Balandžio 20 d.

Lietuviški išmanios tekstilės gaminiai domina užsienio rinkas

2020-05-28 11:05 Dalintis:

Lietuvos įmonių kartu su mokslininkais kuriamos inovacijos tekstilės sektoriuje – jau nebe naujiena. UAB „Vegateksa“ kartu su mokslininkais iš Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) kuria inovatyvų, naujos kartos tekstilės gaminį – išmanias apsaugines kojines. Šis produktas pristatytas užsienyje ir jau sudomino Vokietijos ir Norvegijos kariuomenes.

Kuriamos išmanios kojinės sujungs įvairius technologinius sprendimus ir turės kelias svarbias savybes. Jos gerai išgarins drėgmę, turės antistatinį, antibakterinį bei vabzdžių atstūmimo efektą, kartu užtikrins dėvėjimo komfortą. Tokiam gaminiui sukurti jungtinė mokslo ir verslo komanda turės atlikti įvairias užduotis: projektuoti, gaminti bandomuosius pavyzdžius, tirti prototipų savybes. Ji turės parinkti pluošus, kuriuos geriausiai naudoti – medvilnės, vilnos, viskozės, lajocelio ir pan. Tuomet eksperimentuoti su naudojamų medžiagų storiu. Galiausiai, į pluoštus verpimo metu įterpti specialias mikrokapsules.

„Šio projekto įgyvendinimas – puikus mokslo ir verslo partnerystės pavyzdys. Inovatyvias kojines planuojama sukurti panaudojant mokslo žinias ir sukauptą patirtį bei pramonės atstovų kompetenciją. Pirmasis projekto etapas įvykdytas sėkmingai, ekspertai galėjo savomis akimis įsitikinti tokių kojinių galimybėmis – apliejus vandeniu  jos visiškai neperšlapo“, – teigia Ričardas Valančiauskas, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA)  Inovacijų programų skyriaus vedėjas. „Be to, projektas patvirtina, kad  inovacijos galimos ne tik aukštųjų technologijų – gyvybės mokslų ar lazerių – srityse, bet ir tradicinėje pramonėje. Džiaugiamės, kad sparčiu tempu besivystantis tekstilės sektorius Lietuvoje yra imlus inovacijoms. Matant, kad inovatyvių tekstilės gaminių poreikis auga visame pasaulyje, šio sektoriaus perspektyvos yra labai geros“, - sako  jis.

Išmanios kojinės galės būti naudojamos įvairiausiose srityse: turizmo, aktyvaus laisvalaikio, sporto, jos aktualios ugniagesiams, miškų priežiūros tarnybų specialistams, kariams ir pan. Potenciali produkto rinka yra didelė. Projekte dalyvaujanti UAB „Vegateksa“ jau yra užmezgusi kontaktus su Vokietijos ir Norvegijos kariuomenėmis, kurioms pristatė kuriamų kojinių pavyzdžius. Savo ruožtu, FTMC mokslininkai yra parengę kelis mokslinius straipsnius, o tyrimų rezultatus planuoja pristatyti tarptautinėse mokslininkų konferencijose. Bendradarbiaudamas su verslu FTMC jau yra įvykdęs ne vieną sėkmingą projektą, kurie leido įmonėms pasinaudoti galimybe kurti naujus produktus be didelių investicijų, būdingų moksliniams tyrimams.

Išmanias kojines sukurti planuojama 2020  m. rudenį. Jų kūrimas finansuojamas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos lėšomis, kurias administruoja MITA. Projektui įgyvendinti skirta virš 80 tūkst. Eur.

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location