Liepos 23 d.

Kryptis Turkija: verslo misija į Adaną, Mersiną ir Gaziantepą pranoko dalyvių lūkesčius

2024-05-31 08:00 Dalintis:

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai, bendradarbiaudami su IBWN – International Women Business Network ir Lietuvos ambasada Turkijoje / Litvanya Büyükelçiiliği balandžio 28 – gegužės 3 d. organizavo verslo misiją į Turkiją, aplankant net tris miestus: Adaną, Mersiną ir Gaziantepą.

Ši misija – tai jau trečioji sėkminga verslo misija Turkijoje, siekiant stiprinti bendradarbiavimo ryšius tarp Lietuvos ir Turkijos. Abiem šalims naudingų ir neišnaudotų ekonominių santykių ir prekybos partnerysčių potencialo yra labai daug. Pavyzdžiui, 2023 m. prekyba tarp Turkijos ir Lietuvos siekė 901 mln. Eur, iš jo eksportas – 549 mln. Eur, importas – 352 mln. Eur. O verslo misijos labai padeda pažinti šalies regionus, užmegzti pirmuosius ryšius bei plėtoti esamas ar būsimas partnerystes.

Dėkojame Adanos pramonės rūmams, Adanos prekybos rūmams,  Mersino prekybos ir pramonės rūmams,  Gaziantepo pramonės rūmams, Gaziantepo prekybos rūmams, Turkijos ambasadai Vilniuje, ULUSKON – tarptautinei investuotojų ir verslo konfederacijai už turiningą programą ir tikslingus susitikimus.

Enterprise Europe Network ir kitų partnerių Turkijoje dėka turėjome galimybę susipažinti su 5 regioniniais rūmais, aplankyti  Adanos ir Mersino-Tarsus industrines zonas, Mersino LEZ, Mersino jūrų uostą, dalyvauti B2B ir tinklaveiklos renginiuose, apsilankyti atsinaujinančios energijos panelių gamykloje Adanoje bei  vienoje didžiausių kilimų gamybos įmonėje Gaziantepe ir šokolado fabrike, kurio gaminiai  100% ruošiami eksportui.

Lietuvos delegacijai taip pat buvo pristatytos Adanos ir Gaziantepo „modelinės gamyklos“, kurių mokymo ir konsultavimo paslaugos skirtos SVV įmonių  našumo didinimui.  Tokios „modelinės gamyklos“ yra  įsteigtos didžiuosiuose Turkijos miestuose pagal Jungtinių Tautų plėtros programą (UNDP) bendradarbiaujant  su Turkijos pramonės ir technologijų ministerija.

Verslo misijoje dalyvavo šie sektoriai: IBWN – Tarptautinis verslo moterų tinklas, verslo konsultacijos, buhalterinės apskaitos paslaugos, finansų ir mokesčių konsultavimo paslaugos, statybos chemijos produktų gamyba ir prekyba, transportas ir logistika, agroperlito gamyba žemės ūkiui, perdirbto plastiko RecyClass sertifikavimo paslaugos, profesionalios kosmetikos gamyba. Verslo sektorių įvairovė rodo nemažą lietuvių susidomėjimą Turkija ir potencialą užmegzti sėkmingas partnerystes su Turkijos verslininkais.

 „Džiaugiuosi galėjusi dalyvauti verslo misijoje Turkijoje ir atstovauti Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmus. Pasirašėme net penkias bendradarbiavimo sutartis su Adanos pramonės ir Adanos prekybos rūmais,  Mersino prekybos ir pramonės rūmais,  Gaziantepo pramonės rūmais, ir Gaziantepo prekybos rūmais. Puikūs verslo susitikimai. Pavyko užmegzti ryšius net su keliais galimais partneriais, kuriuos jau planuojame pasikviesti rudenį dalyvauti Lietuvos kosmetologų forume 2024“, – sakė UAB O.D.A. LT vadovė ir VPPAR tarybos narė Irena Jokšienė.

Pasak UAB Baltic Accounting Experts vadovės ir IBWN tarybos narės Kristinos L. Aleknienės, „kadangi teikiame paslaugas ne tik lietuviško kapitalo verslams, bet ir užsienio investuotojams, vystantiems verslus Lietuvoje, šios verslo misijos atveria galimybes Turkijos verslininkus pritraukti į Lietuvą. Ankstesnės verslo misijos mūsų įmonei padėjo atrasti naujus klientus, tad ir po šios intensyvios kelionės tikiuosi klientų iš Adanos, Mersino ir Gaziantepo regionų“.

UAB Soltera į verslo misiją su Vilniaus PPAR vyko jau ne pirmą kartą. „Nežinojome, kiek naudos bus gauta šį kartą, bet labai džiaugiamės susipažinę net su 5 Turkijos įmonėmis, kurios padės mūsų verslo plėtrai Turkijoje“, – sakė projektų vadovė Deimantė Spirikavičiūtė.

„Kaip gamybinės pramonės atstovę labiausia nustebino Gaziantepas, esantis netoli Sirijos pasienio. Pats miestas modernus, švarus, gerai išvystyta visa miesto infrastruktūra. Regiono verslininkai, kaip vieną iš regiono klestėjimų priežasčių nurodo savo industriją. Ir tikrai tai vienas iš didžiausių industrinių regionų Turkijoje. Industrinės zonos driekiasi ištisais kvartalais, aplankytose įmonėse eksportas sudaro vos ne 100%. Pavyzdžiui, mašininė kilimų gamyba pagal savo gamybos ir pardavimo apimtis yra Nr. 1 regionas pasaulyje. Regione svarbią vietą užima tekstilės, įrengimų, metalo pramonė bei ženklią dalį sudaro vaisių – daržovių sektorius. Ne išimtis ir plastikinės pakuotės gamyba. Čia ji užima trečią vietą regione. Plastiko perdirbimas klesti, o plastiko atliekos sėkmingai keliauja ir iš Europos. Bendraujant su verslo atstovais Turkijoje, pastebėjau, kad jiems iki galo nėra žinomi atkeliaujantys ES naujieji reikalavimai. Tad RecyClass sertifikavimo potencialas čia didžiulis, ypač tiems, kurie savo produkciją eksportuoja į ES“ – įspūdžiais dalinosi Živilė Ramoškienė, MB „Ecogrant“ vadovė.

Dėkojame LR ambasados Ankaroje komandai, ambasadoriui Ričardui Degučiui, lydėjusiam Lietuvos verslo delegaciją visos verslo misijos metu ir susitikimuose pristatant bei reprezentuojant Lietuvą. Nuoširdi padėka ministrei patarėjai Dalijai Ignatavičiūtei už jos pagalbą organizuojant Turkijos verslo misiją. Taip pat nuoširdžiai dėkojame Lietuvos garbės konsului Mersino regione Armağan Öner už šiltą delegacijos sutikimą ir pagalbą organizuojant tikslinius susitikimus.

Šaltinis: EEN Lietuva

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location