Balandžio 26 d.

Kuo inovacijų pasauliui buvo įsimintini 2019-ieji?

2020-01-02 16:49 Dalintis:

Lietuvos inovacijų ekosistema šiais metais augo ir stiprėjo, inovacijas diegė kas antra įmonė, startuolių skaičius viršijo 1.000, o metų pabaigoje visą sistemą sudrebino puiki žinia – sulaukėme pirmojo lietuviško vienaragio „Vinted“.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius Kęstutis Šetkus išskiria svarbiausius įvykius – tendencijas, kurie lydėjo inovatorių bendruomenę šiemet bei įžvalgas 2020 metams.

Dirbtinio intelekto strategija

Lietuva demonstruoja lyderystę dirbtinio intelekto (DI) srityje ir šiemet parengė nacionalinę DI strategiją. Buvo suorganizuota DI konferencija, kuri subūrė daugiau kaip 800 dalyvių. Sudarytos puikios sąlygos plėsti ir stiprinti šios srities potencialą, bendradarbiauti verslui ir mokslui, taikyti ir kurti DI sprendimus maksimaliai išnaudojant jo ekonominį potencialą. Manoma, kad įgyvendinus šią strategiją Lietuva ne tik pagerintų sąlygas inovatyviam šalies verslui ir gyventojams, bet ir prisidėtų prie ES pastangų šioje srityje konkuruoti su JAV ir Kinija.

Kosminės valstybės link

Šiemet veiklą pradėjo Lietuvos kosmoso biuras, įsteigtas prie MITA, kurio vienas iš svarbių tikslų – pasirengimas Lietuvos narystei Europos kosmoso agentūroje (EKA) bei glaudus bendradarbiavimas su mokslo įstaigomis ir inovatyviomis įmonėmis. Jau 2020 m. paaiškės Lietuvos stojimo į EKA scenarijus. Atsivers didesnės galimybės verslui diegti ir kurti inovatyvius produktus Europos kosmoso pramonei.

Ne mažiau svarbus – jaunųjų talentų auginimas. Galime didžiuotis, kad šiemet MITA išsiuntė 4 studentus stažuotis į NASA Ames tyrimų centrą, ir tai jau iš viso 25 Lietuvos studentai, kurie turėjo tokią unikalią galimybę nuo programos pradžios.

„Fintech“ – šalies vizitinė kortelė

„Fintech“ sektorius auga dideliais tempais. Lietuva išsiskiria savo pajėgumais ir augimo greičiu palyginti su kitomis valstybėmis. Gruodį pasiekė žinia, kad Lietuva užima 4 vietą pasauliniame fintech indekse (šuolis 14 pozicijų), kuris apima 65 valstybes ir net 250 miestų. Vilniuje suorganizuota didžiausia tarptautinė  konferencija „Fintech Inn 2019“, kuri pranoko organizatorių lūkesčius: apie 3.000 dalyvių, net 25% užsieniečių. Drąsiai galime teigti, kad „fintech“ sektorius tapo šalies vizitine kortele ir puikia lokacija kurtis naujoms įmonėms.

Didžiausi inovacijų renginiai

Šiemet Vilnius tapo didžiausių technologijų renginių vieta, kuris subūrė ne tik Lietuvos, bet ir užsienio inovacijų lyderių, profesionalų ir kūrėjų bendruomenę. Greta jau minėtų DI ir „Fintech Inn“ konferencijų, vyko Vilniaus inovacijų forumas „Innovation Drift“, subūręs net 2.000 dalyvių. Atvykę įkvepiantys pranešėjai iš „Tesla“, NASA, „SpaceX“, „Microsoft“, „Google“, „Porche“, IBM, „Euronews“, „Siemens Mobility“, EKA nepaliko abejingų ir pavertė Vilnių ateities technologijų sostine.

