Balandžio 20 d.

IQ Forumo atgarsiai: investicijų galimybės ir iššūkiai

2022-05-20 10:35 Dalintis:

Kokios finansavimo galimybės siūlomos smulkiems ir vidutiniams verslams Lietuvoje? Kaip pritraukti investuotojus į Klaipėdos regioną? Kaip išsirinkti tinkamą viešąją paramą verslui?

Į šiuos ir kitus klausimus buvo atsakyta gegužės 18 dieną Klaipėdoje vykusiame IQ forume „Vakarų galia 2022. Investicijos geopolitinės sumaišties metu: pavojai ir galimybės”. Šį kartą pagrindinis dėmesys konferencijoje buvo skiriamas ne tik investicijų ir finansavimo klausimams, tačiau ir verslų funkcionavimui geopolitinės sumaišties metu.

Viešosios paramos galimybės verslui

„Finansavimo galimybių šiuo metu yra daugiau negu reikia. Ateityje jų bus dar daugiau. Svarbu tinkamai atsirinkti ir pasinaudoti geriausiu variantu savo verslui“ – IQ forumo metu kalbėjo Lietuvos inovacijų centro Inovacijų paramos paslaugų departamento vadovas Artūras Jakubavičius. Viešąsias paramos galimybes profesorius palygino su dideliu prekybos centru, kuris turi būti suskirstytas į smulkesnes dalis, norint nepasiklysti ir teisingai išsirinkti tai, ko reikia būtent tau. Taip pat ir su finansavimu verslui: pasirinkimo yra labai daug, tačiau svarbiausia – išsirinkti tinkamiausią variantą, padedant ekspertams. Forumo metu dr. Artūras Jakubavičius sistemingai suskirstė viešąsias paramos galimybes į smulkesnes sritis, tokias kaip struktūriniai fondai, ES ir LT viešosios investicijos, taip pat pabrėžė organizacijų, teikiančių visą reikalingą informaciją verslui, svarbą.

Alternatyvus finansavimas smulkiam ir vidutiniam verslui (SVV)

Ar žinojote, jog Europos Sąjungoje šiuo metu SVV sudaro 99 % visų verslų? O Lietuvoje šis rodiklis yra dar didesnis – net 99,5 %. Nepaisant to, pagrindinės finansavimą teikiančios valstybinės įstaigos – bankai – dažnai bijo rizikuoti ir nesuteikia paramos smulkiems ir vidutiniams verslams. Čia į pagalbą atskuba alternatyvaus finansavimo organizacijos. Tokių įstaigų tikslas – suteikti paprastus ir lengvai prieinamus finansavimo produktus SVV. 

Dažnai jaunieji verslininkai stokoja bendrosios informacijos apie paramos priemones, todėl alternatyvaus finansavimo organizacijos siūlo paprastas ir greitas finansavimo galimybes. Įvertinus verslo potencialą ir rizikas, įstaigų ekspertai priima sprendimą ir suteikia reikiamą paramą. „Alternatyvus finansavimas greta tradicinių jo formų ir viešosios paramos instrumentų yra puikus mišinys siekiant didesnio verslo konkurencingumo.” – apibendrina Artūras Jakubavičius.

Investuotojų pritraukimas ir Ukrainos potencialas

Klaipėda šiuo metu pasižymi aukštu kompetencijos lygiu žaliosios ir mėlynosios ekonomikos srityse. Vis dėlto, regionas nepritraukia pakankamai dėmesio iš kitų Lietuvos miestų ar užsienio valstybių. Esminiai ištekliai, kurių dabar labiausiai reikia jūriniam miestui – žmogiškieji. Aukštos kompetencijos kvalifikuotus darbuotojus Klaipėda siekia pritraukti plačiai vystydama infrastruktūrą: miesto tvarkymas, vizualinio identiteto kūrimas, laisvalaikio bei darbo vietų kūrimas, medicinos ir švietimo įstaigų skaičiaus didėjimas. Taip Klaipėda siekia sukurti patrauklaus miesto įvaizdį – miesto, kuris patrauktų investuotojų bei aukštos kvalifikacijos darbuotojų dėmesį. Šiam tikslui pasiekti naudojama ir talentų pritraukimo paskata – suteikiamas dalinis finansavimas darbuotojų, persikeliančių dirbti į Klaipėdą, būsto ir biuro nuomai.

Apie Ukrainą kare ir taikoje – iš buvusio Lietuvos ambasadoriaus Ukrainoje lūpų. Algirdas Kumža IQ forume išskyrė šios šalies stiprybes ir nepilnai išnaudotą potencialą. Valstybė pasižymi pelningu žemės ūkio sektoriumi, stipria pramonės industrija, įskaitant ir kosminę pramonę, o pagal dujų išteklių rodiklius Ukraina Europos žemyne užima antrąją vietą, todėl taikos atveju, Algirdo Kumžos nuomone, ši šalis bus labai patraukli investuotojų akimis. 

Skaitmeninės technologijos – verslo sėkmės receptas

Antrojoje konferencijos dalyje didelis dėmesys skirtas skaitmeninių technologijų perspektyvoms. Artūras Jakubavicius, Lietuvos inovacijų centro inovacijų paramos paslaugų departamento vadovas, pristatė būsimąjį Europos skaitmeninių inovacijų centrą EDIH4IAE.LT. Kalbėta apie jo teiksiamas naudas šalies verslams, E-SIC idėjos gimimą bei artimiausiu metu jau planuojamus darbus. Aptartos ir kitos priemonės bei įrankiai, galintys padėti verslams siekti proveržio: nuo SMART InoTech pramonei priemonės iki skaitmeninių technologijų naudos vertės pasiūlymo formulavimo. Konferenciją vainikavo ir apibendrino diskusija: ES investicijos į skaitmeninimą: kaip išnaudoti galimybes? 

Konferenciją organizavo Lietuvos inovacijų centras ir žurnalas IQ.The Economist kartu su partneriais alfa.lt. Forume taip pat dalyvavo Klaipėdos, Kretingos miesto merai ir atstovai iš Klaipėda ID, Klaipėdos regiono asociacijos, Lietuvos banko bei „Faktoro”. 

Straipsnis parengtas pagal projektą „Sumanios specializacijos MTEP rezultatų diegimo, skaitmeninant gamybos procesus, pramonės įmonėse fasilitavimas (Smart InoTech pramonei)“. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Projekto  Nr. 01.2.1-LVPA-V-842-01-0004.


Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location