Balandžio 20 d.

Lietuvaičiai eko-inovacijas įgyvendina pasitelkdami struktūrinę paramą

2018-06-28 11:05 Dalintis:

Lietuvos inovacijų centro atlikta įmonių apklausa parodė, kad ieškodamos finansavo eko-inovacijoms įgyvendinti, įmonės daugiausiai naudojasi Europos Sąjungos struktūrinių fonų parama. Net 56 proc. apklaustų įmonių teigė, kad būtent iš čia gauna lėšų inovatyvioms, į ekologiją nukreiptoms idėjoms įgyvendinti.

Lietuvos inovacijų centro direktoriaus Manto Vilio teigimu, Lietuvoje yra bent penkios ES struktūrinių fondų priemonės, kurios tiesiogiai arba netiesiogiai prisideda prie eko-inovacijų skatinimo ir plėtros. „Pirmiausiai, žinoma, tai yra Lietuvos verslo paramos agentūros kuruojamos priemonės „Eco-inovacijos“ ir „Eco-inovacijos LT“, kurių pirminis tikslas būtent ir yra padėti įmonėms įgyvendinti su inovacijų diegimu ekologiškesnei veiklai ar produkcijai susijusius projektus. Tačiau nemaža dalis kitų, į inovacijas, mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą nukreiptų priemonių iš esmės taip pat leidžia įmonėms pagalvoti apie rizikingesnes, tačiau aplinkai daug draugiškesnes naujoves“, – sako M. Vilys.

Pasak jo, viena iš pagrindinių kliūčių, kodėl įmonės Lietuvoje vis dar vangiai diegia eko-inovacijas yra būtent rizika, su kuria susiduria tokios inovacijos, todėl didžioji dalis įmonių renkasi investicijas į tradicines sritis.

Nepaisant šios rizikos, net 25 proc. apklausoje dalyvavusių įmonių eko-inovacijoms diegti ryžtasi imti paskolas iš bankų, o dar 14 proc. naudoja savo vidines lėšas. „Tai rodo, kad įmonės įžvelgia finansinę eko-inovacijų naudą ir kartu joms svarbi aplinkai draugiška veikla bei produkcija“, – teigia M. Vilys. Be to, anot jo, 6 proc. apklaustų įmonių eko-inovacijoms diegti sugeba pritraukti net ir užsienio investuotojų investicijų.

Birželio mėnesio duomenimis, nuo 2017 m. rugsėjo daugiau nei 55 lietuviškos įmonės gavo ES struktūrinę paramą eko-inovacijoms kurti, diegti bei plėtoti. Bendra parama siekia net 23 mln. eurų.

Į eko-inovacijas investavusios įmonės per metus vidutiniškai paaugo per 3 proc. Tikimasi, kad 2023 m. šis skaičius sieks bent 10 proc. Kartu siekiama, kad ES struktūrinę paramą eko-inovacijoms gavusios įmonės vienu trečdaliu sumažintų suvartojamos elektros energijos kiekį ir 80 proc. sumažintų pagaminamų atliekų kiekį.

Lietuvos inovacijų centras priklauso tarptautiniam konsorciumui SUPER, kurio tikslas – eko-inovacijų kūrimo, plėtros bei tarptautiškumo skatinimas. Konsorciumo veiklos finansuojamos pagal „Interreg Europe“ programą iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location