, uogų ir daržovių  užkandžių linija jau pelnė vartotojų simpatijas ir pasitikėjimą. Iš  Lietuvoje užaugintų obuolių, juodųjų serbentų, vyšnių, slyvų, morkų ir  moliūgų pagaminti produktai dalyvauja įvairiose nacionalinėse parodose  ir pelno apdovanojimus. 2016 metais parodoje „Rinkis prekę lietuvišką”  institute sukurti ir kartu su partneriais UAB „LABU” pristatyti  džiovinti obuolių ir juodųjų serbentų bei slyvų, obuolių ir morkų  skanėstai “LABU”  buvo apdovanoti aukso medaliu.

Džiovintų skanėstų linija toliau   plečiama.  Jau sukurti šeši produktai, kurių pagrindas yra išdžiovinta  vaisių, uogų ir daržovių tyrė – obuolių, juodųjų serbentų, slyvų,  vyšnių, spanguolių, morkų, moliūgų deriniai.

Kartu su MB „Sulčių fabrikas“ sukurta  unikali morkų sulčių pasterizavimo technologija, leidžianti išsaugoti  šviežių daržovių skonį. Biochemijos ir technologijos laboratorijos  mokslininkai padėjo sukurti produktus ir tobulinti jų technologijas ne  vienai Lietuvos įmonei.

Nuo 2005 metų Biochemijos ir  technologijos laboratorijoje veikia Vaisių ir daržovių perdirbimo  eksperimentinis modulis. Artimomis gamybai sąlygomis kuriami inovatyvūs  produktai bei technologijų prototipai. Ruošiamos rekomendacijos ir  sudaromos sąlygos gaminti produktų prototipus, kad vėliau  juos būtų  galima realizuoti. Ši pagalba, pasak dr. M. Rubinskienės, ypač aktuali  gaminant saugius, ekologiškus produktus be sintetinių priedų ir  konservantų.

2015 metais  LAMMC Sodininkystės ir  daržininkystės institute įkurta Atviros prieigos vaisių ir daržovių  perdirbimo technologijų modeliavimo laboratorija.  Joje sudarytos  sąlygos vykdyti įvairių vaisių ir daržovių perdirbimo technologijų  modeliavimą, plėtoti sodo ir daržo augalų, vaisių, uogų ir daržovių  tyrimų rezultatų komercializavimą.

Mokslininkų žodis – maisto pramonei

„WorldFood 2018“parodoje Kijeve  surengtoje konferencijoje „Open R&D Lietuva – inovatyvios maisto  technologijos maisto pramonei“ buvo pristatytas mokslinių tyrimų ir  eksperimentinės plėtros tinklo potencialas tokiose srityse kaip naujų  funkcinių medžiagų kūrimas, maisto produktų gamybos technologijos,  inovatyvių maisto produktų kūrimas ir funkcionalus maistas.

Tarp septynių pranešėjų  iš skirtingų  universitetų buvo net trys profesoriai.  Apie naujų funkcinių medžiagų  kūrimą taikant biorafinavimo technologijas pasakojo prof.  Rimantas  Venskutonis iš KTU, apie inovatyvius maisto produktus - prof.  Loreta  Šernienė iš LSMU,  apie maisto biotechnologijos tyrimus -  prof.  S.  Mickevičius iš VDU.

Tikimasi, kad ši konferencija bus  svarbus žingsnis užmezgant kontaktus su Ukrainos maisto gamybos ir  perdirbimo įmonėmis.  „WorldFood 2018“ paroda Kijeve – jau ketvirtas  „Open R&D Lietuva“ tinklo surengtas vizitas į Ukrainą. Ankstesni  renginiai buvo skirti energetikos ir kibernetinio saugumo sritims.   Maisto tematika vizitas surengtas pirmą kartą.

Šaltinis: MITA.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location