Balandžio 18 d.

Kartų kaitai šeimos versluose iššūkių kelia ir emocijos

2021-07-19 08:00 Dalintis:

Verslo perdavimas iš kartos į kartą – sudėtingas ir daugiasluoksnis procesas, verslininkus dažniausiai aplankantis ne dažniau nei kartą gyvenime. Šiame procese šalia įvairių vadybinių ar finansinių iššūkių ne ką mažiau svarbūs tampa ir emociniai ar psichologiniai klausimai bei dažnai pasireiškianti specifinių, tokio proceso įgyvendinimui reikalingų, žinių stoka ar teisinių vingrybių nagrinėjimas. 

Tiesa ta, jog su šio proceso keliamomis problemomis susiduria ne tik verslą perduodančioji, bet ir perimančioji pusė, kuriai keliami iššūkiai ne tik susidoroti su naujomis atsakomybėmis, bet ir pateisinti keliamus aukštus lūkesčius. Tuo tarpu valstybės yra suinteresuotos, kad kaip įmanoma daugiau verslų išgyventų šiuos procesus ir sėkmingai tęstų savo veiklas.

Lietuvoje net 95% verslų vis dar yra pirmosios kartos vadovų rankose. Tai reiškia, jog mūsų šalies įmonių ekosistema dar visai jauna, o su iššūkiais, susijusiais su sėkmingu verslų perdavimu, susidurs jau netolimoje ateityje. Norint veikti prevenciškai ir užtikrinti, kad verslų perdavimas bei paveldėjimo procesai vyks efektyviai, išmintinga analizuoti, su kokiomis problemomis susiduria kitos šalys.


Pasiruošimas verslo perdavimui – vienas svarbiausių žingsnių sėkmei

Įrodymai patvirtina, kad sąmoningas verslo perdavimo planavimas ir nuoseklus pasirengimas tokiam žingsniui yra tarp svarbiausių veiksnių, užtikrinančių veiksmingą šio proceso įgyvendinimą. Daugelis įmonių šį procesą išpildo nesėkmingai ne todėl, kad verslai iš savęs nėra perspektyvūs, bet todėl, kad verslo perdavimui nebuvo pakankamai pasirengta. Duomenys rodo, jog pasiruošimas verslo perdavimui gali trukti net 3-5 metus, bet įvairių ES šalių patirtis rodo, kad verslo perdavimo ar paveldėjimo planavimas yra ta sritis, kuri vis dar nėra visiškai išnaudojama, o verslo savininkai abejingai žiūri į šio plano rengimą. 

Daugelis pagrindinių verslo vadovų, nuosekliai kūrusių savo verslus ne vienerius metus, labai nenoriai prisileidžia mintį, jog šį savo kūrinį turės perleisti į kitas rankas. Net jei tai – patikimo, artimai pažįstamo šeimos žmogaus rankos. Būtent šis nenoras sustabdo vadovus nuo ankstyvesnio perleidimo proceso suplanavimo, tad patirties ir verslo tąsai reikalingų įgūdžių perdavimas vyksta labai vėlai, o kartais – ir apskritai neįvyksta. 

Verslo įkūrėjai dažnai būna ne tik įmonės vadovai, bet ir ilgamečiai lyderiai, užimantys svarbią vietą įmonės vidinėje ekosistemoje. Pasitaiko, jog vadovai, perleisdami verslą, formaliai atsisako vadovavimo, bet lyderystės perlaida neįvyksta. Prie situacijos sudėtingumo prisideda ir asmeninės vadovų baimės drauge su verslo kontrolės perdavimu prarasti ir lyderiaujančias pozicijas šeimoje bei kylančios įtampos tarp potencialių verslo perėmėjų. Verslą perimančios jaunesniosios kartos atstovai retai kada supranta verslo kompleksiškumą ir negeba tinkamai įvertinti daugelio giliai įsišaknijusių įpročių ir žinių, ateinančių iš patyrimo, kurios daro įmonę sėkmingą ir kurias galima įgyti tik mokantis, kai jaunesni šeimos nariai dirba kartu su vyresniaisiais, perimdami jų žinias ir įgūdžius.

Sėkmingam verslų perdavimui dedikuotos iniciatyvos

Supratimo, jog sėkmingas verslo perdavimas – svarbus valstybės prioritetas daugėja ir tarp Europos Sąjungos valstybių. Vienas iš gerosios praktikos pavyzdžių šioje srityje – Danija. Šios šalies Pramonės rūmai dar 2004 m. pradėjo iniciatyvą, kurios rėmuose buvo sukurti specialūs žinių moduliai, skirti apie verslo perdavimą galvojantiems verslininkams. Apie tokius modulius buvo informuota verslo bendruomenė ir juos gauti paprašius galėjo verslininkai, vyresni nei 55 metų amžiaus. Šis žinių paketas 2008 m. buvo sėkmingai atnaujintas bendradarbiaujant su Danijos Ekonomikos ministerija siekiant atkreipti verslininkų dėmesį, jog sėkmingą įmonės perdavimą reikalinga planuoti iš anksto.  

Lietuvos inovacijų centras, siekdamas skatinti sėkmingą šeimų verslų perdavimą bei paveldėjimą, įgyvendina iniciatyvą Success Road. Drauge su partneriais iš keturių Europos šalių įgyvendinamas projektas siekia padėti šeimų valdomoms mažoms bei vidutinėms gamybos sektoriaus įmonėms įveikti verslo paveldėjimo ar perdavimo metu kylančius iššūkius. Iniciatyvos kontekste buvo parengtas gerųjų praktikų vadovas, su kuriuo galite susipažinti čia. Iniciatyva įgyvendinama pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe, jos veiklos finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location