Vasario 08 d.

Kosmoso projektams įgyvendinti Lietuvos verslui ir mokslui skirta 2 mln. eurų

2018-10-15 10:20 Dalintis:

Ūkio ministerija ir Europos kosmoso agentūra (EKA) Lietuvos verslo ir  mokslo projektams, orientuotiems į kosmoso sektorių, įgyvendinti skiria  2 mln. eurų. Šįkart teikti paraiškas ir įgyvendinti projektus bus  galima kartu su Latvijos verslo atstovais ir mokslo ir studijų  institucijomis.

„Kosmoso sektorius yra viena pelningiausių Europos ekonomikos  pramonės sričių, o šiam sektoriui kuriama aukštos pridėtinės vertės  produkcija dažnai pritaikoma ir kur kas labiau gyvenimiškose srityse.  Pavyzdžiui, įgyvendindami Europos kosmoso agentūros projektus, lietuviai  sukūrė technologiją, leidžiančią lengviau užgesinti miškų gaisrus. Be  to, praplėtus partnerystės ribas, tarptautiniu lygiu siekiama paskatinti  verslo įmonių ir mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimą ne tik  šalies viduje, bet ir už jos ribų, o tai sukuria papildomų galimybių  tiek ieškant partnerių, tiek potencialių klientų sukurtam sprendimui“, –  teigia ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

Pirmoji verslo projektams finansuoti skirta tema siejasi su EKA  misijoms reikalingos kosminių skrydžių techninės įrangos kūrimu. Pagal  šią temą vieno projekto finansavimo suma siekia iki 450 tūkst. eurų.  Pagrindiniu pareiškėju gali  būti tik verslo įmonės, tačiau mokslo ir  studijų institucija gali dalyvauti kaip partnerė.

Antroji tema – EKA aktualios mokslinių tyrimų ir eksperimentinės  plėtros veiklos – technologijų demonstravimas ir pramoninių procesų  sertifikavimas – skirtos naujiems produktams (technologinei ir  programinei įrangai) kurti arba standartinėms technologijoms  pakartotinai naudoti. Pagal šią temą į finansavimą, sudarydamos bendrą  konsorciumą, gali pretenduoti mokslo ir studijų institucijos ir verslo  įmonės. Vieno projekto finansavimo suma gali siekti 225 tūkst. eurų.

Trečioji tema – su kosmoso technologijomis susijusios taikmenos,  produktai ir paslaugos, kuriami naudojant esamą arba artimiausiu metu  planuojamą paleisti kosminę infrastruktūrą. Šios temos vieno projekto  finansavimo suma gali siekti 175 tūkst. eurų, o projektus turėtų  galimybę įgyvendinti mokslo ir studijų institucijos ir verslo įmonių  konsorciumai.

Ketvirtoji tema – parengiamosios veiklos (galimybių studijos,  naudotojų reikalavimai, rinkos tyrimai ir pan.), kurios reikalingos su  EKA programomis susijusiam nacionaliniam konkurencingumui didinti. Pagal  šią temą finansavimą gali gauti viena mokslo ir studijų institucija  arba viena verslo įmonė, arba mokslo ir studijų institucijų ir verslo  įmonių konsorciumai. Vieno projekto finansavimo suma gali siekti 100  tūkst. eurų.

Penktoji tema yra skirta švietimo veikloms apie kosmoso sektorių –  universiteto programoms parengti. Skatinant šias veiklas taip pat  siekiama sudominti jaunimą ir didinti jo motyvaciją pasirinkti su  kosmoso industrija susijusias studijas ir karjerą šiame sektoriuje.  Vieno šios temos projekto finansavimo suma gali siekti 50 tūkst. eurų. Į  finansavimą pagal šią temą gali pretenduoti viena mokslo ir studijų  institucija. Šios penktosios temos veiklos bus finansuojamos paskutinįjį  kartą.

Paraiškos konkursui teikiamos per EKA elektroninę paraiškų teikimo sistemą EMITS iki šių metų gruodžio 3 d. 13.00 valandos. Visos gautos paraiškos bus  vertinamos EKA ekspertų, o geriausiai įvertintoms bus skirtas  finansavimas.

Nuo 2016 metų, kai buvo paskelbtas pirmasis EKA kvietimas teikti  paraiškas, jau finansuota 14 Lietuvos verslo įmonių, mokslo ir studijų  institucijų projektų. 7 projektai patvirtinti 2016 metais per 1-ąjį  kvietimą, 2017 metais – 7 per 2-ąjį kvietimą. 2018 metais 3-iojo  kvietimo dalyviams artimiausiu metu planuojama patvirtinti 8 projektų  finansavimą.

EKA projektus įgyvendinančios Lietuvos įmonės ir mokslo įstaigos  kuria naujos kartos vožtuvą, skirtą mažųjų palydovų raketinės traukos  sistemai, didelio kryptingumo tranzistorinius detektorius, palydoviniais  duomenimis grįstą Lietuvos paviršinių vandenų aplinkos kokybės  vertinimo ir stebėsenos sistemą ir kt.

Šaltinis: Ūkio ministerija.

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location