Inovacijų „virusas“ plito ir visoje Lietuvoje. Net 5 miestai – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Panevėžys ir Tauragė prisijungė prie rugsėjį MITA organizuotos „Inovacijų Savaitės 2019“, kuri subūrė inovacijų entuziastus ir visuomenę dalintis gerąja praktika. Vyko daugiau kaip 40 renginių – konferencijų, hakatonų, parodų ir inovacijų demonstracijų, kuriose apsilankė per 3.000 dalyvių ir galėjo susipažinti su kuriamomis lietuvių technologijomis „iš arti“.

„GovTech“ – nauja kryptis inovacijoms

„GovTech“ – tai sparčiai besivystanti inovacijų ekosistema, kuri leidžia verslui kurti inovatyvius, dažniausia naujausiomis technologijomis grįstus sprendimus viešojo sektoriaus iššūkiams spręsti. Šiemet atsiradusi „GovTech Lab“ iniciatyva Lietuvai leidžia kitu būdu pasižiūrėti į viešojo sektoriaus problemas – inovacijas kuriančios komandos, kurios niekada nedirbo viešajame sektoriuje, gali siūlyti naujus sprendimus, kaip efektyvinti įmonių veiklą ir užtikrinti didžiausią naudą visuomenei. Ši iniciatyva jau pelnė Europos Politikos inovacijų apdovanojimą. Skaičiuojama, kad pasauliniu mastu „GovTech“ – tai net 400 mlrd. USD pasaulinė rinka, kurią galėtų išnaudoti startuoliai ir valstybės.

Auganti startuolių bendruomenė

Sparčiai besivystanti startuolių ekosistema, kurioje jau skaičiuojama apie 1.000 startuolių, ir toliau išlaikys savo augimo tempus. O metų pabaigoje pasiekusi puiki žinia apie vienaragį – kompaniją „Vinted“ – suteiks įkvėpimo ne vienam. Vystant startuolių ekosistemą ir toliau turi būti skiriamas didelis dėmesys sėkmingam bendradarbiavimui tarp įvairių žaidėjų: viešojo sektoriaus, universitetų, mokslo ir technologijų parkų, verslo ir investuotojų.

Klasterių bendruomenė – į tarptautinį lygį

Klasteriai metus baigė įspūdingu tarptautiniu klasterių forumu, kuriame apsilankė atstovai iš Europos Komisijos, užsienio klasterių koordinatoriai, ekspertai. Šiemet buvo pasirašyta nauja klasterių tinklo „Klaster.LT“ steigimo iniciatyva. Į ją įsijungė 9 geriausi Lietuvos klasteriai, turintys bronzinę meistriškumo žymą. Šis tinklas – vartai į Europos klasterių aljansą. Lietuvos klasteriai norėdami tapti tarptautiniais turėtų labai gerai suprasti globalios rinkos poreikius, susipažinti su europinių klasterių bendruomenėmis – ta linkme ir judame.

Tarptautiškumo svarba kuriant inovacijas

Ne mažiau svarbu padėti Lietuvos inovatoriams ir stiprinti jų gebėjimus įsijungti į tarptautinius projektus ir iniciatyvas. Šiemet duris atvėrė CERN inkubatoriai. Nuo kitų metų bus galimybė aktyviau dalyvauti Europos inovacijų ir technologijų instituto veiklose, taip pat ateityje startuos ir naujoji Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizon Europe“.

Perspektyviausios inovacijų sritys 2020 m.

Taigi 2019 m. buvo puikūs laimėjimais ir sudarė galimybes Lietuvos inovacijų ekosistemai augti. 2020 m. tikimės proveržio „fintech“, DI, „GovTech“ ir skaitmeninimo, gyvybės mokslų, švariųjų technologijų srityse. Tai bus metai, kai inovatoriai bus skatinami aktyviai pasinaudoti besibaigiančiomis ES investicijomis. Tikimės, kad šių investicijų poveikis teigiamai atsispindės įvairiuose Lietuvos pasiekimus matuojančiuose tarptautiniuose reitinguose.

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.


Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location