Kovo 28 d.

Lazerinių mikroapdirbimo technologijų įmonės – klasteryje TOOLAS

2019-03-13 16:55 Dalintis:

Lietuva lazerių technologijų srityje yra daug pasiekusi. Lazerinių ir optinių technologijų profesionalai, įkūrę sėkmingas nišines įmones, nori būti dar labiau matomi užsienyje – lazerinio mikroapdirbimo įmonės susijungė į klasterį TOOLAS (2015–2018 m. vadinosi VITEK – Visorių technologijų klasteris). TOOLAS – tai dar vienas tinklaveikos ir kontaktų užmezgimo įrankis, gera bendradarbiavimo platforma.

Klasteris jungia 5 įmones: UAB „Optogama“, „Ados-Tech“, „Evana Technologies“, „Optonas“ ir MB „Cognito“ (žinoma prekių ženklu „Direct Machining Control“ – DMC). Klasterio koordinatorius – VšĮ Visorių informacinių technologijų parkas.

Leidžia suvienyti jėgas ir kompetencijas

Anot klasterio narių, priklausymas klasteriui pirmiausiai reiškia didesnį žinomumą. Kęstuti Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktorius, teigia, kad nors Lietuvos lazerių gamintojai jau yra įsitvirtinę konkurencingoje pasaulio rinkoje kaip rimti žaidėjai, TOOLAS suteikia galimybę garsui apie jas sklisti plačiau. Be to, klasteris leidžia suvienyti jėgas bendriems projektams įgyvendinti.

„Klasterio įmonės yra santykinai mažos, kiekviena mūsų atskirai negalime klientams pasiūlyti labai aukštos pridėtinės vertės galutinio produkto, pvz., lazerinių apdirbimo staklių ir technologijų konkretiems taikymams, – sako Robertas Grikšas, „Ados-Tech“ vadovas. – Todėl susibūrėme į klasterį ir kartu siekiame rinkai pateikti kompleksinį sprendimą, kuriam mes kuriame ir gaminame optinę tokių sistemų dalį – pluoštų formuotuvus ir optines sistemas.“

Jam antrina Tadas Lipinskas, „Optogamos“ direktorius: „Mums, kaip mažai ir jaunai klasterio įmonei, bendravimas klasterio vardu su kitų klasterių atstovais duoda didesnį svorį, kompetencijų įvairovę, informacijos sklaidą ir tikslinių rinkų pasiekimą. Priklausymas klasteriui TOOLAS leidžia glaudžiau bendraujant su jo nariais siūlyti optinio atvaizdavimo sprendimus lazerinių procesų atvaizdavimui skirtingose spektriniuose diapazonuose.“

„Optogama“ kuria bei gamina itin kompaktiškus akiai saugaus spektrinio diapazono lazerinius šaltinius, skirtus spektroskopiniams taikymams bei lazeriniams atstumo jutikliams. Pastarieji prietaisai ypač perspektyvūs – jau greitai automobilių gamintojų turėtų būti diegiami į autonominio vairavimo sistemas.

Gintas Jakubėnas, lazerinės optikos elementų ir kristalų dengimo UAB „Optonas“ direktorius, taip pat atkreipia dėmesį, kad klasteris suteikia galimybių bendradarbiauti su kitomis įmonėmis vystant reikiamą infrastruktūrą bei technologinę bazę, dalintis patirtimi, bendrai gaminti aukštų technologijų produktus. Anot jo, taip pat naudinga, kad TOOLAS organizuoja įvairius informacinius renginius bei konferencijas, kuriuose susipažįstama su aktualia informacija apie galimus projektus ar valstybės paramos formas, padeda viešinti įmonės vardą bei pritraukti galimus partnerius iš įvairių šalių per klasterių bendradarbiavimą.

„Beje, su Lietuvos verslo paramos agentūra numatomos pasirašyti dvi sutartys leis įsigyti aukštų technologijų įrangos su didžiausio pasaulyje tikslumo galimybėmis dangų gamyboje, automatizuoti gamybos procesus spartesniam bei efektyvesniam darbui, išplėsti optinių elementų charakterizavimo bei patikros bazę, kurios reikia norint gaminti aukštos kokybės optinius gaminius, –  artimos ateities planus atskleidžia G. Jakubėnas. – Tiriamųjų darbų projektas skirtas sukurti sudėtingus optinius elementus naudojant anksčiau minėtą technologinę bazę, taip pat juos integruoti į galutinį produktą – lazerinę sistemą – ir tuo pačiu padidinti siūlomų gaminių bei paslaugų gamą, sukurti naujus produktus, įdomius pasaulinėms rinkoms.“

Pagrindiniai „Optono“ produkcijos užsakovai – specializuotos lazerių ir lazerinės optikos gamybos įmonės, suinteresuotos atsparių, unikalių optinių savybių dangomis. Paskutiniais metais bendrovė įsteigė antrines įmones „3 fotonai“ ir „QS lasers“, kurios užsiima galutinių optikos ir lazerinių gaminių gamyba bei eksportu.

Pasaulinių parodų dalyviai

Klasterio nariai neapsiriboja bendradarbiavimu įgyvendinat bendrus projektus. Jie nuolat skatina vienas kitą siekti ir pamatyti daugiau, todėl dalyvauja tarptautinėse parodose. Pavyzdžiui, pasaulinėje lazerių ir fotonikos technologijų parodoje bei konferencijoje „SPIE Photonics West” San Franciske (JAV) dalyvavo dvi klasterio įmonės – „Optogama“ ir DMC.

„Ši paroda sulaukia per 20.000 lankytojų, taigi mums tai buvo unikali proga pasirodyti didžiulei auditorijai, potencialiems klientams pristatyti savo produkciją, užmegzti naujas pažintis bei rasti naujų taikymų mūsų siūlomiems sprendimams, – įspūdžiais dalijasi T. Lipinskas. – Per kelias parodos dienas ne tik sulaukėme gausių lankytojų savo stende, bet ir užmezgėme santykius su didžiausių pasaulyje lazerinių sistemų gamintojais. Smagu, kad rinkos gigantai patys mus susirado tokioje didelėje parodoje ir aplankė su konkrečiomis užklausomis.“

Kitai pasaulinei parodai „Enforce Tac“ Vokietijoje ruošiasi „Ados-Tech“. „Mūsų tikslas yra didinti įmonės ir jos kuriamų produktų, paslaugų žinomumą bei didinti pardavimus pasaulyje. Parodoje planuojame pristatyti šiuo metu įgyvendinamą projektą „iMASAS“, pagal kurį dirbtinio intelekto pagalba atliekame skirtingų spektrinių kanalų apjungimą realiame laike. Tokios technologijos vartotojui leistų pastebėti objektus, kurie yra plika akimi nematomi ar sunkiai pastebimi naktį, rūke, per dūmus, lietų ar pūgą. Galimi tokių sistemų naudotojai nuolat dalyvauja tokiose parodose kaip „Enforce Tac“, – paaiškina R. Grikšas.

Rasa Gofman, klasterio TOOLAS koordinatorė, džiaugiasi, kad jo nariai glaudžiai bendrauja ir yra vis geriau pažįstami pasaulinei rinkai. Pernai VISION  parodoje TOOLAS įmonė „Optogama“ atstovavo klasterį. 10-tyje renginių dalyvavo 2.549 įmonės ir klasteriai iš 111 šalių, atrinkta 10 sėkmės istorijų. „Optogamos“ sėkmės istorija pateko į apžvalginį Europos Komisijos iniciatyvos „Business Beyond Borders“ leidinį.

„Klasteriui priklausančios įmonės kartu – dar stipresnės, sukuria didesnę pridėtinę vertę. Klasteris padeda dalintis patirtimi, išgirsti pagrįstą kritiką ir panaudoti geriausias kompetencijas. Pastebime, kad susidomėjimas klasterio įmonėmis ir jų kuriamomis technologijomis auga“, – teigia  R. Gofman.

Klasteris TOOLAS dalyvauja projekte „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“. „InoLink“ yra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kurį MITA vykdo kartu su Lietuvos inovacijų centru. Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: klaster.lt.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location